Moderní bungalov s krbem

Mladá rodina ocenila řadu nápadů šikovné designérky už na fotorealistických vizualizacích. Bungalov, který funguje jako chytrá domácnost, je tak obohacený o několik originálních prvků.

Velký stůl v jídelním koutě, spočívající na bytelné kovové podnoži, obklopuje šestice šedých čalouněných židlí. foto Tomáš Frank

Na podzim roku 2018 se mladí manželé obrátili na Ing. Barboru Burešovou ze studia Mooden, kterou jim doporučili známí, a požádali ji, aby pro ně navrhla interiér do jejich právě dokončené novostavby přízemního domu ve Vyškově. Po řadě konzultací a diskuzí o prostorových možnostech i limitech nového domu a zapracování všech požadavků vypracovala Barbora Burešová návrh, který podložila mnoha fotorealistickými vizualizacemi. Klientům se návrh líbil a odsouhlasili i řadu dalších designérčiných nápadů, které kvalitu prostoru posunuly o řád výš. Jejich důležitým požadavkem bylo někdy dost technicky náročné zapojení domu do systému chytré domácnosti.

 

Dominantní prvky

Přízemní dům s obytnou plochou 163 m² je rozdělen na společenskou část, zahrnující obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, a na soukromou část s ložnicí, šatnou, dvěma dětskými pokoji, dvěma koupelnami a pracovnou. V přízemí je vedle obytných prostor také garáž a technická místnost. Designérka se v tomto případě k řešení interiéru dostala až ve fázi, kdy byl dům hotový, proto už zásadní dispoziční změny nebyly možné. Došlo pouze k dílčím úpravám, které se týkaly například krbu nebo orientace lůžka v ložnici rodičů. Klienti si přáli světlejší podlahu a kvůli snadnější údržbě chtěli do zádveří nechat položit dlažbu. Jelikož preferují světlé přírodní odstíny, jako je bílá, šedá a krémová, designérka celý prostor ladila do těchto barev a někde je doplnila dekorem dřeva nebo černou a antracitovou (například na pracovní desce v kuchyni, u podnože stolu či tabulového nátěru vedle linky a v pokoji dcery).

Nábytek na míru

Klienti svěřili Barboře Burešové a studiu Mooden nejen návrh, ale také realizaci celého interiéru, a je až k neuvěření, že se výsledek od původních vizualizací téměř neliší. Velkou výhodou fotorealistických vizualizací totiž je, že si díky nim klienti budoucí prostor lépe představí, a je tak možné předejít řadě nejasností nebo nedorozumění, které by mohly vzniknout až během realizace, kdy by na některé úpravy mohlo být příliš pozdě. Dominantou centrálního obývaího pokoje je na jedné straně krb, opatřený módní šedou betonovou stěrkou a nikou na zásobu dřeva, a na druhé straně je to efektní vestavěná knihovna v kombinaci uzavřených skříněk a otevřených polic, nasvícených LED žárovkami. Linka ve tvaru U, nasvětlená menším oknem a uzavřená barovým pultem se zabudovanou vinotékou, umožňuje pohodlnou přípravu jídla i přehled o dění v místnosti. Pracovní deska je vyrobena z pouhý centimetr silného, zato velmi odolného kompaktního materiálu.

Zajímavá svítidla

Patřičnou pozornost věnovala designérka také svítidlům. Nepřehlédnutelná jsou dvě ve tvaru „šišky“ nad jídelním stolem nebo pětice závěsných lamp mezi sedačkou a televizí. Linku nasvětluje několik bodovek zabudovaných v podhledu. Mladá aktivní rodina se čtyřletou dcerou a kočkou ocení nejen pohodlný obývák, ale také řadu chytře vymyšlených „vychytávek“. Patří k nim například „garáž“ pro robotický vysavač nebo kulatý vchod do pelíšku pro kočku, které jsou součástí velké vestavěné skříně v chodbě.


Ing. Barbora Burešová
autorka návrhu a realizace interiéru
„Při práci na tomto projektu jsme nejprve s klienty probrali všechny představy a také možnosti, které daný prostor nabízí. Přáli si například, aby byl dům řízen pomocí systému inteligentní domácnosti. Do návrhu jsme zahrnuli jejich základní požadavky, ale přišli jsme i s řadou nápadů, z nichž byli manželé opravdu nadšeni a naše studio pak doporučili svým známým. Chtěli jsme, aby se mladý manželský pár s malou dcerkou ve svém novém domově cítil co nejlépe, a to se myslím podařilo.“
www.mooden.cz


 

 

text Dita Fingerlandová foto Tomáš Frank

 

Datum vydání: 26. 3. 2022

Edit: