Mít domov na kolečkách

Normální smrtelník s normálními příjmy a bez úspor si dnes sotva vydělá na normální rodinný dům. Jak z této situace ven?

Šance se otvírá především pro výstavbu úsporných a velmi malých domků, které jsou buď přírodní ekologickou alternativou (jurta, stavby z odpadních materiálů či kryté zeminou), nebo se skládají z různých modulů a často jsou mobilní. Nezáleží u nich na komfortu. Ze všeho nejvíc se cení rychlost jejich pořízení, finanční dostupnost, odbourání byrokracie, nezávislost, flexibilita a základní praktické funkce.

Dvojici kontejnerů na Šumavě spojuje otevřená terasa. Chata Blokki mini má délku 9 m, menší objekt (kolárna, lyžárna) je z poloviny kontejneru. Modřínový obklad. foto H3 ateliér

 

Start na korbě

Pokud se právě teď začínáte stavět na vlastní nohy, jste jen ve dvou s životním partnerem a máte celý život před sebou, nemusíte si lámat hlavu a ztrácet peníze, čas i nervy kvůli svému bydlení. Klidně si nechte přivézt základní modul domu hotový na korbě nákladního auta! Modulární výstavba má navíc jednu specifickou výhodu: Umožní vám zvětšovat dům dodatečně podle toho, jak se bude rozrůstat vaše rodina. „Zakopaný pes“ může být jedině v kvalitě a velikosti pozemku. Jak pravil architekt Adam Gebrian pro časopis Reportér: „Když máte velký a krásný pozemek, klidně na něm můžete mít maličký dům. Problémem současného Česka jsou naopak velké domy na malých pozemcích – lidé utratí peníze za mnohem větší barák, než potřebují, a jejich pozemek končí dva metry za ním.“

Tiny Houses je označení pro malé domky, které nabízejí mimo jiné glamping („úžasné kempování“), tedy luxusní romantiku v přírodě. foto EuroParcs

 

Kontejner

Jste mladí na těle i na duchu? Máte dostatek elánu k alternativnímu způsobu bydlení? Pak vyzkoušejte klasický lodní kontejner. Jeho výška se pohybuje od 197 do 279 cm, šířka od dvou do tří metrů, standardní délky činí něco přes 6 metrů (20 stop) nebo přes 12 metrů (40 stop). V tuzemském bazaru začíná cena použitého velkého kontejneru (délka 12 metrů) přibližně na částce 150 000 Kč, kontejner zateplený a základním způsobem uzpůsobený k bydlení však pořídíte spíše za dvojnásobek. Daleko rozšířenější je ovšem obchod s obytnými kontejnery v Číně. Tam lze sehnat nový obytný kontejner, který je už vybaven v moderním západním designu. Jeho vyjednávací cena však začíná na částce půl milionu. Ale zkuste si za takovou cenu pořídit klasické bydlení! Patrně největší minus bydlení v kontejneru představuje fakt, že po vložení tepelné izolace a vnitřního pláště zůstane interiér opravdu hodně úzký. Jako logické řešení se nabízí propojit více kontejnerů a rozšířit prosklení. Tím si však ztížíte schvalování stavby: Z pohledu českého stavebního zákona je totiž obytný námořní kontejner výrobkem plnícím funkci stavby (u něhož stačí ohlášení a územní souhlas příslušného stavebního úřadu), zatímco atypický dům z více kontejnerů je již běžnou stavbou, která vyžaduje řádné územní řízení a vydání stavebního povolení.

 

Na kolech

Mobilní domy na kolečkách jsou dvojího typu: Buď jde o domky s celkovou hmotností do 3 500 kg, které na kolečkách mohou zůstat a umožní vám „kočovat“ bez zbytečné byrokracie z místa na místo (nemusí přitom jít o klasický mobilheim), nebo o domy, které už nesplňují požadavek „muší váhy“, ale díky šířce do čtyř metrů je lze jako nadrozměrný náklad převézt po silnici jako celek a umístit na předem zvolený pozemek. Na pražském veletrhu ForArch vzbudil v září největší pozornost český tiny house Neo – plnohodnotná dřevostavba z pevných KVH hranolů v hliníkovém rámu s ekologickou izolací ovčí vlnou. Na falcovanou hliníkovou střechu lze umístit nejen fotovoltaické panely, ale také malý větrník jako zálohu pro dny bez slunce. Plně vybavený domek, v němž je účelně využita každá píď volného prostoru (pod sedačkou, pod schody), má základní rozměr 6,5 x 2,5 metru a díky výšce 4 metry nabízí patro na spaní. Koupit lze i na míru připravený ocelový přívěs se dvěma nápravami, který učiní váš domov skutečně mobilním. Celek včetně vnitřního vybavení (kuchyně se zabudovanými spotřebiči, obytný prostor s kamny, schody s úložným prostorem na míru, lůžko, koupelna, WC) pořídíte i s podvozkem za cenu okolo dvou milionů. Za cenu jen nepatrně vyšší nabízí svou propracovanou novinku Ulita společnost Egoé z Bílovic. Jde o dřevostavbu s plochou pouhých 25 metrů čtverečních, ale promyšlenou do posledního detailu. Může mít sedlovou nebo plochou střechu. Vytápění zde zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, ohřev vody bojler. Domek ovšem nemá kolečka – moduly připravené na míru vám složí autojeřáb.

 

Na vodě

Nezamlouvá se vám ani lodní kontejner, ani mobilheim? Zkuste hausbót! Cena prostornějšího hausbótu, který se dá přizpůsobit k trvalému bydlení, se může pohybovat od 300 000 Kč do tří milionů – záleží především na vašich nárocích! Před koupí byste se však měli zajímat jednak o jeho energetický štítek (prozradí vám, jestli na hausbótu v zimě nezmrznete), jednak o světlou výšku prostoru, abyste netrpěli pocitem stísněnosti. Světlá výška je vzdálenost od podlahy ke stropu a v rodinném domě musí být ze zákona nejméně 250 cm. To na hausbótu pochopitelně mít nebudete, ale příliš malá výška by vás mohla při dlouhodobém pobytu zaskočit. Pokud si to chcete vyzkoušet nanečisto, můžete si hausbót pro začátek pronajmout. Počítejte s tím, že týden na vodě vás přijde nejméně na 10 000 Kč (+ dalších 10 000 Kč vratná kauce).

 

Stavebnice z továrny

Chcete přece jen klasičtější pojetí? Budiž. Technologií montované dřevostavby postavíte základ domu během tří dnů a nejpozději za tři týdny máte kompletní hrubou stavbu s vynikající tepelnou izolací, která dokáže splnit i pasivní standard. Prefabrikát pečlivě připravený z továrny je vybaven všemi funkčními výřezy a odváží se na místo stavby, kde realizační firma během několika hodin poskládá masivní celodřevěnou konstrukci. Na ni se pak aplikují okna, dveře a veškeré instalace přesně podle projektu. Kompletní realizace na klíč ve vysoké kvalitě by měla být hotova do čtyř měsíců. Základem úspěchu je přesnost a jednoduchost. Konstrukční panely či ucelené moduly mají zpravidla už z výroby vytvořené otvory pro okna, dveře, elektroinstalace a vzduchotechniku. Čím méně se do konstrukce zasahuje na místě, tím je výstavba rychlejší a přesnější, ale také energeticky efektivnější.

 

Stavebnice na místě

Pokud si nejste jisti detailní podobou stavby, přijde vám vhod americká technologie dřevostavby Two by Four. Její základ tvoří sloupková konstrukce, která nevyužívá prefabrikované panely – do konečného tvaru se montuje až na místě stavby. Je to sice pracnější a výstavba trvá déle, ale zato umožňuje do poslední chvíle přizpůsobit dispoziční řešení na míru. Jistotu kvalitního provedení jakékoli montované dřevostavby vám může zprostředkovat profesní Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Příznivce ekologie potěší nejen fakt, že výstavba využívá obnovitelné zdroje a nabízí zdravé vnitřní klima, ale také skutečnost, že dokáže zcela odstranit ze stavebního procesu betonování a zdění. Dřevěné moduly totiž není třeba stavět na tradiční základovou desku, postačí zemní vruty. Tato jednoduchá a pružná technologie navíc umožňuje kdykoli dům rozšířit podle aktuálních možností a potřeb rodiny.

 

 

text Vít Straňák foto archiv firem

Datum vydání: 31. 12. 2022

Edit: