Bylinky a klíčky doma i v zimě
Chybí vám při vaření čerstvé bylinkové přísady? Mnohé z nich si vypěstujete v pohodlí domova – na parapetu, zaskleném balkoně, terase či v zimní zahradě.
Pěstujeme čerstvé natě
- Vysaďte si do květináče několik petrželových kořenů, nebo při přípravě pokrmů odřízněte konec kořene petržele s listovou bází a položte ji do misky s vodou. Zakrátko budete mít k dispozici čerstvou a křupavou petrželovou nať.
- Stejný způsob vhodný k růstu natě můžete uplatniti u celeru. Ten je nejen zdravou zeleninou, ale patří i mezi léčivé rostliny.
- Do květináče se substrátem si vysaďte cibuli, šalotku nebo česnekové stroužky a brzy budete moci využívat i jejich natě.
Bylinky už nemusíte využívat v čerstvé podobě převážně jen v létě. Pažitku na chleba, petrželku do polévky, mátu a meduňku do čaje, bazalku do salátu či mnohé další variace, které jste si zamilovali, si můžete dopřávat po celý rok. Stačí jen vědět, jak na to. Čerstvé bylinky potřebují ke svému růstu jak stín, tak i slunce – záleží na konkrétní rostlině. Ideální je pro ně tedy parapet nebo zasklený balkon či lodžie. Pěstování bylinek v bytových podmínkách usnadňují také květináče se samozavlažovacím systémem a zabudovaným ukazatelem hladiny vody.
Vlastní sazenice
Bazalka, pažitka, oregano, tymián, koriandr, majoránka, máta či meduňka – právě tyto bylinky vám určitý čas porostou například v květináčích na kuchyňském parapetu. Můžete si sehnat hotové sazenice, ale lepší volbou je vypěstování vlastních přímo ze semen. Jde to velmi jednoduše, a to i bez skleníku. Z vlastních výsevů získáte nejen dostatek kvalitních sazenic pro domácí výsadbu, ale i takové druhy nebo odrůdy, které byste jednoduše nesehnali. Zároveň tím můžete i ušetřit.
Rada odborníka
„Pokud chcete využít příležitost a začít s předpěstováním sazenic, stačí kdykoli během zimy rovnoměrně vysít semínka na povrch výsevního substrátu a přitlačit je. Předtím si ale zjistěte, jaké podmínky té které bylince vyhovují. Obecně je nejdůležitější dopřát těmto rostlinám dostatek světla,“ vysvětluje David Benda z Hornbachu. „Prostor, kde máte vyseté bylinky, alespoň jednou denně vyvětrejte, abyste zabránili rozmnožování půdních hub. Dodržujte optimální teplotu a rostliny nezalévejte studenou vodou. Z vlastního výsevu získáte množství sazenic, které vám brzy poskytnou velký užitek.“
Klíčením ke zdraví
Obrovským stravovacím hitem jsou v současnosti klíčky a mikrobylinky. Můžete si vybírat z různých druhů a odrůd, podle preferovaných chutí: od pikantních přes ořechové až po jemné. Zvolit si lze tradiční řeřichu, roketu, hořčici, pískavici, ale i další druhy. „Ideální je vybrat směs semen, která jsou speciálně určená k nakličování. Klíčky si vypěstujete jednoduše a rychle. Nepotřebují moc místa ani speciální pěstitelské pomůcky, dokonce ani zvláštní péči. Přinášejí rychlý výsledek – výborně chutnají a posilují imunitu,“ radí dále specialista a dodává: „Klíčící bylinky potřebují dostatek světla, vláhy a pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Vyhněte se nadměrné zálivce a studenému substrátu. Praktickou pomůckou pro snadnější pěstování mikrobylinek jsou výsevní pokojové skleníčky s textilií nebo s minikvětináčky či výsevní miska s poklopem.“
Sedm pravidel pěstování bylinek v zimě
1 Byliny vyžadují 4 až 5 hodin přímého slunečního svitu denně. Postavte je proto na nejsvětlejší okno v bytě, nejlépe s jižní nebo východní či západní orientací.
2 Byliny zalévejte až tehdy, když je povrch substrátu suchý. Zalévejte méně často a více, nikdy nenechávejte přebytečnou vodu stát v misce. Přemokření vede k hnilobě kořenů.
3 Bylinky přihnojujte pouze v době vegetativního růstu (začíná po vyklíčení a končí před kvetením).
4 V květináči je kořenový systém bylin choulostivější než venku na zahradě a vyžaduje kvalitní substrát. Základní podmínkou je jeho dobrá propustnost, vyplatí se tak přidat i do kupovaného substrátu část agroperlitu, hrubého písku či jemného štěrku.
5 Květináče z pálené hlíny jsou pro pěstování bylin vhodnější než plastové, protože umožňují prostup vzduchu do kořenového systému rostliny (kořeny v nich jsou méně náchylné k zahnívání). Při pěstování v plastu pečlivěji vyberte propustný substrát. Zajistěte dostatečný počet a propustnost drenážních otvorů, aby mohla přebytečná voda při zálivce rychle odtéct.
6 Přes zimu až do jara sbírejte u bylin pěstovaných doma pouze vrcholky výhonů (opatrně je zaštipujte). Přílišné seříznutí rostliny může vést k uhynutí. Výjimkou je petrželka, kde sbírejte celé stonky, a pažitka, u které se listy nebojte hlouběji seříznout.
7 Bylinky v květináčích nabízené v potravinových marketech jsou určené k přímé spotřebě, nikoli k dalšímu pěstování. Jsou pěstované ve sklenících tak, že v nádobě roste často několik desítek rostlinek a na trh jsou pak expedovány v optimálním termínu, kdy mají dostatek listové hmoty. Uchovat je doma bývá problém. Semenáčky nejsou dostatečně pevné a otužené, aby vydržely podmínky bytu. Třeba koupená bazalka by se musela rozsadit do jednotlivých květináčů, aby se mohla pěstovat dlouhodobě.
text redakce, spolupráce Hornbach
foto se souhlasem firem Zafido eshop, Hornbach, Innova garden, Tescoma
Datum vydání: 19. 4. 2022