Ze stropu, z podlahy, ze stěny. Hlavně že SÁLÁ

Obecná představa veřejnosti o elektrickém vytápění se určitě neslučuje s pojmy „slunce“ nebo „kachlová kamna“. A přece se toto vytápění může oběma pojmům hodně blížit!

Ptáte se čím? Přirozeným a zdravým sálavým teplem, které do našich domácností přináší. Může přitom mít rozmanité podoby a skoro libovolné umístění: jako panely na stěně či na stropě, jako tenké topné fólie na stropě nebo na podlaze.

Stropní vytápění pomocí topných fólií Ecofi lm C pracuje s teplotami 40–45 °C rozloženými do velké plochy. Cena podle příkonu od 203 do 373 Kč/m 2 . foto FENIX.

KRÁSA, KTERÁ HŘEJE

Pravidelní čtenáři Domova už jistě registrují elektrické sálavé panely na stěnu, které se mohou stát nejen topidlem, ale také funkčním nebo estetickým doplňkem interiéru. V malém bytě uvítáte praktickou doplňkovou funkci zrcadla, v reprezentativních prostorách spíše zdobnou funkci obrazu, skleněné či mramorové desky. Každopádně hlavní funkcí zůstává vytápění příjemným sálavým teplem, které stejně jako slunce prohřívá především lidi a předměty v prostoru. Toto rovnoměrné vytápění infračerveným tepelným zářením je komfortní a zdravé, protože vzduch nevíří ani nepřepaluje.

Tři varianty nástěnných infrapanelů Qterm: hranatý Basic, Radius se zaoblenými rohy, kruhový Round. Povrch hladký či zrnitý, 213 odstínů, 7 výkonů. Foto Joto CZ.

VELKOPLOŠNÉ SYSTÉMY

Obecně lze říci, že jak sálavé infrapanely, tak především velkoplošné systémy podlahového a stropního vytápění elektrickými topnými fóliemi představují řešení ekonomické a ekologické. Instalace velkoplošných systémů je snadná a levná, v interiéru zůstávají skryté, nepřekážejí nábytku a navíc se výborně regulují, což je základní podmínka hospodárného a komfortního provozu vytápění. Ale to nejpodstatnější je, že i z velkoplošných systémů se teplo do prostoru šíří převážně sáláním. Plným právem tedy patří do kategorie „infratopení“ (podíl sálavé složky nad 50 %).

Podlahové topné fólie Ecofi lm F jsou ultratenké (0,4 mm) a hodí se pod plovoucí podlahy. Umístění přímo pod nášlapnou vrstvu. Cena od 295 Kč/m 2 . foto FENIX.

VĚROHODNÝ DŮKAZ

Nová studie, kterou realizovala v roce 2018 společnost Fenix Trading ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) při ČVUT Praha, potvrdila u velkoplošných systémů mimořádně vysoké hodnoty podílu tepelného toku sáláním – a to jak v případě elektrického podlahového vytápění (přibližně 77 %), tak i v případě elektrického stropního vytápění (dokonce 84 %). Toto zjištění je překvapivé: Dosud se předpokládalo, že při relativně nízkých povrchových teplotách (ve srovnání s klasickými sálavými panely) budou mít velkoplošné systémy vytápění nižší podíl sálavé složky.

Sálavé panely z přírodních kamenů (žula, mramor, pískovec) můžete dostat na míru svému interiéru. Příkon 150–1 200 W, cena od 6 670 Kč. Foto Kopřiva.

CO Z TOHO PLYNE?

Závěr je radostný: Velkoplošné vytápění elektrickými topnými fóliemi (podlahové i stropní) představuje vynikající zdroj sálavého tepla. A na příjem sálavého tepla je každý živý organismus geneticky nastaven (jeho zdrojem v přírodě jsou slunce či oheň). Tady získávají elektrické systémy také podstatnou výhodu před svým konkurentem v podobě teplovzdušných systémů velkoplošného vytápění. U těch je totiž sálavá složka téměř nulová, a proto je lidský organismus nedokáže vnímat tak pozitivně a plnohodnotně.

 

ROVNOMĚRNÉ TEPLO

Pro pocit tepelné pohody je ovšem důležitá ještě jedna věc: Jak je rozložena teplota vzduchu mezi podlahou a stropem. Naše tělo reaguje na teplotu v každé části jinak, nejodolnější na změny teploty je hlava, naopak velmi citlivě reagují na teplotu naše kotníky a lýtka. Optimální je rovnoměrné rozložení teploty od podlahy ke stropu: Čím jsou rozdíly teplot mezi podlahou a stropem vyšší, tím je tepelný komfort horší. Zejména ve spodních vrstvách, kde bývá většinou chladněji (teplý vzduch stoupá), reagujeme citlivě například na výskyt vzdušného proudění v místnosti. (Určitě znáte rčení „Tady odněkud táhne.“) A jak ukazují výsledky měření v laboratořích UCEEB, nejrovnoměrnější rozložení teplot je právě v prostorách vytápěných tzv. Velkoplošnými sálavými systémy – tedy elektrickým podlahovým a stropním vytápěním (více na www.fenixgroup.cz).


Výhody sálavého vytápění

  • Elektrické sálavé vytápění lze zvolit jako hlavní zdroj tepla pro celý dům či byt, ale také jen do vybraných místností. To vám umožní cílené vytápění s minimálními náklady.
  • Celý systém i každé topidlo jednotlivě lze připojit na termostat, který hlídá přesně nastavenou teplotu. Regulace je snadná a pružná.
  • Sálavá topidla nevyžadují revize, měření emisí, vymetání komínů ani údržbu. Jsou bezpečná i pro děti, zcela tichá a na rozdíl od přímotopů nebo radiátorů nevíří prach.
  • Sálavé vytápění přináší pocit tepelné pohody při nižší reálné teplotě vzduchu. Díky tomu vás nenutí prostor přetápět, je zdravé a ekonomické.
  • Infračervené paprsky mají také léčivé účinky na svalový systém (bolesti kříže a zad, artritida, revmatismus). Navíc posilují imunitu a pomáhají při chřipce či nachlazení.

JAK HŘEJE PODLAHA A STROP

Termovizní snímky dovedou přesně zachytit teplotu povrchu. Vlevo povrchové teploty podlahy při vytápění fóliemi Ecofi lm F, vpravo povrchové teploty stropu s topnými fóliemi Ecofi lm C. Foto FENIX.

 

Text: Vít Straňák, foto se souhlasem firem FENIX, Kopřiva, Joto CZ

 

Datum vydání: 24. 5. 2021

Edit: