Žijte ve zdravém domě

V souvislosti s energetickou krizí jsme začali šetřit na vytápění a méně větrat. Tento zdánlivě logický krok ovšem zvýraznil jeden letitý problém: růst plísní v interiéru. Plísním se totiž nejvíce daří ve vlhkém, chladném, ale hlavně nevětraném prostředí.

Podřezání zdiva řetězovou pilou je jednou ze základních mechanických metod sanace. Foto Stavím bydlím CZ

Relativní vlhkost vzduchu v interiéru by měla být v zimě okolo 50 % a v létě o trochu méně. V koupelně a kuchyni občas mírně stoupne, ale vždy by se mělo jednat o rozmezí 40 až 60 %. Jakmile vlhkost překročí hranici 60 %, zvyšuje se riziko vzniku škodlivých plísní. Základní způsob, jak toto riziko v interiéru snížit, představuje účelná kombinace větrání a vytápění. Ideální je vytvořit stálý mírný průvan, třeba i za pomoci větráku. Pokud totiž plísně něco opravdu špatně snášejí, pak je to proud čerstvého vzduchu.

Po chemické injektáži nad úrovní vlhkého zdiva je žádoucí spodní stavbu ochránit nopovou fólií. Foto Grading

 

Má to smysl i v zimě?

Ano, má: Mrazivý vzduch je suchý a v kombinaci s dostatečným vytápěním plísni rozhodně neprospěje! Je však třeba uplatnit specifický způsob krátkého, velmi intenzivního větrání. Bohatě stačí pět minut větrat plně otevřenými okny a pak interiér prohřát topením. Takové větrání by ovšem nemělo proběhnout jednou za den, nýbrž spíše každou hodinu. Jen za deště buďte s větráním okny opatrní, abyste zbytečně nezvyšovali vlhkost v bytě. Ale ani při dlouhodobém dešti se větrání úplně nevzdávejte! Čerstvý vzduch a průvan fungují vždy.

Vodorovná injektáž historického zdiva v Plzni silikonovou mikroemulzí. Foto EZK sanace staveb

 

Pohlídá to rekuperace

Problém pravidelného zdravého větrání a udržování ideální teploty i vlhkosti v interiéru dnes dovedou řešit rovněž nízkoenergetické a pasivní domy – pomocí systému řízeného větrání s rekuperací (zpětným získáváním tepla). Ten se ovšem vyplatí pořídit hned v rámci stavby. Dodatečné vybudování je sice možné, ale přináší nutnost celkové rekonstrukce otopné soustavy. Pokud se k ní odhodláte, vězte, že v rámci Nové zelené úsporám můžete získat poměrně štědrou dotaci: 75 000 Kč na decentrální systém a 100 000 Kč na centrální systém. Zdravý vzduch pomůže alergikům či astmatikům a prevence je vždy lepší než dodatečná likvidace plísně.

Reflexně izolační nátěr se dá aplikovat jak na fasádu domu, tak i ze strany interiéru. Foto Alphaczech

 

Reflexně izolační nátěr

Máte problém s vlhkostí a plísní vlivem dlouhodobě prochládající obvodové zdi? Nebo si naopak nevíte rady s letním přehříváním interiéru? Řešení vám nabízí reflexně izolační nátěr. „Tyto nátěry na stěně rovnoměrně rozloží teplo, tedy posunou rosný bod, na stěně se nevytvoří kondenzace, a tudíž zde nevzniknou žádné plísně ani jiné nežádoucí organismy – a to vše bez použití chemie,“ vysvětluje Peter Vavrda, jednatel společnosti Alpha Czech, která ve spolupráci s pardubickou univerzitou vyvinula inovativní formu nátěru jak pro průmysl, tak i pro stavebnictví. „Když nevzniká kondenzát a netvoří se plísně, nedochází ani k degradaci omítky. Ta se nezasoluje a neopadává. Zároveň v místnosti stoupne teplota při vytápění, protože přes zeď ošetřenou reflexně izolačním nátěrem nedochází k únikům tepla z objektu.“ Reflexně izolační nátěry díky svým vlastnostem brání úniku tepla i chladu a snižují energetickou bilanci objektů. Zároveň prodlužují životnost budov.

 

Stavební sanace

Nechali jste plísně v interiéru rozbujet příliš? Zkuste nejprve omítku ošetřit biocidním přípravkem proti plísni, poté ji osekat a nanést novou, opět s přísadou biocidu. Takové řešení dnes nabízí několik firem. Ideální je zvolit systém od jednoho výrobce, například kombinaci biocidního přípravku Likvisan s interiérovou barvou Hetline San Active. Pokud je ovšem zdivo vlhké v základové části domu, bude nutné sáhnout po radikálním stavebním řešení: Vytvořit nebo obnovit izolaci proti zemní vlhkosti, která stoupá zdivem vzhůru. Do sanace zdiva silně narušeného vlhkostí se ovšem nepouštějte sami – svěřte ji odborné sanační firmě. Ta vám může nabídnout hned několik účinných metod.

 

Metody odborné sanace

Mechanické (vytvoření prostoru ve spodní konstrukci, do něhož se vloží hydroizolace).
Chemické (vodorovná injektáž zdiva chemickým roztokem pod různě velkým tlakem).
Vzduchové (vysoušení a průběžné odvádění vlhkosti ze zdiva proudem vzduchu).
Elektrofyzikální (odvod vlhkosti pomocí stejnosměrného elektrického proudu).
Sanace povrchu (ošetření sanační omítkou, která umožňuje odvod vlhkosti).

V případě dlouhodobého vzlínání vlhkosti je často potřeba účelná kombinace několika sanačních metod. Sanační omítka sama o sobě k vyřešení problému zpravidla nestačí, má jen omezenou životnost. Zároveň však platí, že byste ji měli aplikovat jako závěrečnou úpravu pokaždé, když realizujete některou z metod sanace vlhkého zdiva.

 


Hlídejte chytře teplotu a vlhkost
Jestliže trpíte pocitem, že máte v interiéru příliš vlhko, zbytečně neváhejte a své podezření si ověřte vlhkoměrem. Stačí vám k tomu investice v řádu 500 korun. Anebo si můžete pořídit rovnou chytrý senzor. Příkladem je nový přístroj Tapo T315 (viz foto) od společnosti TP-Link. S ním se monitorování teploty a vlhkosti v domácnosti stane hračkou. Přístroj skvěle zapadá do ekosystému chytrých zařízení Tapo. Pro jeho fungování je ovšem nutné propojení s chytrým hubem Tapo H100, který zároveň plní funkci alarmu.

foto TP-Link


 

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Stavím bydlím CZ, Grading, EZK sanace staveb, Alphaczech, TP-Link

Datum vydání: 27. 6. 2023

Edit: