Chladničky dovedou překvapit!
Současné kombinované chladničky umí být úsporné, chytré i krásné. Která kritéria brát v potaz při výběru a jaké dnes existují zajímavé novinky?
V případě chladniček hraje jednu z hlavních úloh schopnost rychle zchladit a zmrazit objemný nákup. To potvrzuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová: „Jednou z nejdůležitějších zkoušek našeho testu chladniček je přirozeně chladicí výkon. Příslušný laboratorní test volně simuluje následující situaci: Přicházíte domů s taškami plnými nákupu. Otevřete chladničku dokořán a naplníte ji potravinami, které po hodině v taškách zrovna studené nejsou. Jak rychle je chladničky ochladí? Náš test ukázal, že v drtivé většině případů je rychlost zchlazení slušná. Teplota 8 °C přístrojům nedělala potíže, při ochlazování zkušebních náplní na 5 °C už se ale několik slabších kusu našlo. Nutno dodat, že v našich testech se zaměřujeme na kombinované chladničky s klasickou konfigurací chladnička nahoře, mraznička dole.“
Spotřeba energie
Zejména v době rapidního růstu cen energií by vás mělo dále zajímat, kolik daný přístroj spotřebuje elektřiny. „V roce 2022 naše laboratorní testování chladniček opět ukázalo, že skutečná spotřeba se často výrazně liší od hodnot deklarovaných výrobci,“ upozorňuje Hana Hoffmannová. Přitom správná volba chladničky vám může ušetřit tisíce korun nejen při pořízení, ale i při následném provozu v budoucích letech. Současně však platí, že průměrná vypočtená roční spotřeba volně stojících kombinovaných chladniček klesá v závislosti na roku výroby, resp. postupujícím technologickém pokroku. V minulém roce činila u modelů testovaných dTestem jen 196 kWh, zatímco v roce 2009 to bylo 331,9 kWh a v roce 1996 v průměru 417,6 kWh (u jedné z chladniček pak dokonce 537 kWh/rok). Zajímavým zjištěním také je, že vyšší chladničky mohou mít i menší spotřebu energie než nižší stejného typu a značky. Je to tím, že obsahují silnější vrstvu izolace.
Typ a objem
Vybrat si lze klasickou volně stojící chladničku, podstavnou chladničku (třeba pod kuchyňskou desku) nebo některý z vestavných modelů. Nejpoužívanější jsou kombinované modely chladničky s mrazničkou, které v horní části chladí a v dolní mrazí (nebo naopak). Takzvané americké chladničky mají chladicí a mrazicí část rozdělenou svisle a je nutné počítat s tím, že jsou kromě vyšší ceny prostorově náročnější.
Užitný objem chladničky udává, jaké množství potravin může spotřebič teoreticky pojmout. Tvrzení výrobce nelze brát opět doslova. Skutečný naměřený využitelný objem ledničky (a mrazničky) může být i o několik desítek litrů menší. Výrobci při uvádění objemu totiž často nepočítají s tím, že v chladničce nebo mrazničce jsou ještě poličky a zásuvky, které výsledný objem snižují.
Počet termostatů
Důležité je, zda má kombinovaná chladnička dva termostaty, tedy zda umožňuje nezávislé a přesnější nastavení teploty v chladicí a mrazicí části. Na trhu jsou dokonce i spotřebiče se třemi termostaty, které umožňují separátní nastavení teploty i pro tzv. nulovou zónu, která je určena k uchovávání choulostivých potravin, jako jsou čerstvé maso nebo ryby (výrobci ji nazývají například BioFresh, CoolSelect apod.). Více termostatů se hodí i v případě, že chcete odmrazit mrazničku při zapnuté chladničce nebo naopak.
Lépe bez námrazy
Kombinované chladničky disponují řadou zajímavých funkcí. Nejdůležitější je vybírat modely s beznámrazovým systémem jak v chladicí, tak mrazicí části. Tyto systémy se většinou nazývají No Frost, v poslední době se objevují také názvy Low Frost nebo Smart Frost. Vnitřní prostory přístroje tak nemusíte pravidelně odmrazovat. Uvnitř takové lednice obíhá vzduch, který zajistí rovnoměrnou teplotu v lednici a který také snižuje vlhkost. Krystalky ledu nenajdete ani na stěnách, ani na potravinách.
Čtěte energetický štítek
Na rozdíl od většiny ostatních spotřebičů běží chladničky takřka nepřetržitě, a proto si určitě prohlédněte energetický štítek, který musí mít všechny prodávané chladničky. Naleznete na něm údaj o energetické třídě přístroje (informuje o jeho energetické účinnosti). Dříve byla na štítcích vyjádřena stupnicí A+++ až D. S platností od března 2021 se stupnice pohybuje od A až po G, kdy první označení znamená energeticky nejšetrnější výrobek. Produkty, které se podle staršího značení řadily do třídy A+++ zhruba odpovídají novým třídám B až C.
4 KLIMATICKÉ TŘÍDY:
Výrobky chladicí a mrazicí techniky se rozdělují do čtyř klimatických tříd zohledňujících teplotu místnosti, ve které budou stát:
- SN – teplota okolí +10 až +32 °C
- N – teplota okolí +16 až +32 °C
- ST – teplota okolí +16 až +38 °C
- T – teplota okolí +16 až +43 °C
Většina přístrojů je určena do několika klimatických tříd zároveň, například SN, N, ST. To znamená, že budou správně fungovat v teplotách odpovídajícím rozpětí všech těchto tříd (ve výše uvedeném případě tedy od 10 do 38 °C). Bude-li chladnička stát v chladné spíži, měla by mít klimatickou třídu SN (od 10 °C). Nebude-li okolní teplota odpovídat, zvýší se spotřeba energie, případně spotřebič nebude funkční.
Funkce chladniček:
Multi air flow – technologie cirkulace vzduchu, která zajišťuje jeho rovnoměrné proudění v celé chladničce, potraviny můžete díky konstantní teplotě umístit kamkoli. Potraviny jsou déle šťavnaté a čerstvé.
Fresh Zone (Multifresh nebo Longfresh) – speciální šuplík, ve kterém se drží stálá nižší teplota, např. 0 °C. Někdy je možné regulovat i vlhkost.
Supercool – umožní velmi rychlé zchlazení nebo zmrazení potravin. Poté, co se potraviny dostatečně zchladí, se přepne zpět do běžného režimu.
Anti Bacteria filter (PurifAir, Nano Silver, Bacteria safe system) – chrání potraviny před bakteriemi a následným zápachem. Většinou jsou stěny potažené stříbrem, jiné systémy vypouštějí molekuly ozonu.
Holiday – prázdninový režim, chladnička bude šetřit energii a udržovat vnitřní teplotu kolem 12 °C pro trvanlivé potraviny.
Fast Freeze – umožní rychle zchladit nápoje nebo potraviny v mrazáku, aniž by praskla nádoba.
InstaView Door-in-Door – po dvojitém zaklepání na dveře chladničky se rozsvítí vnitřek a vy přes průhlednou část dveří uvidíte, co je uvnitř. Následně pak můžete otevřít např. jen malý výřez v předních dveřích.
Dávkovač vody a ledu – obvykle je na přední straně dveří. Lednice musí být připojena k vodě, nebo je nutné doplňovat zásobník uvnitř chladničky.
Twin Cooling – dva vzájemně oddělené chladicí okruhy, které se starají o optimální vlhkost a teplotu vzduchu v mrazicí a chladicí části.
Ionizátor – vytváří ideální mikroklima pomocí tvorby aktivního kyslíku neboli ozonu (nevznikají viry, bakterie ani zápach).
View inside – vám umožní zobrazit obsah lednice (i při nakupování). Navíc chladnička automaticky značí data spotřeby jednotlivých potravin a posílá příslušné notifikace, poznámky a nákupní seznamy.
Adapt Tech – zaznamenává a učí se, ve kterých hodinách otevíráte lednici nejvíce, a v tu dobu pak zvýší výkon. Naopak v hodiny, kdy většinou nejste doma, výkon sníží.
Rodinná plocha (Family Hub) – tuto specialitu najdete u lednice Samsung. Na ploše můžete zobrazovat fotografie, kreslit, přidávat nálepky nebo si napsat nákupní seznam. Lze na ni přidat i hudební přehrávač, předpověď počasí, upozornění na trvanlivost potravin, zobrazení zpráv a kalendář. Osobní nastavení je možné díky hlasové asistentce Bixby, která rozezná hlas konkrétního člena domácnosti a zobrazí informace právě pro něj.
SmartView – aplikace u lednice Samsung, díky které budete moci zrcadlit na lednici obrazovku svého smartphonu nebo jakékoli Samsung Smart TV. Zrcadlit lze i přehrávání televize z obývacího pokoje.
Ptáme se marketingového manažera Neila Holroyda ze společnosti Samsung:
Domácí spotřebiče Bespoke posouvají chytrou kuchyni na další úroveň tím, že umožňují silněji personalizovat přípravu jídla. Jak to konkrétně probíhá?
V průběhu let došlo k rychlému vývoji v oblasti chytrého stravování, a to od aplikace pro vyhledávání chytrých receptů v našich chytrých chladničkách Family Hub až po plně integrované řešení pro vaření a správu potravin v rámci SmartThings Cooking. Nyní aplikace Samsung Health komunikuje přímo s aplikací SmartThings Cooking a odesílá informace o zdravotním profilu uživatele včetně zaznamenaných potravin, jeho BMI i kalorií (jak cílových, tak spálených díky zaznamenanému cvičení). Data jsou sdílena z jedné aplikace do druhé, nic není sdíleno na cloudu, což zajišťuje ochranu. SmartThings Cooking pak tato data zpracovává, aby poskytla správný recept, který zohledňuje následující:
a) Cílové a spálené kalorie: Na základě denně zaznamenávaných jídel se snažíme doporučit jídlo, díky kterému uživatel dodrží cílovou výši.
b) Výživové hodnoty: Na základě zaznamenaných potravin a jejich porovnání s doporučenou denní potřebou výživy se snažíme doporučit jídlo, díky kterému uživatel zůstane na vyvážené výživové hodnotě.
c) BMI: Na základě uživatelova BMI skóre ze Samsung Health se snažíme doporučit jídlo s nižším obsahem tuku, pokud je uživatel nad průměrem BMI, nebo naopak.
Jídlo můžete zaznamenávat také prostřednictvím aplikace SmartThings Cooking, a to tak, že vyhledáte jídlo nebo recept, který se poté synchronizuje také se službou Samsung Health a poskytne stejné údaje ve své aplikaci.
text Vanda Jesenská ve spolupráci s dTest
foto se souhlasem firem Hisense, Whirlpool, BSH, Samsung, Philco, Gorenje
Datum vydání: 1. 8. 2023