Drobné úpravy s velkým efektem
Pořízení nového bytu je jen prvním z důležitých kroků na cestě k vytvoření pohodlného, hladce funkčního, útulného a vkusného domova. Ukvapené navezení nábytku k optimálnímu výsledku nevede. Vyřešit podobu nového bydlení komplexně pomohl našim hostitelům ještě před nastěhováním architekt.
Čtyřčlenná rodina původně bydlící v nájemním stotřicetimetrovém bytě na Vinohradech přesídlila do bytu v nově postaveném obytném souboru v Malešicích. Důvodem byla dosud nestabilizovaná situace v nájemním bydlení a snaha rozumně investovat do vlastní trvalé hodnoty. Domy malešického sídliště postaveného v šedesátých letech nejsou příliš vysoké, obklopuje je spousta vzrostlé zeleně, je to hezká čtvrť. Nové domy stojí v sousedství pásu rodinných vilek, které místu dodávají příjemný charakter, na jedné straně les a malešický park, na druhé školka. Pro život městských dětí je prostředí mimořádně příznivé, i dopravní spojení autobusy s centrem je velmi dobré.
Raději s architektem
Areál stavěla developerská společnost, která v té době jinou stavbu rozpracovanou neměla. Díky tomu byl jejich přístup k realizaci intenzivnější a zodpovědnější. Po korektním jednání v realitní kanceláři o výběru volných bytů, o režimu klientských změn, parkovacích místech a cenách se zájemci rozhodli jeden byt koupit. Společnost nabízela byty ve dvou úrovních provedení. „Jsme rádi, že domy byly navrženy kvalitně, aby poskytovaly příjemné bydlení,“ říká náš hostitel. „Ale na některé věci jsme měli jiný názor. Zároveň jsme si uvědomovali, že leckdy je ze zabydlených bytů zřejmá jakási bezradnost a roztříštěnost. Abychom nedopadli stejně, rozhodli jsme se spolupracovat s architektem, který celému bytu vtiskne jednotný výraz, klientské změny vyřeší a sladí s projekcí stavby. Naším vybraným a pověřeným architektem se stal mladý, ale už velmi zkušený architekt David Mateásko.“
Klientské změny stavby
V běžně rozvrženém bytě 3 + k. k. nebylo třeba zásadním způsobem měnit dispozici. Uskutečnily se drobné posuny nebo zvětšování nik. Aby se šatna vešla do prostoru předsíně, musela se o hloubku skříně zkrátit ložnice dětí. Upravovaly se niky na toaletě, aby zde mohly vzniknout úložné prostory, v rámci dané velikosti se přeorganizovala koupelna. Výměnou rohové vany za vanu při zdi vznikl prostor pro pračku. Dveře ve středu stěny byly nahrazeny posuvným modelem šetřícím prostor. Novým okénkem pod stropem mezi ložnicí a koupelnou získala koupelna denní osvětlení. Po zrušení stěny s dveřmi mezi obývacím pokojem a chodbou se chodba s knihovnou stala vizuálně součástí obývacího prostoru. Prodloužená stěna naproti knihovně naopak z boku uzavřela kuchyňskou linku.
Klasické dveře do ložnic vysoké dva metry byly vyměněny za dveře na celou výšku s nadsvětlíkem, aby šlo denní světlo také do chodby. Místo standardně dodávané dřevěné podlahy bylo položeno marmoleum, které probíhá celým bytem kromě koupelny. Radiátor v obýváku před prosklenou stěnou se zapustil do podlahy. Další změny se týkaly drobností jako počet a umístění zásuvek, telefonní a televizní přípojky. Ostatní úpravy souvisely s konkrétními návrhy kuchyně, šaten a koupelny, to znamená změna dlažeb, zařizovacích předmětů, světel, vývodů pro osvětlení. Architekt zpracoval dokumentaci změn stavebních, dveří, rozvodů elektřiny, vody, topení a odpadu. Stavební firma podle jeho výkresů a specifikace provedla stavební změny, položila podlahy a dodala zařizovací předměty. Klient si obstaral nové dveře a truhlářské výrobky – kuchyni, šatní skříně a svítidla.
Vidět věci vcelku
Popsané změny holého bytu byly součástí komplexního projektu, neboť klienti požádali architekta o celkové vyřešení interiérů. „My s manželkou máme rádi jednoduchý nenásilný styl. Myslíme si, že je trvalejší,“ vyznává majitel. „Požadovali jsme jednoduchost, funkčnost a barevnou střídmost, protože potom věci, které máme rádi a jsou barevnější, lépe vyniknou.“ Architekt navrhl šedé marmoleum jako jednoduchý neutrální povrch, který propojí všechny prostory a je i dobře cenově dostupný. Hodně pracoval s bílou barvou, kterou mají majitelé rádi. Doporučil doplnění výraznými barvami, například červenou barvou v kuchyni, která umístěním ve výši očí působí jako dostatečně výrazný prvek. Sekunduje mu sedačka a taburetky. „Nechtěli jsme v tuto chvíli mít byt definitivně dokončený. Chtěli jsme mít možnost ho v čase dál dotvářet. Nad sedačku ještě určitě přibude barevně výrazný obraz,“ dodává majitel. V nadčasově jednoduché kuchyni je zabudovaná světelná rampa osvětlující obývací prostor měkkým odraženým světlem. Směrové reflektorky v liště na stropu umožňují světlem akcentovat zvolené detaily. Architekt Mateásko nám řekl: „Záměrem byl jednoduchý návrh, který byt vizuálně sjednotí a zároveň podpoří pocit propojeného kontinuálního prostoru. V osvětlení jsem se snažil vytvořit možnosti určité změny v závislosti na činnosti či náladě. Tradiční půdorys jsme chtěli naplnit něčím, co ho scelí vizuálně i funkčně.“ Profesionála v jakémkoli oboru si najímáme pro jeho odbornou průpravu, zkušenosti a profesionální nadhled. Dokáže rozlišit věci, do nichž se vyplatí investovat, a jiné, které mohou být řešeny úplně jednoduše. Nadhled a zkušenost se pojí s estetikou, financováním, použitím materiálů i koordinováním všech dodavatelů.
Studio M.A.D.
Studio M.A.D. založil v roce 2001 Ing. Arch. MgA. David Mateásko jako architektonické studio po zkušenostech z praxe v ateliérech: Šafer Hájek architekti (Praha) a Miroslav Volf Architekturbüro (Kolín nad Rýnem). Studio zpracovává zakázky zahrnující rozsah od urbanistických studií po interiérovou tvorbu.
Ing. arch. MgA. David Mateásko
Studium: 2005 ČVUT Praha, Fakulta architektury – externí doktorské studium, obor teorie a dějiny architektury, 1996 – 1999 Akademie múzických umění Praha, Divadelní fakulta (MgA.), obor filmová a televizní scénografie, 1990 – 1997 ČVUT Praha, Fakulta architektury (Ing. arch.), obor architektura, 1996 Mezinárodní letní akademie v Benátkách (IT)
Kontakt:
david@mateasko.com
www.madarch.com, www.mateasko.com,
www.arch.cz
text Karla Mafková, foto Pavel Rydl
Datum vydání: 30. 7. 2022