„Klimoška“ jako záchrana!

Horko snášejí špatně nejen senioři, astmatici nebo malé děti… Právě na jaře je ten pravý čas uvažovat nad technikou, která v boji s vedrem v interiéru pomůže – především nad pořízením klimatizace.

Nástěnná klimatizace Daikin Stylish FTXA35* + RXA35A oceněná za elegantní design je na výběr v bílé, stříbrné, černé a vzhledu černého dřeva. Má vyšší energetickou účinnost díky novému chladivu R32. Snadné ovládání pomocí Daikin Online Controller. Technologie Flash Streamer vytváří čerstvý a čistý vzduch. Chladicí kapacita 3,5 kW, topný výkon 4 kW, vhodné pro místnost 25 až 40 m2. Od 35 000 Kč, foto Daikin

Dobře zvolená klimatizace zajistí nejen úlevu od letních veder, ale také výhodu celoročně čistého vzduchu nebo třeba i možnost regulace vlhkosti či vytápění v zimních měsících. Některé klimatizace se dají ovládat dokonce vzdáleně z chytrého telefonu, takže se pak domů vracíte do příjemně vychlazených prostor. Jaké máte možnosti na výběr?

Splitové klimatizace

Říká se jim také dělené, protože obsahují jednak vnitřní a jednak venkovní jednotku, která se většinou umisťuje na fasádu, balkon, do zahrady nebo na střechu. Na venkovní jednotku je v tomto případě napojena jen jedna vnitřní jednotka. Hodí se tak do bytu nebo menšího domku. Výhodami je nízká hlučnost, vysoký výkon i fakt, že vnitřní jednotka může být nainstalována prakticky kdekoli v místnosti a nevyžaduje tolik místa jako mobilní klimatizace. Splitové klimatizace nabízejí mnoho funkcí, například včetně vytápění či vzdáleného ovládání. Dají se do nich vložit i filtry pro zachycování prachu, bakterií, virů a dalších škodlivých látek.

Mobilní klimatizace Sencor WiFi Iceberg SAC MT1603C pro místnosti až 68 m² (177 m³) nabízí teplotu 17 až 30 °C. Má 3 režimy provozu (chlazení / ventilace / odvlhčování), 3 úrovně rychlosti a další zajímavé funkce. Ovládání displejem, dálkovým ovladačem i WiFi rozhraním. Součástí je sada pro odvod teplého vzduchu a těsnění oken. 14 999 Kč, Foto Sencor

Multisplitové typy

V případě multisplitové klimatizace je na venkovní jednotku napojeno hned několik vnitřních jednotek (většinou 3 až 5), rozmístěných obvykle do několika místností. Tento druh klimatizace využijete ve velkých bytech či rodinných domech, aniž byste museli mít na domě připevněno několik venkovních jednotek. Jednotlivé vnitřní jednotky můžete individuálně nastavovat na určitou teplotu a řídit je, musí však pracovat ve stejném režimu – tj. chlazení nebo vytápění. Výhodné je, že vnitřní jednotky lze instalovat a připojovat dodatečně, a navíc je možné připojení jejich různých typů, jako jsou nástěnné, stropní či podparapetní. Při výběru si nechte splitové i multisplitové klimatizace od prodejce podrobně popsat, ukázat v provozu a následně odborně namontovat vyškolenými techniky.

 

Venkovní jednotky stacionární klimatizace mohou stát na zahradě rodinného domu, jako je tomu v tomto případě. foto Daikin

Druhy podle umístění

Všechny výše zmíněné zabudované neboli stacionární klimatizace (určené k pevné instalaci) se dělí na několik typů. Nástěnné klimatizace se v interiéru umisťují do vyšší části svislé zdi, stropní či kazetové se instalují pod strop a zpravidla se zasazují do stropních podhledů. Parapetní a podstropní klimatizace patří ideálně do prostor, kde je málo místa nebo kde nelze instalovat nástěnné jednotky. Tyto klimatizační jednotky lze připevnit horizontálně i vertikálně, tzn. pod strop nebo pod parapet.

Přenosná klimatizace Sinclair AMC-14AN1 disponuje nezávislým a výkonným odvlhčováním. Výkon chlazení i topení je 4 kW. Hodí se pro místnosti do 35 m2 (95 m3). Pracovní (okolní) teplota pro režim chlazení 17 až 32 °C, pro režim topení 7 až 25 °C. K dispozici je dálkové ovládání a standardní příslušenství včetně hadice a okenního setu. 13 390 Kč, foto Sinclair

Přenosné klimatizace

Odlišným typem jsou mobilní klimatizace. Neobsahují venkovní jednotku a hodí se do míst, kde nelze provést montáž klasické klimatizace (pronajaté prostory, památkové budovy). Jednotku stačí koupit a zapojit do elektrické sítě. K tomu je ovšem nutné natáhnout hadici s odvodem horkého vzduchu směrem do venkovního prostoru, a to přes okno, otvor ve zdi nebo třeba krb. Pro přenosné klimatizace jsou na výběr různá těsnění pootevřených oken, kterými vede hadice ven. Výhodami jsou nízké pořizovací náklady, snadná přemístitelnost, rychlé zprovoznění i jednoduché ovládání. Oproti klimatizacím s venkovní jednotkou jsou však tyto přístroje hlučnější. Mobilní klimatizace se hodí pro prostory o velikosti cca 10 až 40 m2 v závislosti na výkonu konkrétního modelu, výšce stropů v místnosti i daného zateplení domu.

Moderní klimatizace se dají jednoduše ovládat i prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. foto Daikin

Zabudované versus mobilní

Je třeba vědět, že zabudované klimatizace jsou podstatně výkonnější, ale současně také finančně náročnější a jejich instalace je o něco složitější. Mobilní klimatizace naopak sice nejsou tolik výkonné, ale jsou výrazně levnější a můžete je pohodlně používat i v místech, kde není žádoucí dělat stavební úpravy. Při cenovém srovnání berte v úvahu i náklady na provoz, které jsou obvykle nižší u zabudovaných klimatizací. Další nevýhodou mobilních klimatizací může být (u některých starších modelů) nutnost vylévat zkondenzovanou vodu.

Výkon a hlučnost

Při výběru sledujte maximální doporučený objem místnosti, kterou klimatizace zvládne ochladit. Běžný výkon se pohybuje kolem 2,6 kW a zvládne ochladit prostor o objemu 70 m3. Jde však o místnosti bez tepelných zisků (např. v kuchyni z provozu sporáku a chladničky, v pracovně z počítače). Potřebný výkon vám ale nejlépe spočítají odborníci. Zohlední i velikost, kvalitu a těsnost oken, vnější zastínění, polohu bytu a jeho orientaci vůči světovým stranám. Co se týká hlučnosti, tak u mobilních klimatizací se průměrná hlučnost pohybuje mezi 50 a 60 dB, což odpovídá hluku průměrné hlasitosti puštěné televize. Zabudované klimatizace bývají výrazně tišší, jejich hlučnost se pohybuje kolem 20 dB, což je zvuk tikajících hodin.

Klimatizace umí i topit

Přestože je základní funkcí klimatizací chlazení, většina z nich umí také topit, což se vám hodí v přechodném období topné sezony – na jaře a v létě.

 


Funkce klimatizace:
• Funkce Sleep v noci udržuje příjemné klima pro pohodlný spánek.
• Funkce Dry (odvlhčování) udržuje vlhkost a pokojovou teplotu na komfortní úrovni.
• Režim Auto automaticky určuje provozní režim pro optimální pohodlí.
• Funkce časovače umožní klimatizaci vypnout či zapnout v požadovanou denní dobu.
• LED displej zobrazí aktuální pokojovou teplotu a nastavený provozní režim.
• Funkci topení oceníte v jarních a podzimních sychravých dnech mimo běžnou topnou sezonu.
• Funkce automatického resetu při výpadku elektrického proudu přístroj znovu zapne v režimu, v jakém se nacházel před výpadkem.
• U moderních mobilních klimatizací se už nevylévá nádržka s kondenzovanou vodou (disponují speciální funkcí odpařování kondenzátu).
• Funkce automatického vnitřního sušení, respektive čištění přístroje zamezuje zbytkové vlhkosti a tvorbě plísně.
• Multifunkční ovladač umožňuje ovládání na dálku.
• Dětská pojistka je důležitou funkcí pro rodiče malých dětí.

 


Údržba klimatizace
• Svépomocí zvládnete vyčistit filtry ve vnitřní jednotce.
• Servisní firmě pak svěřte soustavu pro odvod kondenzátu, tzn. ošetření dezinfekčním prostředkem. Ve sběrné vaničce i v samotném potrubí se totiž mohou množit choroboplodné zárodky. Tuto údržbu naplánujte před létem, a pokud klimatizací přitápíte, tak i před začátkem topné sezony.

foto Shutterstock


Klimatizace vs. větrání s rekuperací
Rozdíl mezi klimatizací a pasivním větráním s rekuperací je především v úpravě vzduchu. V případě klimatizace je přiváděný vzduch upraven, a to obvykle jak změnou teploty, tak možností změnit vlhkost. To lze provádět i při větrání se zpětným ziskem tepla (rekuperací), ale při absenci dalšího výměníku je změna teploty přiváděného vzduchu jen v moci fyziky a vstupních podmínek. Chladnější nebo teplejší vzduch libovolné teploty do domu pomocí pootočení žádného kolečka na ovladači při rekuperaci nedostanete. Vždy se budete pohybovat v limitech venkovní a vnitřní teploty. Pojem klimatizace je často laickou veřejností vnímán jako prvek, který přivádí i čerstvý vzduch. To je ovšem především u rezidenčního větrání omyl. Tzv. splitové jednotky pouze upravují teplotu vnitřního vzduchu, ale venkovní vzduch nepřivádějí.
Zdroj: luftuj.cz


 

 

text Vanda Jesenská

foto Shutterstock a se souhlasem firem Daikin, Sencor, Sinclair,

Datum vydání: 15. 6. 2023

Edit: