Žijte ve zdravém prostředí!
Co všechno zahrnuje pojem „zdravé bydlení“? Samozřejmě dostatek čerstvého vzduchu a přirozeného denního světla. Ale také prodyšné a ekologicky šetrné stavební materiály, kvalitní zateplení a zelenou energii.
Jestli se odhodláte k výměně oken, měli byste od těch nových (fasádních i střešních) požadovat především maximální přísun světla a čerstvého vzduchu do interiéru. Podstatné je, že světlo shora poskytuje větší intenzitu prosvětlení celého prostoru. Více světla tedy dostanete dovnitř střešními okny, u těch fasádních to musíte dohánět větší plochou prosklení. Dalšími zásadními požadavky na okna jsou kvalitní izolace proti hluku, spolehlivé zabezpečení objektu, dlouhodobá životnost a elegantní vzhled (nejen zevnitř, ale také zvenčí). A konečně je to i úspora energie. Vždyť právě netěsnostmi starších oken uniká z našich domovů největší množství tepla, případně chladu v letním období.
Větrání okny
Jestliže stará dřevěná okna netěsnila, mělo to za následek dvě věci: zbytečné energetické ztráty, ale také nepřetržitou výměnu vzduchu v místnosti. Šlo tedy o „neřízenou permanentní ventilaci“, která byla neekonomická, leč zdravá. Dnes čelíme opačnému problému: Dokonale těsná (zejména plastová) okna sice šetří energii, ale nevytvářejí v bytě zdravé prostředí. Kování moderních oken by proto mělo vždy umožňovat tzv. mikroventilaci – minimální hygienicky nutnou výměnu vzduchu. Ta se uplatní hlavně v přechodných obdobích, kdy nemusíte řešit tepelné ztráty. V zimě je situace jiná: Ventilační mezera je příliš malá, takže suchý studený vzduch se v potřebném množství dovnitř nedostane, ale neustále se ochlazuje rám okna i okolní stěna, což zvyšuje vlhkost interiéru a nutí vás více topit. Během topné sezony je proto účelné větrat nárazově – otevřením okna dokořán na 3 až 5 minut. Dovnitř se tak dostane studený suchý vzduch, který se topením brzy zahřeje.
Automatické větrání
Větrací systém oken může být dnes zcela automatický (hydroskopické či tlakové větráky, rekuperace). Hydroskopické větráky regulují proudění vzduchu podle aktuální vlhkosti interiéru. Reagují na praní, vaření nebo sušení prádla a zajišťují přiměřené větrání. Tlakové větráky zase zajišťují konstantní, uživatelem zadané proudění vzduchu. Do oken lze integrovat rovněž větrací systém s rekuperací vzduchu, filtrem a automatizovaným ovládáním. Tím docílíte pohodlného větrání zavřeným oknem – bez průvanu, teplotních ztrát, hluku, prachu i alergenů zvenčí. Součástí systému může být dokonce speciální pylový filtr. Navíc je systém ekonomický – energetické ztráty sníží ve srovnání s klasickým větráním až o třetinu. Jen se musíte smířit se ztrátou radosti, která je tak trochu „covidovým syndromem“: Podobně jako se dnes bojíme na veřejnosti z plných plic nadechnout, bere vám automatické větrání radost z oken rozražených dokořán vstříc čerstvému vzduchu!
Světlo pro podkroví
V podkrovním prostoru je důležité prosvětlení pečlivě instalovanými střešními okny, případně jejich sestavou nebo kombinací s okny fasádními. Při instalaci si pohlídejte, aby byla střešní okna vybavena originálním lemováním, hydroizolační sadou i speciálním zateplovacím rámem a pečlivě vsazena do vnitřního ostění. Při adaptaci půdního prostoru nezapomeňte, že většinu času v místnosti prosedíte. Aspoň některá střešní okna by proto měla být umístěna v zorném poli sedícího člověka. Výška osazení se může lišit podle tvaru místnosti, sklonu střechy a výšky podezdívky. Kyvné okno by mělo mít spodní hranu přibližně 90 cm nad úrovní podlahy, komfortnější okno výklopně-kyvné může mít spodní hranu až 120 cm od podlahy. Abyste si vychutnali výhled i pohodlné ovládání, musí ovšem prostor pod oknem zůstat volný a ovládací klika či madlo musí být na spodním okraji. Pokud je to jinak, nabízí řešení dálkové ovládání.
Zdravě hned od začátku
Dosud jsme se zabývali variantou, že už bydlíte a jen své životní prostředí vylepšujete. Jestliže ovšem svůj nový domov teprve plánujete, je to vlastně ideální situace. Můžete začít budovat zdravé bydlení pěkně zgruntu, bez kompromisů! Začněte kvalitním stavebním systémem, který vám zajistí skvělou tepelnou izolaci a prodyšnost konstrukce, aby v budoucnu nehrozily problémy s plísní. Pokračujte využitím ekologických systémů pro větrání, vytápění i klimatizaci objektu. Dbejte na přírodní původ materiálů, nízké náklady na energie a maximální šetrnost vůči prostředí, které vás bude i nadále obklopovat. Dnes už lze stavět podle zásad udržitelnosti: To, co je nejlepší pro vaše bezprostřední okolí, bude nejlepší i pro vás! Konkrétních příkladů je příliš, aby se vešly do jednoho textu, proto vám je nabízíme ve fotografické zkratce.
text Vít Straňák
foto se souhlasem firem Fakro, Vekra, Building Glass. Hliněný dům, Heluz, Knauf Insulation, Ciur, TopimZdarma CZ, Daikin a Shutterstock
Datum vydání: 22. 11. 2021