Pokojíček pro vaše ratolesti
Pokoj pro děti je vlastně takovou „garsonkou“. Často proto vyžaduje důmyslné řešení, které si poradí s nedostatkem prostoru i dalšími náročnými výzvami.
Pro řadu jeho funkcí se dá pokoj pro potomky od předškolního věku do studentských let přirovnat k jakémusi modelu bytu. Při jeho zařizování je totiž třeba vymezit prostor na hraní, místo na učení i klidovou část pro spánek.
Když to situace dovolí, je vhodné od sebe jednotlivé zóny alespoň opticky oddělit třeba komodou, skříní, knihovnou nebo regálkem. Zařídit dětský pokoj co nejlépe může být náročné nejen kvůli nedostatku místa, ale i z nutnosti přizpůsobit se pružně věku dětí a jejich zájmům i potřebám, které se zejména v předškolním a školním věku rychle mění. Svou roli také hraje větší počet sourozenců obývajících společné prostory. Ačkoliv výrobci nabízejí různé stylové pokojíčky připomínající komnatu pro princeznu, vesmírnou loď či pirátskou kajutu, praktičtěji se jeví univerzální nábytkové programy.
Řešení šetřící místem
Na řadu může přijít například rostoucí nábytek zahrnující obvykle výškově nastavitelné stoly a židle, postele s proměnlivou délkou nebo chytře navržené komody. V prvních měsících po narození děťátka totiž slouží k přebalování a později, po odejmutí přebalovacího pultu, se z nich stanou běžné úložné skříňky se zásuvkami. Velký potenciál a prostorovou úsporu v sobě skrývají kompaktní postele nebo palandy, které pod spací plochou nabízejí místo na psací stůl, menší šatní skříň nebo pohovku. Schody na palandu se dají využít jako nenápadné zásuvky na věci. Šikovné jsou i postele s výsuvným lůžkem na příležitostné přespání pro kamarády, na každodenní spánek a schování lůžkovin se ale příliš nehodí. Možným řešením tam, kde opravdu bojujete o každý centimetr, jsou sklopné postele. Dítě by však mělo mít svůj stabilní klidný kout, kam se uchýlí v době nemoci nebo do něhož si i během dne „zaleze“ s knížkou či s oblíbenou hudbou.
„Osobní“ doplňky
Nábytek do pokoje pro dospívající děti má být zejména praktický, bezpečný, zdravotně nezávadný a podporující kreativitu. Nelze ale opomenout ani to, že by měl odrážet individualitu svého obyvatele, a poskytnout k tomu podmínky. Osobní styl pomohou vytvořit především doplňky, fotografie, fototapety či textil. Vášnivému sportovci byste měli nechat prostor na plakáty nebo fotografie jeho idolů, případně na vlastní trofeje a medaile ze závodů či zápasů. Zapálený muzikant bude potřebovat místo na hudební nástroje a výkonnou hifi soupravu, nadané výtvarnici pořiďte kvalitní židli, naklápěcí stůl, křídovou tabulovou fólii nebo stojan s plátnem. Nadějná parkurová jezdkyně ocení třeba povlečení či přehoz s digitálním potiskem oblíbeného koně. Textilními doplňky se vzory pejsků, koček, dinosaurů nebo aut se nejspíš zavděčíte většině holčiček či kluků bez rozdílu
Doplňky
Děti by měly mít v pokoji dostatek úložných prostor, aby si od nejútlejšího věku osvojily dovednost udržovat ve svých hračkách a dalších osobních věcech pořádek. Nejdříve se mohou naučit „dávat spát“ plyšáky do regálku a později mít uspořádané školní potřeby na jednom místě, aby je opět snadno našly. Během puberty tak třeba minimalizujete spory kolem uklízení, které pak zbytečně narušují vztahy.
text Dita Fingerlandová
foto se souhlasem firem Ikea, Mayer, Asko, Space4kids, Nábytek Aldo, XXXLutz, Nábytek Bogart, Hezký dětstký nábytek, BRWCZ, Nábytek Brueckl, Emamataty, Elektro Jirků, Bonami, Decolamp, Babyliving, Dedra
Datum vydání: 21. 9. 2021