Jak (a za kolik) topit plynem
Máte starý atmosférický plynový kotel? Pokud se vám pokazí, bude to pro vás problém: Už od podzimu 2015 se u nás nevyrábějí… Jestli chcete zůstat věrní plynu, musíte se rozhodnout mezi kondenzačním kotlem a plynovým krbem.
Za nové topidlo si bohužel připlatíte. Na výměnu plynového kotle totiž není možné čerpat kotlíkovou dotaci. Možné to je pouze v případě výměny vytápění u bytových domů z programu Nová zelená úsporám, a to za systém s plynovým tepelným čerpadlem nebo jednotku kombinované výroby elektřiny a tepla (kogenerační jednotku) využívající jako palivo zemní plyn.
Kotel na pevná paliva vyměníte s dotací
Jedině v případě výměny starého kotle na tuhá paliva se Kotlíková dotace vztahuje i na plynový kondenzační kotel, který dosahuje minimálně energetické třídy A a splňuje parametry podle nařízení Komise EU č. 813/2013. V takovém případě může dotace dosáhnout výše až 100 000 korun a pokrýt až 95 % celkových nákladů na pořízení nového zdroje tepla, ale tento program je určen pouze pro seniory a nízkopříjmové vlastníky či spoluvlastníky nemovitostí. Dotaci budou poskytovat krajské úřady a příjem žádostí odstartuje na jaře 2022. Více informací získáte na webu kotlikydotace.cz.
Ti, kteří nespadají mezi domácnosti s nižšími příjmy, mohou rovněž získat dotaci, ale přes Novou zelenou úsporám: maximálně do výše 50 % celkových uznatelných nákladů a do horní hranice 35 000 korun. Státní fond životního prostředí ujišťuje, že každý, kdo si o dotaci požádá a splní podmínky, dostane peníze na výměnu kotle.
Tajemství kondenzace
Prakticky všechny kondenzační kotle mají účinnost přes 100 %. Jak je to možné? Plynový kondenzační kotel dovede využít nejen teplo vzniklé prostým spalováním plynu, ale také energii z páry, která vzniká při hoření plynu a která u klasického (atmosférického) kotle uniká bez užitku komínem. Tato dodatečná energie vzniká při ochlazení páry a její proměně na kapalinu – tedy při kondenzaci. Účinnost běžného plynového kotle se uvádí na základě výhřevnosti plynu a dosahuje okolo 90 %. Nepočítá však s teplem uvolněným při kondenzaci. Když se tato energie připočítá, vychází účinnost kondenzačních kotlů přibližně na 105 až 108 %. Nejde o žádný trik či zázrak, jen o matematické vyjádření, kolik energie kondenzační kotel uspoří ve srovnání s tím atmosférickým.
Nejdřív výdaje, pak příjmy
Z výše uvedeného je zřejmé, že výměnou starého kotle za nový kondenzační začnete citelně šetřit své výdaje za energie, což vám v době rozkolísaných cen plynu s naprosto nepředvídatelným vývojem rozhodně přijde vhod. Ještě předtím vás ovšem čekají poměrně značné výdaje: Pokud nahrazujete kotel na tuhá paliva, počítejte s tím, že kompletní instalace (přípojka plynu, nové vyvložkování komína, připojení kotle na kanalizaci kvůli odvádění kondenzátu, případně napojení na efektivní systém podlahového vytápění) vás pravděpodobně přijde na více než 100 tisíc korun. Výměna staršího plynového kotle za nový kondenzační pak vychází „jen“ zhruba na 60 tisíc. Celkovou cenu ovlivňuje jak výkon kotle, tak i složitost instalace. O něco dražší je rovněž varianta kombinovaného kotle pro vytápění a ohřev užitkové vody. Dodatečně se vám může investice výrazně snížit díky státní dotaci, žádat ovšem musíte předem!
Komfort a ekologie
Kdybyste se podívali na provoz nového kondenzačního kotle očima ekonoma, mohli byste s uspokojením konstatovat, že vám ušetří až 30 % plynu oproti starému kotli atmosférickému. Ještě výrazněji (až o 50 %) je provoz úsporný ve srovnání s elektrickým vytápěním přímotopem nebo elektrickým kotlem. Ale přínos není jen v ekonomické rovině. Kondenzační kotel vám nabídne vysoký komfort obsluhy, možnost vzdálené správy a regulace systému vytápění v celém objektu. Získáte také možnost ekvitermní regulace vytápění (řídí se podle venkovní teploty, čímž zvyšuje provozní úspory a pohodlí oproti kotlům se základní regulací). Samozřejmostí se dnes stává rovněž možnost ovládání na dálku – buď pomocí klasického bezdrátového termostatu, který lze umístit na stěnu či kamkoli volně do interiéru, nebo pomocí chytrého telefonu. Ať už zvolíte jakékoli konkrétní řešení, můžete si být jisti, že volíte ekologický zdroj vytápění s minimálními emisemi. Čím si dnes ovšem jisti být nemůžete, to je (bohužel) vývoj cen energií.
Nic pro amatéry
Při instalaci nového kondenzačního kotle v případě, kdy kotel nasává spalovací vzduch z prostoru místnosti, není možné ve stejné místnosti používat jiný spotřebič, který odsává vzduch z tohoto prostoru a mění tak tahové podmínky. V kuchyni může negativně ovlivňovat komínový tah například blízkost digestoře. Pro odtah kondenzačního kotle lze využít stávající nepoužívaný průduch komína. Stačí, když si pomocí nové vložky v odvodu spalin necháte odborně upravit dimenzi a materiálovou odolnost. Prostor mezi novou vložkou a původním komínovým průduchem se dá v některých případech použít pro přívod spalovací ho vzduchu. Co provozu kondenzačního kotle vadí, je vyšší koncentrace vzdušných nečistot způsobených vařením. Zanáší totiž jeho hořáky. Vysokou účinnost kotle zajišťuje kondenzující voda, která z něj odkapává. Proto je nutné zajistit její odvod do kanalizace. Se všemi úskalími instalace si poradí odborník, ale do amatérského zprovoznění se rozhodně nepouštějte!
Krása bez dotace
Jestli chcete plynové topidlo, které bude nejen plně funkční, ale také půvabné a originální svou atmosférou, pak můžete vsadit na plynový krb. Ten už dnes rozhodně nepředstavuje jen designový prvek pro ozdobu interiéru. Naopak: Při správné volbě a účelné instalaci (pokud možno nikoli do vnější zdi) dokáže vytopit prostor i přes 200 m³ . Nabízí naprosto bezpečný provoz, vše lze řídit a regulovat přes dálkové ovládání. Moderní plynové krby jsou provozně plně řízené elektronicky. Samozřejmostí je v současné době také možnost využití bezdrátového WiFi modulu s napojením na chytrou domácnost či mobilní telefon. Tepelné pohody dosáhne plynový krb rychle, problémem není ani rozvod tepla do dalších místností v domě. Stejně jako u klasického krbu na dřevo i zde záleží konkrétní parametry vytápění jednak na provedení obestavby, jednak na vhodné volbě průduchů. Jediným minusem je, že na plynový krb nemůžete získat dotaci…
Text: Vít Straňák
Foto: se souhlasem firem Bosch, Enbra, Buderus, Viadrus, Thermona, Viessmann, Baxi, Vaillant, Karmaas
Datum vydání: 22. 11. 2023