Základem je teplo zvenčí
Máte starý byt, případně navíc ve starém panelovém domě? Zkuste jeho stav zlepšit, dokud na to máte dostatek sil. Čím začít? Nejlépe novou zateplenou fasádou! Tuto akci můžete logicky spojit s výměnou oken a zasklením balkonu či lodžie, což je téma předchozího článku.
Průměrné stáří bytového fondu u nás roste. Například v Praze již přesahuje 60 let. Bohužel však stále rostou také ceny nemovitostí, jen počet nových stavebních povolení zatím neroste… Logickým důsledkem je, že nově postavených bytů je každým měsícem méně, což vytváří tlak také na cenu stávající zástavby. Místo čím dál dražší koupě nového bytu dá proto většina obyvatel přednost modernizaci svého současného bytu, aby jeho kvalitu přiblížila rezidenčnímu bydlení.
Nová tvář domu
Zateplená fasáda je pro dům kabátem nebo obálkou, ale často bývá nazývána také tváří domu, což má logickou souvislost s anglickým slovem „face“. Ano, jde o vizitku stavby i jejího majitele. Zateplovací systémy, které se začaly objevovat ve 2. polovině 20. století, se nejprve kombinovaly pouze s jednoduchou tenkovrstvou omítkou. Nedostatek možností tehdy vyvažovala mnohdy až nevkusná práce s širokým spektrem barev. Později však přišla řada inovativních postupů, díky nimž dnes lze zateplenou fasádu pohledově zpestřit například imitací cihel, dřeva či betonu, případně doplnit sklem nebo kousky slídy. „Je samozřejmě důležité, aby byla fasáda estetická a majiteli domu se líbila. Barva ale není to jediné, co je třeba brát v potaz. Fasáda musí také vzdorovat nepřízni povětrnostních vlivů či biotickému napadení a ideálně být nenáročná na údržbu,“ vysvětluje Tomáš Pošta, produktový manažer divize Weber společnosti SaintGobain. Fasáda kupříkladu musí být těsná, aby dovnitř nevpustila vodu, ne však natolik, aby se v ní voda držela. Důležité také je, aby nevytvářela prostředí podněcující růst řas a plísní.
A v neposlední řadě je dnes, v době přesycené hlukem, důležitá také akustická pohoda. Tu zajistí lépe minerální vlna než pěnový polystyren. Případně lze využít rovněž akustické cihly (právě s minerální izolací) nebo speciální akustické izolace v interiéru.
Souvislosti barev
Zateplovací systémy se v Československu začaly objevovat v 70. letech. Na rozdíl od běžné fasády, tedy jádrové omítky opatřené štukovou omítkou a nátěrem, nenabízela zateplená fasáda zpočátku mnoho prostoru pro kreativitu – používala se na ni pouze tenkovrstvá omítka, jejíž jednolitost byla především v případě panelových domů často vyvažována divokými barevnými kombinacemi. „Rozhodnutí o barevném řešení často vycházela od někoho, kdo si osvojil grafický program, ale naprosto nerespektoval architektonické ztvárnění domu,“ upozorňuje architekt Aleš Brotánek. Největší „barevný mejdan“ se podle něj konal v 90. letech, kdy lidé reagovali na všudypřítomnou šeď totality. Dnes probíhá příklon k tlumenějším barvám, které umí navodit atmosféru klidu a pohody. Výraznější barvy nicméně stále nacházejí kreativní využití například u rozsáhlejších bytových projektů, kde napomáhají orientaci. Barva vchodu může být v některých případech tím jediným, co vám pomůže trefit domů. Volba barvy fasády ovšem má ještě jeden praktický dopad: Budova s tmavou fasádou se více zahřívá a v létě se může stát prakticky neobyvatelnou, navíc systematicky zahřívá i své okolí. „V praxi se snažíme používat spíše světlejší odstíny, aby nedocházelo k lokálnímu ohřevu ani k ohřevu samotné fasády. Ta totiž horkem také trpí,“ říká Miroslav Trojan, marketingový manažer divize Weber, SaintGobain.
Historizující fasády
Vedle řady věrohodných materiálových imitací (od cihly přes dřevo až po beton) se dnes nabízí také designový obklad zateplené fasády tvrzeným sklem, v jehož odrazu se zrcadlí okolí domu, nebo omítka s kousky slídy třpytícími se na slunci. Efektu třpytivých plošek se dá dosáhnout foukáním flitru do čerstvé fasády. Pro starší stylové domy se nabízí fasáda historizující, která dokáže staromódní design věrně napodobit a spojit jej s moderním zateplením. „V 19. století měli jiné nároky na pohodlí a v bytech panovala větší zima, než na jakou jsme zvyklí my. Z dnešního pohledu tak mohou být obyvatelé starších domů ohroženi takzvanou energetickou chudobou. Moderní historizující fasáda pro ně představuje ideální řešení, jak zachovat krásu svého domu a zároveň učinit život v něm příjemnějším,“ uzavírá architekt Aleš Brotánek.
text Vít Straňák
foto se souhlasem firem AVMI, Kingspan, URSA, Xella, Heluz
Datum vydání: 7. 4. 2022