Moderní zděný dům
Kdo by to před 15 lety řekl: Zdění se dokonale přizpůsobilo současným trendům ve stavebnictví! Ctí rychlou, přesnou a jednoduchou výstavbu s minimem mokrých procesů, zdravé vnitřní klima, akustický komfort a skvělou tepelnou izolaci.
Léta se tradovalo klišé: Pálená cihla je sice spolehlivý a příjemně prodyšný materiál, ale… Výstavba je prý pomalá, protože ji zdržuje množství mokrých procesů, a rovněž tepelná izolace má své limity. Tak se na ně podívejme!
PASIVNÍ DŮM SNADNO A RYCHLE
Pasivní domy z cihelného zdiva dnes nevyžadují žádné dodatečné zateplení zvenčí! Hitem posledních let se staly cihly s integrovanou tepelnou izolací – jednovrstvé zdivo, jehož speciální dutinkový systém vyplňuje tepelná izolace. Ta může být buď z polystyrenu (produktová řada Heluz Family 2in1), nebo z minerální vaty (cihelné bloky systému Porotherm Energy+). Díky patentované technologii dosahují výrobci skutečně výjimečných parametrů součinitele prostupu tepla, ale také dobré akumulace tepla a zvukové izolace. U zdiva plněného polystyrenem je součinitel prostupu tepla U až 0,11 W/m 2 K, což představuje nejlepší parametr tepelné izolace na českém stavebním trhu. V případě výplně z minerální vaty je tepelná izolace o jednu setinku horší, což však bohatě vyvažuje lepší schopnost akumulace tepla a také vyšší zvuková izolace.
AKUSTICKÉ CIHLY
Minerální vata má sice lepší akustické vlastnosti než polystyren, ale akustické cihly, jejichž sortiment se na českém trhu utěšeně rozrůstá, bývají zcela bez výplně: Proti hluku nejlépe izoluje dutinkový systém samotný! Izolační schopnost akustických cihel ovšem může zhoršit nesprávné zabudování zdicích prvků v místech, kde dochází ke zvukovému propojení konstrukcí. Proto se vyplatí nepodcenit konstrukční řešení. Tyto cihly totiž mají speciální děrování, které při správném použití zaručuje vysoký útlum hluku. Akustické stěny mohou být jednoduché či dvojité: ty jednoduché se omítají z obou stran, dvojité vždy jen z vnějších stran. Mezera mezi vnitřními stranami dvojité akustické stěny musí být vyplněna minerální izolací. Obrazově prezentujeme několik novinek od dvou největších výrobců pálených keramických cihel v České republice.
KDYŽ TO CHCETE JINAK
Chcete moderní materiál v podobné kvalitě? Ekologický materiál pro jednovrstvé zdění, jehož jediný izolant je vzduch, představují pórobetonové tvárnice Lambda YQ z uceleného stavebního systému Ytong. Jde o jedinečnou kombinaci vysoké pevnosti, nízké objemové hmotnosti a minimální tepelné vodivosti. K tomu přičtěte vynikající zpracovatelnost a mimořádnou požární odolnost. Životnost – podobně jako u pálených cihel – výrazně přesahuje 100 let. Rozhodnutí je na vás: Podstatné je, že dnes máte z čeho vybírat a výsledek jednovrstvého zdění můžete přizpůsobit téměř dokonale podle vlastních představ. Taková výstavba vám šetří nejen čas a obytný prostor, ale v konečném výsledku i peníze. Přesto, že není zcela levná.
OD PÍKY? OD ZÁKLADŮ!
V rámci systému Ytong vyvinul výrobce také univerzální zakládací tvárnici pro všechny typy zdiva – Ytong Start. Při použití v kombinaci s vápenopískovými tvárnicemi nebo keramický mi cihlami přináší tato nízká tvárnice (skladebný modul výšky 125 mm) dokonce několik zásadních výhod. Je totiž v celém objemu obohacena o hydrofobizační přísadu, díky níž je vzlínání vody v materiálu zcela zanedbatelné. Tvárnice tak účinně zmenšuje množství vody, které vnikne do zdiva stojícího na základové desce po dlouhotrvají cím dešti nebo při tání sněhu. Menší množství vody se rychleji odpaří a stavba bude dříve suchá. Zásadně se dodržuje maltování v celé ploše ložné i styčné spáry tvárnic. Ytong Start se snadno brousí a řeže, což vám zjednoduší eliminaci všech nerovností základové desky v rámci první řady zdiva. Tvárnice navíc skvěle tepelně izolují a v základech stavby výrazně zmenšují tepelné mosty – zejména v kombinaci s vápenopískovými či keramickými cihlami.
VYCHYTÁVKY PRO STROPY
Technologie pokročila také u výstavby stropů. Příjemnou variantu představu je keramobetonový strop bez celoplošné nadbetonávky. Na českém trhu jde o inovaci (rozšíření stropního systému Porotherm s vložkami Miako), ale u našich západních sousedů se tento univerzální typ stropu realizuje už několik desetiletí. Ideální je pro stavby svépomocí a rekonstrukce. Dochází tu totiž ke zmenšení objemu betonové zálivky a vynechání betonářských sítí, což zjednoduší transport i zpracování betonu a ve výsledku strop také zlevní. Další výhodou je možnost pohybu rovnou po položených vložkách ještě před zabetonováním. Svépomocní stavebníci jistě ocení také skutečnost, že po vybetonování žebra nad trámem po celé délce mohou betonáž bez obav přerušit. Jednoduchou stavbu stropu bez nadbetonávky, kari sítě a použití jeřábu ovšem lze vytvořit i z pórobetonu (konstrukční řešení Ytong Ekonom). Pro stavebníky nízkoenergetických a pasivních domů stojí za zmínku, že do této odlehčené konstrukce lze snadno instalovat rozvody vzduchotechniky.
JAK SE POZNÁ VELKÝ VÝROBCE
V poslední době jsme si zvykli měřit kvantitu. Kdo hodně vyrobí a hodně vydělá, ten je největší. Ale velký výrobce není jen ten, kdo něčeho vyrábí velké množství. Velký v plném významu toho slova je takový výrobce, který myslí na své zákazníky a snaží se jim nabídnout něco navíc. V případě stavebnictví jde především o jednoduchý ucelený systém, který investora zbaví komplikací a umožní mu postavit z jednoho materiálu celý dům. Proto se velcí výrobci cihel a pórobetonových tvárnic zabývají i prvky, jež by je zdánlivě nemusely příliš zajímat. Třeba interiérovými schody, detaily ostění, nadokenními překlady či stínicími prvky.
VYLEPŠENÍ PRO OKNA
Vlastní nadokenní překlady nabízejí cihelné systémy Heluz i Porotherm – každý s řadou výhod pro jednoduchou výstavbu, kvalitní izolaci a osazení stínicích prvků. Podrobně jsme o nich psali již v době, kdy byly žhavou novinkou .Později přišel s novinkou Ytong. Žaluziový kastlík z Purenitu je plně kompatibilní s celým systémem a hodí se pro většinu venkovních žaluzií na našem trhu. Je voděodolný, trvanlivý a neobsahuje škodlivé chemické látky. Jeho vlastnosti oceníte u nízkoenergetické a pasivní výstavby – umožňuje provést detail bez tepelných mostů. Délka kastlíku se dá snadno upravit pilou na železo či dřevo nebo úhlovou bruskou. V případě světelných otvorů nestandardní délky (více než 3 metry) lze kastlík nastavit prodlužovacím dílem bez čel. U kastlíku můžete používat nejrůznější estetické povrchové úpravy stejně jako na fasádě.
STŘEŠNÍ KRYTINY
Ke zděné stavbě patří také střešní krytina klasického střihu. A jejich výrobci opravdu nespí! O jedné z novinek jsme psali dříve (odlehčená betonová taška Classic AERLOX), další – ať už z betonu, nebo z pálené keramiky – vám obrazově představujeme dnes.
Zdění má „pět P“
- Dobře postavený dům z pálených cihel či pórobetonových tvárnic vykazuje dlouhou životnost, je masivní, odolný, mechanicky i tvarově stálý. Zděná konstrukce je bezpečná.
- Hrubá stavba je rychlá: Díky broušeným cihlám, přesným tvarovkám, suchému zdění, tenkovrstvým spárám nebo zdění na pěnu a lepidlo se dá zkrátit na několik měsíců.
- Cihelné zdivo velmi dobře izoluje, akumuluje teplo, má dobré akustické vlastnosti a stejně dobře zvládá i kolísání vlhkosti vzduchu.
- Díky svému přírodnímu základu dokážou cihly i pórobeton „dýchat“ – podobně jako dřevo. Jejich schopnost regulace vlhkosti je zárukou zdravého mikroklima v interiéru.
- Výroba cihel i tvárnic je šetrná vůči životnímu prostředí.
Text: Vít Straňák, foto se souhlasem firem BRAMAC, Wienerberger, HELUZ, YTONG, Tondach
Datum vydání: 12. 5. 2021