Konec snění, hurá ven!
Už nemusíte netrpělivě vyhlížet z okna, už je to tady! Čas obědů a večírků pod širým nebem právě začal a my jsme vám k tomu nachystali pár užitečných a krásných pomocníků – zahradní křesla, stoly, lehátka…
Vy, co nemáte zahradu, nevěšte hlavu a nebuďte smutní. I bez zahrady jde uspořádat báječná party nebo oběd venku pro rodinu a přátele. I malý balkon nebo terasa to zvládnou, chce to jen šikovnou ruku při výběru ideálního zahradního nábytku – takže hlavně nespěchejte a raději plánujte, zvažujte a vybírejte!
JAK VYBÍRAT?
Zásadní otázkou je, do jakého prostoru nábytek sháníte, podle toho totiž zvolíte materiál – rozdíl je třeba i v tom, jestli bude stát volně na terase nebo zahradě či zda ho plánujete umístit pod pergolu, do altánku nebo zimní zahrady. U zcela krytých prostorů si můžete vybírat mezi nábytkem například z ratanu, banánových listů nebo teaku; v případě zastřešené, ale zčásti otevřené terasy zase nepodceňte prach a nečistoty, které vítr dovnitř navane. Tady už musíte vybírat pečlivěji. V úvahu přichází například kvalitní umělý ratan, plast nebo nerez, s nimiž získáte jistotu, že jim vítr, prach ani déšť neublíží, i když je necháte stát celý den a noc venku. Stálicí je i nadále hliník, jelikož je uživatelsky příjemný – sestavy nábytku jsou lehké, nenáročné na údržbu a extrémně odolné vůči vlivům počasí. Vydařené jsou i kombinace hliníku s dalšími materiály. Zapomenout nemusíte ani odolné dřeviny, jako je oblíbený a již zmíněný teak, ale počítejte s jeho údržbou minimálně dvakrát do roka, kdy je nutné opatřit dřevěný nábytek ochrannou vrstvou oleje.
NEPODCEŇTE ERGONOMII
Možná se vám zdá, že je to zbytečné kvůli pár hodinám týdně, které na zahradě strávíte, ale není to tak. Právě detaily hrají později hlavní roli v pocitu, že jste si vybrali dobře. Rozhodující je především výška sedu, hloubka a měkkost sedací plochy i struktura materiálu. Při výběru v obchodě si pečlivě vyzkoušejte, jak se vám v křesle a u stolu sedí, jestli vám oboje výškově vyhovuje, představte si, jak se vám u něj bude jíst a podobně. Vyzkoušet by si ho měla celá rodina, aby vyhovoval bez kompromisů všem, tedy i dětem. Nezapomeňte, že když si vyberete stůl s plnými bočními stěnami, odpadnou vám dvě místa k sezení, protože plné bočnice znemožní dát nohy pod stůl i zasunout židli. Při výběru křesla zvažte, jestli bude dostatečně funkční a příjemné jak pro sezení u stolu, tak pro chvíle siesty – každá příležitost přece vyžaduje jiný druh posezení. U oběda sedíte s rovnými zády, ale během odpočinku si můžete dopřát trochu víc se zaklonit a udělat si pohodlí.
MATERIÁL DETAILNĚ
Dřevěný nábytek se stále drží na špičce popularity – především pro svoji nezaměnitelnou přirozenou krásu, vůni a snad i vzpomínky na dětství, na starou oprýskanou dřevěnou lavičku pod jabloní, kde jste sedávali s babičkou. Pokud tedy trváte na dřevě, pak volte ošetřené (lakované, barvené, mořené, naolejované nebo navoskované), protože v této formě vydrží mnohem déle a nebude tolik podléhat vrtochům počasí. Zároveň počítejte s pravidelnou údržbou, a hlavně jeho ochranou v zimě, kdy je naprosto nezbytné jeho zazimování.
PLAST UŽ NENÍ, CO BÝVAL
Plastový zahradní nábytek zažil svůj nechvalný rozkvět v 90. letech minulého století, kdy snad nebylo zahrady bez typických bílých či tmavě zelených křesílek, které byly pro vítr snadnou kořistí, ale pohodlně sedět s v nich nedalo, nemluvě o tom, že neměly ani dlouhou životnost. Současný nábytek vyrobený z již kvalitního, takzvaného masivního plastu a v jiné designové škále, má užitné vlastnosti zcela odlišné – je ideální například do prostoru v blízkosti bazénu a dalších „mokrých“ částí exteriéru. Jeho životnost a odolnost je několikrát vyšší než u dřevěného, nepotřebuje téměř žádnou údržbu, vydrží na mraze a nevadí mu ani sníh.
Co je to lounge nábytek?
Jde o nábytek (lehátka a křesílka), jehož konstrukce je nižší a širší, než je u nábytku obvyklé; třeba do křesla byste měli doslova „zapadnout“ a hezky se uvelebit, klidně si i zdřímnout, prostě jen tak lenošit, což je ostatně i jeden z významů slova lounge v angličtině. Zdroj: Kettler
POZOR NA UMĚLÝ RATAN
Umělý ratan je velmi populární – má dobré užitné vlastnosti, ale při jeho výběru musíte být velmi pečliví. Proč? Protože na trhu najdete naprosto odlišné kousky na první pohled nerozeznatelné, pokud jde o kvalitu. Pokud se chcete vyhnout zklamání, pak se při výběru soustřeďte především na konstrukci. Vyhněte se té nejlevnější, dřevěné, která není vhodná do exteriéru a nemá dostatečnou nosnost. Výrobci někdy použijí na konstrukci také nejméně kvalitní umělý ratan, který vydrží asi jednu sezonu. Lepší variantou je železná konstrukce s barveným povrchem, ale ani ta stoprocentně neodolává korozi, v exteriérových podmínkách vydrží asi čtyři nebo pět let, a nábytek je navíc i zbytečně těžký. Ideální je konstrukce z hliníku, jejíž životnost je téměř neomezená, ale musíte si vybrat ze správné kategorie nosnosti. Nábytek z umělého ratanu s hliníkovou konstrukcí snáší bez problémů mráz i sníh, i přesto je dobré koupit si kryt nebo jej přikrýt alespoň plastovou plachtou, aby sníh neležel přímo na výpletu.
MĚKKÉ POSEZENÍ?
Pak zvolte polstrované sedáky s kvalitní venkovní vodě odolnou látkou i vnitřní výplní. Nebojte se, že bude vypadat jako igelit, nabídka designů a struktur látek je bohatá. Povrch je příjemný na dotyk a na první pohled k nerozeznání od bavlny nebo plátna. Pokud si vyberete opravdu kvalitní sedák, pak máte jistotu, že i když několikrát zmokne nebo ho zapomenete přes noc venku, nebude se v něm tvořit plíseň a vždy bude nachystaný k okamžitému použití.
Hledáte kvalitní zahradní nábytek? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-nabytek
Datum vydání: 2. 8. 2017