Jak utáhnout kompletní rekonstrukci a na co se připravit?
Máte pocit, že současné bydlení nevyhovuje vašim potřebám? Chcete se pustit do kompletní rekonstrukce, ale bojíte se, co všechno vás čeká? Čtěte dál, se vším vás seznámíme.
Kompletní rekonstrukce vyžaduje čas a peníze
Rekonstrukce bydlení není snadná záležitost, vyžaduje spoustu času a také nějaké ty finance. I to jsou možná důvody, proč se někteří z nás do rekonstrukce za svůj život nikdy nepustí, nebo tak maximálně jednou, dvakrát. Ať už si chcete splnit sen o nové koupelně, vyměnit rozvody nebo jen rekonstruovat kuchyň, počítejte s tím, že vám to nějaký čas zabere a dost možná na to budete potřebovat i půjčku.
Rekonstrukci si dobře naplánujte
Jeden den si rekonstrukci naplánovat, další ji realizovat a třetí den uklízet. Bylo by krásné, kdyby to tak fungovalo, celý proces je ale mnohem delší a náročnější. Rekonstrukci byste si měli do detailu naplánovat a ujasnit si, co vlastně všechno chcete dělat.
- Budete rekonstruovat částečně nebo kompletně? Částečná rekonstrukce je jednodušší, je ale důležité ji naplánovat a promyslet tak, abyste za pár měsíců nezjistili, že potřebujete zase něco předělat. Kompletní rekonstrukce už je složitější a vyplatí se přizvat na pomoc projektanta a objednat si dozor nad rekonstrukcí.
- Půjde jen o „kosmetické úpravy“ nebo zasáhnete i do nosných zdí?
- Nepotřebujete vyměnit i elektrické a vodovodní rozvody? Bylo by k vzteku zjistit po nalepení tapet nebo obkladů a výměně podlahy, že potřebujete nové rozvody.
- Bude součástí rekonstrukce i výměna oken? Skrz ně z mnoha domácností uniká až 40 % tepla, na jejich kvalitě se nevyplatí šetřit.
- Plánujete měnit i podlahy? Zajímejte se nejen o jejich vzhled, ale i praktičnost. Jsou odolné? Jakou péči a údržbu vyžadují?
- Budete dělat i dveřní otvory? Pak si nejprve pořiďte dveře, ať znáte potřebnou velikost otvoru.
- Budete muset rekonstruovat za chodu domácnosti, nebo máte možnost se po dobu rekonstrukce odstěhovat jinam? Čím méně věcí a lidí totiž v bytě zůstane, tím to celé půjde snáz.
Víte, že než se do rekonstrukce pustíte, není vůbec od věci zavolat na místo statika, aby vám řekl, které zdi jsou nosné? Do těch bez jeho povolení nezasahujte. Statik také určí, co si můžete dovolit, do čeho zasáhnout a jak při tom postupovat a čeho se vyvarovat.
Včas vyřešte i finance
Rekonstrukce je nákladná záležitost, něco vás bude stát materiál, další peníze zase investujete do práce. Něco bude stát i odvoz materiálu a suti na skládku a její uložení. Nejde vůbec o malé částky, zkuste si spočítat, zda vše zvládnete zaplatit z našetřených peněz nebo budete potřebovat úvěr na bydlení. Hypotéka na rekonstrukci je dnes sice běžná věc, její vyřízení ale taky nějakou dobu trvá. Banka si musí ověřit vaši bonitu a rozhodnout, zda vám úvěr schválí.
Potřebná výše hypotéky se odvíjí od rozsahu prací, které vás čekají, zvoleného materiálu, technického stavu bytu apod. Stavebníci to často podceňují a pak řeší co dál. Rekonstrukci zastavit nebo sehnat další peníze? Ideální je hned na začátku navýšit hypotéku oproti plánovanému rozpočtu o 20 procent. Když je nakonec nevyčerpáte, nevadí. Když totiž ze sjednaného objemu hypotéky právě těch 20 procent nevyčerpáte, nemusíte se bát žádných sankcí ani penále.
Nezapomeňte ani na povinnosti vůči sousedům a úřadům
Jedna z věcí, na které při rekonstrukci zapomínáme, jsou povinnosti vůči úřadům i sousedům. Rekonstruovat bydlení prostě nemůžeme začít jen tak, z ničeho nic. A to ani tehdy, kdy je byt ve vašem vlastnictví. I v takovém případě o tom musíte informovat své sousedy, oznámení o rekonstrukci byste měli nalepit na vchodové dveře i nástěnku oznámení.
O rozsahu prací byste měli informovat i SVJ, některé práce jako třeba výměnu oken nebo dveří si totiž možná budete muset objednat u firem, se kterými má SVJ smlouvu.
Pokud narušíte i nosné zdi, budete potřebovat stavební povolení pro rekonstrukci, v opačném případě vám postačí ohlášení rekonstrukce. Rekonstruujete družstevní byt? Pak potřebujete i povolení družstva.
Datum vydání: 20. 12. 2022