Rekonstrukce panelákové koupelny

Čistá a funkční koupelna je základem každé domácnosti. Staré panelákové jádro se tak dnes běžně nahrazuje zděnou koupelnou s toaletou, případně se volí suchá výstavba s využitím sádrokartonu.

Hlavní nevýhodou klasických umakartových jader je životnost tohoto materiálu, který se postupem času a působením vlhkosti kroutí a prohýbá. Často také dochází ke vzniku plísní. Další nevýhodou je nízká izolace zvuku a ne příliš vábný vzhled. Není proto divu, že se mnoho obyvatel panelákových bytů rozhodne pro jeho renovaci. Patříteli mezi ně, jsou následující řádky určené právě vám.

STAV PO. Foto Rigips, SaintGobain.

Stanovte si rozpočet

Než začnete, rozmyslete si, co od výsledku očekáváte a jaké finanční prostředky jste ochotni do rekonstrukce dát. Zcela zásadní je rozsah modernizace koupelny, tedy zda půjde o částečnou, či kompletní rekonstrukci. „Pokud si na vybourání jádra netroufáte, nebo chcete ušetřit, pro estetickou změnu postačí nový obklad, opláštění sádrokartonem, voděodolný nástřik, případně kvalitní tapeta či fototapeta. Z hygienického hlediska to ale není ideální,“ připomíná Marcela Bínová z oddělení koupelen v projektových marketech Hornbach. „A také pozor, některé typy bytových jader nejsou ze statického hlediska například na obití sádrokartonem přizpůsobené,“ dodává odbornice. V případě, že budete jádro vybourávat celé, připravte se, že zaplatíte za celou řadu položek: demontážní práce, zděné příčky či sádrokartonové podhledy a příčky, nové elektrické rozvody, hydroizolaci, rozvody vody a kanalizace, odvětrání místnosti, sanitární prvky – jako je vana, umyvadlo nebo sprchový kout –, přípravu podkladu pro dlažbu a obklady, dále pokládku obkladů a dlažeb, výmalbu, dveře včetně zárubní, generální úklid, odvoz a likvidaci odpadu, podlahové topení, radiátor či otopný žebřík.

Koupelna má pro rozmístění vypínačů a zásuvek 4 zóny a pro každou platí jiná pravidla.
Zóna 0 je prostor vany a sprchového koutu,
1 je nad vanou či koutem až do výšky 2 250 mm,
2 je ve výšce nad 2 250 mm nad podlahou a do vzdálenosti 600 mm ve vodorovném směru,
3 je od 600 mm od vany až do 2 400 mm.
Foto Getberg.

Když jde staré jádro pryč

U panelových bytů zbývá mezi umakartovou stěnou a panelem většinou ještě nevyužité místo. Vybouráním panelákového jádra tak získáte cenné centimetry navíc. Díky tomu můžete i ve stísněném prostoru úplně změnit dosavadní dispozici koupelny a WC. Navíc kompletní rekonstrukcí odstraníte problémy se zatékáním, plísní, nevyhovující elektroinstalací nebo jiné skryté vady, o kterých jste zatím nevěděli. Ty se objeví až po obnažení jádra, kdy je mnohdy teprve možné plnohodnotně zhodnotit současný stav.

Pro bezbariérovou koupelnu se hodí sprchový kout typu walkin, sklopné sedátko a madla upevněná ve stěně. Foto Hornbach

 

Plány před renovací

Před samotnou renovací koupelny a toalety se vyplatí vybrat nové zařízení, obklady i dlažbu. Na některé produkty se totiž čeká i několik týdnů, takže by se vám celý projekt mohl nepříjemně prodloužit. Návrh slaďte se sanitárním zařízením a koupelnovým nábytkem, i co se týká rozměrů, aby nenastala situace, že se vám do hotové koupelny nevejde konkrétní vana nebo hydromasážní sprchový box.

V bytě je ideální, když všechny dveře k sobě ladí, i ty koupelnové. Dveře s povrchem Duradecor se vyznačují moderním designem a rychlou údržbou. Cena k doptání u výrobce. Foto Hormann

 

Konzultace i úřední šiml

Složitější rekonstrukci se vyplatí konzultovat s koupelnovým studiem či stavební firmou, které mají zkušenosti. Firma vám připraví projekt koupelny na míru včetně nových rozvodů elektřiny a vody. Součástí většinou bývá také 3D vizualizace, díky níž lze přesně spočítat potřebné množství obkladů a dlažby. Odborníci vám též poradí, jaké náležitosti je nutné vyřídit. Zejména je potřeba souhlasu majitele domu s rekonstrukcí (tj. společenství vlastníků, družstva nebo obce). Jestliže plánujete bourat bytové jádro bez zásahu do nosné konstrukce panelového domu, stačí vám stavební ohlášení. V opačném případě je nutné obstarat si stavební povolení.

Bidetová sprcha WC JET 137 mm disponuje ručním držákem, průtok vody se ovládá pomocí páčky na spršce. 8 277 Kč, foto Koupelny Ptáček

 

Volba materiálů

Pro vyzdění koupelny se hodí relativně mladé stavební materiály, které představují nejčastěji lehčené pórobetonové tvárnice nebo sádrokartonové systémy. Příčky z těchto materiálů jsou lehké a nezatíží statiku domu, výstavba je poměrně čistá a rychlá. Mají přesný rozměr a snadno se s nimi manipuluje. Tvarově je lze dobře přizpůsobit, protože je na požadovaný rozměr odříznete speciální pilou. I do sádrokartonu se dají schovat elektroinstalace, nebude mít problém unést obklady a dokáže koupelnu také odhlučnit. Především ale díky své tenkosti ušetří prostor, kterého bývá v panelových domech téměř vždy nedostatek. Taková rekonstrukce má navíc tu výhodu, že zabere jen několik dní – u takzvané suché výstavby, jak se práce se sádrokartonem také označuje, se totiž nemusí na nic příliš dlouho čekat. Navíc nová sádrokartonová konstrukce unese i stávající betonový strop.

Sprchový panel Avital Universum má jednopákovou směšovací baterii, hlavovou sprchu, ruční sprchu, masážní trysky, přepínač, sprchový držák a sprchovou hadici. 5 990 Kč, foto Hornbach

 

Realizace rekonstrukce

Po samotném vyzdění následuje penetrační nátěr a obložení koupelny obkladem a dlažbou. Při výměně podlahy koupelny v panelovém domě se vyplatí investovat také do zvukové izolace. Pokračuje se zapojením zásuvek, výmalbou, instalací sanitárního vybavení, koupelnového nábytku a dalšího příslušenství, jako jsou například podpěrná madla či praktická sedátka. Moderní a bezpečná elektroinstalace obsahuje chytře rozmístěné elektrické zásuvky, vypínače, osvětlení či ventilátor. A nezapomeňte, že hotová elektroinstalace pak musí z důvodu bezpečnosti projít kontrolou kvalifikovaného revizního technika.

Zrcadlová skříňka Timera Gaspra HSGV se vyrábí v nástěnném i vestavném provedení s hliníkovým korpusem a oboustrannými zrcadlovými dvířky s leštěnou hranou. 27 358 Kč, foto Koupelny Ptáček


Co je bytové jádro

  • Jedná se o prefabrikovaný celek koupelny a záchodu, používaný při výstavbě panelových domů v letech 1958 až 1990 (u nás bylo postaveno cca 1,18 milionu bytů s těmito jádry).
  • Jádra (případně jejich části) byla připravována mimo staveniště v továrnách a montována až přímo do nově postavených bytů.
  • Existují čtyři základní druhy bytových jader: umakartová s polystyrenovou výplní, papírová s voštinami (obě s přídavnými zpevňujícími prvky – dřevěnými hranoly nebo prkny), sádrokartonová (dříve většinou bez výplně) a méně používaná železobetonová (výhodou je delší životnost).

 

 

text Vanda Jesenská

foto se souhlasem firem Koupelny Ptáček, Hormann, Hornbach, Getberg, Rigips, SaintGobain

Datum vydání: 10. 4. 2023

Edit: