Pergola bez sloupů, nebo markýza? Poradíme, kdy se co vyplatí
A klidně vám to prozradíme hned v úvodu. S markýzou si vystačíte na balkóně nebo lodžii. Na terase u rodinného domu oceníte spíše pergolu bez sloupů. Proč? Náš analytik Karel by řekl jen: „13×5, 3, 117.“ My ale všechna čísla podrobně rozebereme a podíváme se na obě řešení detailněji.
Pergola bez sloupů zastřeší terasu o rozměrech až 65 m²
Pergola bez sloupů má bytelnější konstrukci, než je kostra běžných markýz. Díky tomu lépe obstojí při nepříznivém počasí. Zároveň také může zastřešit větší plochu. Klasické markýzy mohou mít hloubku maximálně 4 metry, pergola bez sloupů až 5 metrů. Šířka pergol je navíc takřka neomezená. Jednotlivé díly můžete skládat dohromady a namontovat klidně přes celou zeď domu. Jeden díl může mít rozměry až 13×5 metrů.
Látka markýzy ochrání před sluncem. Pergolová i před deštěm
Markýzové i pergolové látky mají vodoodpudivou impregnaci, jsou stálobarevné, odolné vůči plísním a rozměrové stálé. Liší se ale z hlediska materiálu a účelu. Slabší látka na markýze vám poskytne ochranu pouze při lehkém deštíku. Pokud prší intenzivněji, měli byste ji stáhnout, aby ji déšť nepoškodil. Oproti tomu pergoly, se sloupy i bez nich, vás ochrání i při nepřízni počasí. Jejich 3vrstvá látka si z hlediska odolnosti nic nezadá s textilií, která zakrývá náklad kamionů. Díky tomu vydrží i pořádný lijavec.
Pergola má i bez sloupů 3× větší odolnost proti větru než běžná markýza
„Zvedá se vítr, honem stáhni látku na terase!“ To je věta, kterou s pergolou MN3 nikdy neřeknete. Ustojí totiž i pořádnou fujavici. Běžná markýza má odolnost větru asi 38 km/h. To odpovídá 5. stupni Beaufortovy stupnice, kdy čerstvý vítr hýbe listnatými keři a malé stromky se ohýbají. Při každém silnějším poryvu ji tak musíte stáhnout. Pergoly bez sloupů MN3 a MN4 ustojí vítr o rychlosti až 117 km/h. V řeči Beaufortovy stupnice je to číslo 11. Tedy vichřice pustošící krajinu.
Markýzu navrtáte do lecčeho. Pergola bez sloupů potřebuje vhodný podklad
Markýzu můžete nainstalovat takřka do jakéhokoli zdiva – na betonovou zeď, do duté cihly, zateplené fasády, pórobetonu i dřevostavby. Oproti tomu pergoly bez sloupů můžete kotvit jen do pevných stavebních materiálů, jako je beton, porotherm nebo cihla. Protože jsou uchycené pomocí táhel, nejsou vhodné také pro nízké domy (typicky bungalovy). Pokud tak plánujete venkovní zastřešení třeba u dřevostavby, vsaďte raději na markýzu nebo některou z pergol se sloupy. Dlouhodobě nejoblíbenější je například pergola Eva.
Co tedy zvolit? Na balkoně často stačí markýza, na terase oceníte spíše pergolu
Nelze jednoznačně určit, zdali je lepší markýza, nebo pergola bez sloupů. Záleží totiž na mnoha okolnostech. Co konkrétně má venkovní zastřešení řešit, jaké rozměry potřebujete, do jakého podkladu plánujete vrtat nebo jak velký rozpočet máte k dispozici. Nenáročným zákazníkům s balkónem často postačí kvalitní markýza. Pokud ale zastřešujete terasu u rodinného domu, zvažte spíše pergolu. Zajistí vám vyšší komfort a radovat se z ní budete klidně desítky let. Ve firmě Atypy vám vyrobí pergolu bez sloupů na míru s 5letou zárukou. Postarají se navíc o vše – od zaměření přes dopravu až po její instalaci.
Komerční prezentace
Datum vydání: 27. 4. 2021