Betonový design
Beton už dávno není jen výsadou stavebnictví. Tento materiál sluší nábytku i bytovým doplňkům. Co všechno lze z betonu (případně jeho zdařilé imitace) do domácnosti vybírat a kam se betonové prvky hodí?
Beton je známý pro svůj autentický vzhled, vysokou odolnost a téměř neomezené tvarové možnosti, kterých lze dosáhnout pomocí forem. Bylo jen otázkou času, kdy se začnou hledat způsoby, jak tento materiál dostat v drobnějším měřítku i do interiérů. Dnešní technologie výroby betonu umožňují jeho téměř neomezené využití.
Kam se hodí?
Betonový nábytek, svítidla, kuchyňské pracovní desky a dekorace se hodí zejména do interiérů pojatých v moderním minimalistickém, industriálním nebo funkcionalistickém stylu. Už jsme si zvykli na odkryté betonové stropy, betonové stěrky na podlaze či na stěnách, případně dlažbu v dekoru betonu. Právě dlažby v imitaci betonu mohou být v interiéru alternativou betonové stěrky, protože mají kromě šedé i jiné barvy, jako například zelenou, modrou, cihlovou či černou… Dlažba také může mít povrch v lesku, matu a další povrchy. Zamilovat se můžete ale i do betonových zařizovacích předmětů, stejně tak jako designéři, kteří je navrhují. Nepřijde jim totiž ani trochu chladný a šedivě nezajímavý, ale naopak čistý, originální a stylový.
S čím kombinovat
Betonu jednoznačně prospívá kombinace s přiznanými cihlami, černými kovovými doplňky, bílou výmalbou a interiérovou zelení. Pokud vám v této sestavě připadá byt nebo dům příliš chladný, nebojte se zapojit barvy. Některé stěny mohou být třeba lahvově zelené a bát se nemusíte ani kusového koberce v teplejším barevném odstínu. Beton zapadne i do rustikálního interiéru s využitím dřevěných prvků včetně dřeva na podlaze. A určitě mějte na paměti, že poučka „Nic se nemá přehánět“ platí i v případě betonového mobiliáře. K betonovému konferenčnímu stolku se tak bude hodit měkká tmavě modrá pohovka, k jídelnímu stolu z betonu zase židle s čalouněnými podsedáky (například ve starorůžové barvě), které osvěží interiér.
Beton v koupelně
Betonové prvky se v ní dnes objevují především jako solitéry, například v podobě vany, umyvadla, obkladů nebo doplňků. Tvoří tu originální prvky, které je navíc snadné zakomponovat do nejrůznějších stylů koupelen. Beton má krásnou přírodní texturu a jeho drobné nedokonalosti v podobě bublinek a nepravidelného zbarvení povrchu dělají z každého vyrobeného kusu originál. Pro beton je sice typický jeho šedý odstín, je však možné ho pomocí pigmentů vyrobit i v tmavém antracitu, přírodním pískovém odstínu, nebo lze experimentovat s výraznějšími odstíny, jako je červená, modrá či zelená. Díky novým výrobním technologiím lze dnes vyrábět i velkoformátová betonová umyvadla jako tenké skořepiny o síle 15 mm, což řeší tradiční problém betonu spočívající v jeho extrémně vysoké hmotnosti.
Umyvadlo na desku
- Zajímavou kombinaci použitých materiálů mezi betonovým umyvadlem a jeho podkladem získáte výběrem masivní dřevěné nebo laminované desky, plechu, skla či kompozitních materiálů v nejrůznějších odstínech. Je možné vyrobit i atypickou desku pod umyvadlo z tenkostěnného betonu.
- Betonová umyvadla na desku jsou vhodná i pro případ, kdy si nejste jisti pevností stěny za umyvadlem. Umyvadla dokážou být velmi subtilní, a proto mají výrazně sníženou hmotnost (většina váží okolo 15 kg).
- Jediné omezení u umyvadel na desku spočívá v nemožnosti úpravy rozměrů, které vycházejí z připravených výrobních forem.
text Vanda Jesenská foto archiv firem
Datum vydání: 9. 8. 2022