Trávníku s láskou...
S jarem je venku všechno veselejší a zelenější. Především tráva, která tvoří nezbytný základ každé zahrady, se začíná probouzet a vyžaduje kvalitní a pravidelnou péči. Bohatě se vám za ni potom odvděčí.
S pracemi můžete začít hned, jakmile zmizí poslední sníh a země nebude promáčená. Po zimě se na trávníku najde opravdu všechno možné, proto je důležité ho nejprve očistit, shrabat, vysbírat uschlé větvičky, jehličí, rozhrnout krtince a vyrovnat propadliny a nerovnosti. Teprve potom můžete uvažovat o sečení. Ale ještě předtím vás čeká spousta práce, například provzdušnění, tím byste měli začít.
VERTIKUTUJETE? SPRÁVNĚ!
Před sečením musíte trávník provzdušnit, tedy odstranit z něj zplstnatělou trávu a mechy. Plsť (zbytky loňské posečené trávy, mechu a plevele) totiž způsobuje, že trávník nemůže správně dýchat, hůře do něho pronikají voda a živiny; to vše ovlivňuje i kořenový systém, který se pak rozrůstá jen do šířky, a trávník tak v suchém období rychle vysychá. Navíc plsť vytváří ideální podmínky pro vznik nebezpečných houbových onemocnění. Princip vertikutace je jednoduchý – vertikutační nože se zařezávají do trávníku, tím odstraňují plsť a zároveň půdu provzdušňují. Tím se omezí růst plevele a začne se dařit novým travním výhonkům. Výsledkem správné vertikutace by měl být zdravý hustý trávník, o kterém si můžete říct, že je opravdu krásně zelený, a nemluvě o tom, že i trvanlivost trávy se zvýší. Odstranění plsti a provzdušnění trávníku by se mělo provádět alespoň dvakrát do roka – na jaře a před zimou.
7 tipů pro zdravý trávník
1. Dopřejte mu dostatek času na zotavení z období vegetačního klidu.
2. Zkraťte výšku stébel sekačkou o třetinu.
3. Zbavte jej všeho, co do něj nepatří, vertikutujte.
4. Zvolte kvalitní osivo na dosetí prázdných ploch.
5. Nezapomeňte na pravidelnou a dostatečnou zálivku.
6. Dopřejte trávě živiny (hlavně dusík, fosfor a draslík).
7. Průběžně trávník kontrolujte nejen v sezoně, ale i během celého roku.
Zdroj: Mountfield
KDY JE TO NEJLEPŠÍ?
Ideálně na jaře, tak od konce března do dubna, čili pokud jste ještě nezačali, máte nejvyšší čas. Vertikutuje se zásadně za sucha, do hloubky maximálně 3 mm, jinak by se mohl poškodit kořenový systém. Co je ještě důležité – před samotnou vertikutací je nutné trávník posekat do výšky 3–4 cm a po vertikutaci zase odstranit všechno, co jste vyhrabali. Nelekněte se, že po tomto zásahu trávník vypadá zpočátku zuboženě, to je v pořádku, všechno se časem spraví. Větší prázdné plochy je potřeba následně dosít a celý trávník zavlažit a případně i pohnojit.
SEČENÍ NENÍ JEN TAK
Na jaře začněte se sečením trávy až tehdy, když je dostatečně silná – výška stébel by měla dosahovat asi 7 až 10 cm a zkrátit byste je měli maximálně o třetinu. Pokud je zkrátíte víc, vzrůstá riziko poškození rostliny – malá výška snižuje biomasu kořenů a tráva bude méně odolnou proti dehydrataci a může také snadněji poškodit sekačku. Pro optimální růst trávníku je nejlepší výška posečené trávy mezi 50 a 100 mm. První sečení je v našich podmínkách možné obvykle v dubnu. Trávu byste měli séct pravidelně, časté sečení totiž podporuje hustý růst travního koberce a zároveň se tím vytlačuje plevel. Sečte nejlépe za suchého počasí – klasické rotační sekačky se totiž při sečení mokré trávy často zahlcují a ucpávají. Při sečení vlhkého trávníku snižte alespoň rychlost sečení, zabráníte tím tvorbě chomáčů trávy.
Jak vybírat vertikutátor?
◗ Zásadní je bytelná a stabilní konstrukce.
◗ Před sekacími noži by nemělo být moc volného prostoru, aby se nehromadily chuchvalce plsti a stroj se neucpával.
◗ Výhozový prostor by měl být dostatečně velký.
◗ Nastavení hloubky vertikutace musí být snadné a plynulé.
Zdroj: OBI
HNOJENÍ JE DŮLEŽITÉ
Trávník po zimě potřebuje doplnit všechny živiny, nejvíce však dusík. Pravidelným hnojením se podpoří růst husté a jasně zelené trávy a trávník zároveň lépe odolává plevelům a mechům. Před prvním hnojením na jaře je také nutné trávník posekat. Nehnojte při slunečném počasí – hnojivo by v kombinaci se slunečními paprsky mohlo trávu spálit. Po každém hnojení trávník důkladně zalijte.
ZAKLÁDÁTE NOVÝ TRÁVNÍK?
Pak je nejdůležitější zamyslet se nad tím, jaký trávník vlastně chcete a jaké podmínky mu můžete zajistit. Bude trávník plnit jen estetickou funkci, nebo to bude spíš louka. Budete se na něm často a hojně pohybovat, hrát fotbal a podobně? Budou po něm chodit i zvířata? A jaká? A kde se trávník nachází – na přímém slunci, nebo spíš ve stínu? Podle toho pak zvolíte ideální travní směs, s jejímž výběrem vám nejlépe poradí zkušený zahradník. Ideální doba pro výsev je teď, po zimě. V půdě je totiž dostatek vláhy. Jen musíte dát pozor, aby to nebylo právě v období hrozících přívalových dešťů, mohlo by dojít k vyplavení semen. Semínka zasejte do důkladně prokypřené půdy a ještě je do ní takzvaně zasekejte – buď pomocí speciálního válce s hroty, nebo hráběmi. Pak celou plochu pěkně uválcujte, aby se semínka v půdě dobře uchytila. A pak už musíte jen pravidelně zalévat a udržovat trávník neustále vlhký.
Kdy je nejlepší zalévat?
U trávníku tehdy, když je půda do hloubky 10 cm suchá. Ideální je zalévat brzy ráno nebo v podvečer, kdy tráva není tak rozpálená a nezpůsobíme jí teplotní šok. Vhodné je zalévat raději vydatně jednou za tři dny než mírně každý den – voda totiž zůstane na povrchu, nevsákne se a trávník může zahnívat.
Zdroj: OBI
A KDY ZAČÍT SE SEČENÍM?
Nový trávník je citlivější na sečení než starý, počasím zkoušený trávník-mazák. Se sečením nové trávy můžete začít tehdy, když doroste do výšky minimálně 10 cm. Dbejte na to, aby nože sekačky byly ve výšce minimálně pěti centimetrů a zároveň byly řádně nabroušeny – mladé rostlinky nejsou totiž ještě dostatečně zakořeněné a tupý nůž by je mohl vytrhat i s kořínky. Před prvním sečením na trávník nešlapejte a plevel zpočátku nevytrhávejte, protože byste mohli narušit i mladé rostlinky trav. Plevelů se potom dobře zbavíte pravidelným sečením.
Potřebujete pomoci s výběrem sekačky?
◗ Elektrická sekačka – je ideální pro malé zahrady (kvůli přívodnímu kabelu). Má nízkou hlučnost, hmotnost a malé nároky na údržbu. Také odpadá starost o kontrolu svíček a pohonných hmot.
◗ Benzinová sekačka – je oproti elektrické větší a výkonnější, také ale hlučnější a náročnější na údržbu. Je vhodná pro rozlehlejší a odlehlé zahrady, hravě si poradí s vyšší hustou trávou. Musíte se o ni pečlivě starat, čistit palivové fi ltry, odstraňovat zbytky trávy z útrob podvozku apod.
◗ Akumulátorová sekačka – jde o méně běžný typ, který je vlastně kompromisem předchozích dvou typů, je poháněna elektrickým akumulátorem. Není příliš hlučná, zvládne velkou zahradní plochu a akumulační články zaručují životnost kolem 1500 nabíjecích cyklů. Na jedno nabití poseče asi 100 až 300 m2.
Zdroj: OBI
Odborná spolupráce Gardena, Mountfield, OBI
Datum vydání: 19. 6. 2015