Tepelná izolace a odvětrání podkroví
Dnešní doba je časem rekonstrukcí. Pokud máte rodinný dům, jehož půda dosud zahálí, vytvořte si z tmavého prostoru atraktivní obytné podkroví.
Než se do rekonstrukce pustíte, je nutné zhodnotit za pomoci odborníka řadu faktorů – především sklon střechy, stav krovu, světlou výšku půdního prostoru a možnost vedení potrubí či elektroinstalace. Prvním krokem tedy bude stavební a technický posudek. Teprve když vám odborník požehná, má smysl pokračovat ohlášením stavby nebo žádostí o stavební povolení. Jde totiž o změnu užívání stavby, někdy i změnu jejího vzhledu. Ideální je osobně navštívit stavební úřad s projektovou dokumentací pro rekonstrukci podkroví a svůj záměr v klidu zkonzultovat.
Základem je izolace
Obytné podkroví se zaručeně neobejde bez řádné hydroizolace a tepelné izolace. Jinak totiž budete řešit jak problémy s vlhnutím a zatékáním, tak s teplotou vnitřního prostoru. Zatímco v letním období se bude podkroví pod rozpálenou střechou přehřívat a v největších vedrech může být téměř neobyvatelné, během zimy mohou podkrovní prostory naopak nepříjemně promrzat. Ostatně i kdybyste chtěli tento problém ignorovat, donutí vás k jeho řešení zpřísněné požadavky norem na tepelné ztráty objektu. Precizní provedení tepelné izolace zkrátka dnes tvoří nutnou podmínku pro úspěšnou kolaudaci obytného podkroví.
Vrstva tepelné izolace může být nejen mezi krokvemi, ale i pod krokvemi nebo nad nimi. Největší význam má právě nadkrokevní izolace, která zabezpečí souvislou termoizolační vrstvu beze spár a tepelných mostů. Díky tomu je až o 45 % efektivnější než izolace mezi krokvemi a navíc nezmenšuje vnitřní prostor podkroví. Pro výsledek je ovšem podstatná nejen dostatečná tloušťka tepelné izolace, ale také její kombinace s vhodnou podstřešní fólií a správná skladba celého střešního pláště. A když to vezmeme do všech důsledků, hodně záleží rovněž na správném provedení svislé izolace – jak tepelné, tak i proti vzlínající vlhkosti. Jen na kvalitní spodní stavbě a řádně izolované obálce celého domu může vzniknout skutečně komfortní obytné podkroví.
Odvětraný plášť
Chcete trvale a účinně bránit přehřívání prostoru pod střechou? Pak musíte bezpodmínečně zajistit správné odvětrávání vzduchové mezery mezi střešní krytinou a střešní fólií. Volba typu krytiny nebo její barvy v tomto směru nehraje zásadní roli – účinně se dá odvětrat i tmavá plechová střecha. Způsobů, jak správně zabezpečit odvětrání střešního pláště, je několik. Důležité je vytvořit dostatečnou větrací mezeru mezi střešní krytinou a vrstvou tepelné izolace. Správně provedené odvětrání bezpečně odvádí ze střechy nahromaděnou vlhkost a zabraňuje jejímu následnému protékání do tepelné izolace nebo interiéru. V kombinaci s dostatečnou tloušťkou tepelné izolace vytváří ideální prevenci proti přehřívání podkrovního prostoru.
Řízené větrání
Pravidelnou výměnu vzduchu uvnitř obytného podkroví lze zajistit buď klasicky, tedy otevřením oken, nebo řízeným větráním. I v podkroví platí pro řízené větrání podobná pravidla. „Oddělení interiéru od střešní konstrukce zajišťuje v podkroví většinou sádrokartonový podhled. V závislosti na konkrétním stavebním řešení mohou být podhledové stropy šikmé, rovné, ale i různě kombinované. Pokud to stavba dovoluje, vždy se snažíme vést potrubí tak, aby byly ventily instalované do rovné části stropu. A to jednak z estetických, jednak z funkčních důvodů,“ popisuje Pavel Vořech, produktový manažer pro komfortní větrání společnosti Zehnder. „Do instalační mezery pokládáme buď kulaté potrubí ComfoTube o vnějším průměru 90 nebo 75 milimetrů, nebo v případě zúženého prostoru ploché potrubí ComfoTube Flat 51, které má výšku jen 51 milimetrů.“ Jsou ovšem i případy, kdy potrubí ve stropě vést nelze, anebo si to majitelé domu nepřejí. „Pak je řešením instalace do podlahy. Zde většinou využíváme ploché potrubí, které se pomocí kolene vyvede do stěny a vyústí mřížkou ve stěně,“ dodává odborník ze společnosti Zehnder. Ačkoli se pro vyústění využívají nejčastěji talířové ventily, řešením mohou být i speciální mřížky.
Co je dobré vědět
-
Pro vytvoření obytného podkroví by měl být sklon střechy nejméně 35 stupňů.
- V rekonstruovaném podkroví musí být světlá výška stropu alespoň 230 cm, v novostavbě 260 cm. Tato světlá výška musí pokrývat minimálně polovinu plochy půdorysu.
- Za užitkovou plochu podkroví se považuje pouze plocha, nad kterou je světlá výška alespoň 130 cm.
- Pro splnění požadavků tepelně-technických norem je nutné dostatečné zateplení střechy.
- Pokud je nemovitost kulturní památkou anebo se nachází v památkové zóně, je nezbytné požádat o souhlas s rekonstrukcí také památkový úřad (územní památkovou správu).
- spoustu inspirace a dalších užitečných rad k rekonstrukci podkroví naleznete na našem webu
Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Dyrzone, Dorken, Tondach, Terran, Wienerberger, Zehnder, HPI-CZ, Isover, Saint-Gobain
Datum vydání: 3. 10. 2023