Náročný boj s plísní
Relativní vlhkost vzduchu v bytě by měla být v zimě okolo 50 % a v létě o trochu méně. V koupelně a kuchyni občas mírně stoupne, ale vždy by se mělo jednat o rozmezí 40 až 60 %.
Jakmile vlhkost překročí hranici 60 %, zvyšuje se riziko vzniku škodlivých plísní. Přitom platí, že prevence je vždy lepší než dodatečná likvidace plísně. Jestliže tedy trpíte pocitem, že máte v interiéru příliš vlhko, zbytečně neváhejte a své podezření si ověřte vlhkoměrem. Stačí vám k tomu investice v řádu 500 korun.
Topte a větrejte!
Plísním se nejvíce daří ve vlhkém, chladném, ale hlavně nevětraném prostředí. Základní způsob, jak vysokou vlhkost vzduchu a s ní spojené riziko tvorby plísní v interiéru snížit, proto představuje účelná kombinace větrání a topení. Ideální je vytvořit stálý mírný průvan, třeba i za pomoci větráku. Pokud totiž plísně něco opravdu špatně snášejí, pak je to proud čerstvého vzduchu. Větrání má smysl i v zimě: Mrazivý vzduch je suchý a v kombinaci s topením plísni rozhodně neprospěje! Je však třeba uplatnit specifický způsob krátkého, velmi intenzivního větrání. Bohatě stačí 5 minut větrat plně otevřenými okny a pak interiér prohřát topením. Takové větrání by ovšem nemělo proběhnout jednou za den, nýbrž spíše každou hodinu. Jen za deště buďte s větráním okny opatrní, abyste zbytečně nezvyšovali vlhkost v bytě. Ale ani při dlouhodobém dešti se větrání úplně nevzdávejte! Problém pravidelného zdravého větrání a udržování ideální teploty i vlhkosti v interiéru dnes dovedou řešit rovněž nízkoenergetické a pasivní domy pomocí systému řízeného větrání s rekuperací.
Chemie versus příroda
Na trhu je řada prostředků, které zabraňují vzniku plísní, bakterií, řas a kvasinek. Jde jen o to, jestli se rozhodnete vsadit na již osvědčenou moderní chemii, nebo na přírodní prostředky. Mezi těmi vyniká Bio Repel, jedna ze specifických forem patentovaného přípravku Pythium oligandrum (česky nazývaného „chytrá houba“). Tento přípravek je originální kompozicí mikroorganismů, které potlačují nežádoucí plísně ze zdí obytných místností. Po jejich eliminaci samy z ošetřeného zdiva vymizí. Aktivní mikroflóra je nepatogenní, nenapadá rostliny, zvířata ani lidi (jedná se o mezidruhový parazitizmus). Ať zvolíte kteroukoli cestu, rozhodně platí, že prevence je vždy jednodušší a levnější než dodatečná likvidace rozbujelých plísní. A rovněž platí, že přírodní a chemická cesta by se neměly kombinovat.
Ať žije chemie (která zabíjí)
Když nepodchytíte plíseň v zárodku, je už většinou třeba sáhnout k agresivnějšímu chemickému řešení. To představuje například Savo, které vám na dlouho „provoní“ byt, ale plísní vás skutečně zbaví. Když ne napoprvé, můžete postřik zopakovat. Ale pozor: Jde o biocidní (život ničící) žíravinu, která si s gustem „pochutná“ i na vašem saku nebo koberci… Před aplikací roztoku plíseň v žádném případě neodstraňujte ani neškrábejte – zbytečně by se tím roznesly škodlivé výtrusy. Odstraňování plísně musí vždy probíhat za mokra a při vydatném větrání. Není pochyb, že po opakované aplikaci chemie bude zeď opět čistě bílá, ale nejásejte předčasně: Plísně se rády vracejí! Proto pak věnujte náležitou pozornost prevenci nových zárodků plísně.
Stavební sanace
Nechali jste plísně rozbujet příliš? Existuje ještě jeden důsledný způsob, jak se jich zbavit: omítku ošetřit biocidním přípravkem proti plísni, poté ji osekat a nanést novou, opět s přísadou biocidu. Takové řešení dnes nabízí několik firem. Ideální je zvolit systém od jednoho výrobce, například kombinaci biocidního přípravku Likvisan s interiérovou barvou Hetline San Active. Když ani to nezabere a plíseň se objeví znovu, je možné sáhnout k ještě radikálnější stavební úpravě: zvenku přidat izolační vrstvu, případně obnovit izolaci proti zemní vlhkosti, která stoupá zdivem vzhůru. Do sanace zdiva silně narušeného vlhkostí se ovšem nepouštějte sami – svěřte ji odborné stavební firmě.
Včas odhalit příčinu
„Často bývá obtížné zjistit, kudy se vlhkost do konstrukce dostává,“ upozorňuje Jan Včelák ze společnosti MoistureGuard, který se zabývá vývojem senzorů pro monitoring vlhkosti v konstrukci stavby. „Pokud máte nemovitost v záruční době, musíte vlhkost řešit s dodavatelem nejlépe ihned. Problémem vlhkosti však je, že se její následky mohou objevit až po delší době. Když začnou být viditelné následky působení vlhkosti v dřevěné konstrukci stavby, bývá pro ni už pozdě.“ Právě proto doporučuje zabudovat do konstrukce objektu senzor vlhkosti. Tím včas odhalíte kumulující se vlhkost nebo havárii a můžete okamžitě zasáhnout.
Desatero proti plísni
1. Správně regulujte teplotu v domácnosti: Interiér by neměl nikdy promrznout!
2. Udržujte ideální vlhkost prostředí. Pozor na sušení prádla v bytě či vaření.
3. Pravidelně větrejte!
4. Potraviny napadené plísněmi ihned vyhoďte do popelnice (mimo byt).
5. Věnujte pozornost úklidu a hygieně, používejte vhodné čisticí prostředky.
6. Zárodky plísně i jejich okolí na stěně navlhčete protiplísňovým přípravkem a pečlivě oškrábejte (rozbujelou plíseň už ne!).
7. Povrch stěny po odstranění plísní opatřete nejméně dvěma (raději třemi) vrstvami biocidního přípravku.
8. Stěnu, na níž byla plíseň, netapetujte! Opatřete ji novou vápennou malbou s přísadou přípravku proti plísním.
9. V místě výskytu plísní zkontrolujte těsnost krycích lišt po obvodu okenních rámů a balkonových dveří. Bývá nutné dotěsnění polyuretanovou pěnou.
10. Neumisťujte nábytek těsně ke stěnám (stačí škvíra 5 cm): Je žádoucí zachovat proudění vzduchu kolem zdí!
Metody odborné sanace vlhkého zdiva
• Mechanické (vytvoření prostoru ve spodní konstrukci, do něhož se vloží hydroizolace).
• Chemické (vodorovná injektáž zdiva chemickým roztokem pod různě velkým tlakem).
• Vzduchové (vysoušení a průběžné odvádění vlhkosti ze zdiva proudem vzduchu).
• Elektrofyzikální (odvod vlhkosti pomocí stejnosměrného elektrického proudu).
• Sanace povrchu (ošetření sanační omítkou, která umožňuje odvod vlhkosti).
Aby zdivo dýchalo
- Za sanační se označuje taková omítka, která obsahuje více než 25 % vzduchových pórů v čerstvé maltě. Ty po vyzrání omítky umožňují transport přebytečné vlhkosti ze zdiva ve formě vodní páry.
- Vzduchové póry v omítce plní ještě jednu důležitou funkci: Slouží k ukládání stavebně škodlivých solí při jejich krystalizaci (brání zasolování zdiva). Krystalizace solí totiž vytváří tlak, který poškozuje pevnost omítky a její celkový vzhled.
- Sanační omítku byste měli aplikovat jako závěrečnou úpravu pokaždé, když realizujete některou z metod sanace vlhkého zdiva. Zároveň však platí, že jako samostatná metoda sanace má jen omezenou životnost.
text Vít Straňák, foto Unitao, uBydleni.cz a se souhlasem firem MoistureGuard, Unilever ČR, Injekta, Izozek, SolarAir, AIRBI.CZ
Datum vydání: 15. 6. 2021