Teplá voda elektricky, úsporně a ekologicky

Elektrický ohřev vody – to dnes není jen kotel, bojler nebo průtokový ohřívač. Úspornější a hlavně ekologičtější jsou varianty ohřevu pomocí tepelného čerpadla či fotovoltaických panelů. Přebytky energie navíc můžete ukládat do baterií.

Tepelná čerpadla

Chcete docílit maximální úspory pro budoucí fungování svého rodinného domu? Pak určitě uvažujte o investici do tepelného čerpadla systému vzduch-voda, které může nejen vytápět a ohřívat vodu, ale částečně dokáže objekt i klimatizovat. Prvotní náklady budou sice přibližně pětkrát vyšší než za bojler, ovšem pokud máte vysokou spotřebu teplé vody, určitě se vám rychle vrátí ve formě provozních úspor. Náklady tepelného čerpadla při provozu totiž činí ve srovnání s bojlerem méně než 30 procent! Díky tomu můžete počítat s návratností do 7 let. Není to však jediná ekologická cesta k úsporám.

Okamžité dohřívání právě potřebného množství vody různými typy elektronicky řízených průtokových ohřívačů bez nutnosti ohřevu celého vodního zásobníku. Vhodné doplnění k solárnímu ohřevu vody nebo k tepelnému čerpadlu. clagecz.cz, foto CLAGE.CZ

Solární panely

Ekologickou alternativu ohřevu vody, která při správné instalaci může být i ekonomická, představují solární systémy. Dělíme je na termické a fotovoltaické. Termický systém je určen pro přímý ohřev vody a dovede pokrýt až 70 % celoroční potřeby teplé užitkové vody v rodinném domě. Musíte však najít optimální využití během roku: Od poloviny května až do poloviny září totiž systém pokryje veškerou spotřebu teplé vody v domácnosti a zpravidla dokáže ještě produkovat přebytky pro ohřev bazénu. Pak vás ovšem čeká hubené zimní období, kdy solární ohřev zajistí sotva 30 % teplé vody. Řešením může být shromažďování letních přebytků v akumulační nádrži. Solární kolektory se umisťují nejčastěji na šikmou střechu s orientací k jihozápadu, pro zvýšení efektivity lze instalaci provést tak, aby se daly natáčet podle dráhy slunce. Realizace kompletního systému (včetně zásobníku teplé vody s tepelným výměníkem a potřebné regulace) vychází zhruba na 100 000 Kč. Velkou výhodou je, že k instalaci nepotřebujete složitá povolení ani připojení k elektrické síti, ale návratnost bude hodně přes 10 let.

Tepelné čerpadlo De Dietrich Kaliko TWH 300 EH pracuje v systému vzduch-voda jako termodynamický stacionární ohřívač vody s elektrickým dohřevem a trubkovým výměníkem. Výkon 1 700 W, topný faktor 2,94, objem 265 l, 88 802 Kč. prodejní síť Ptáček., foto Ptáček

Fotovoltaika

Z výše uvedeného vyplývá, proč dnes bývá preferovanou variantou fotovoltaika. Ta totiž dokáže zajistit elektrický ohřev vody pro vytápění i běžný provoz domácnosti, a to zpravidla s kratší dobou návratnosti. Zvláště tehdy, když máte možnost účelně využívat nebo ukládat přebytky vyrobené energie. Fotovoltaický systém v rodinném domě lze propojit rovněž s klimatizací. Je to žádoucí, protože dobře fungující solární elektrárna na správně orientované šikmé střeše vyrobí v letním období podstatně více energie, než dokáže domácnost spotřebovat. Pro maximální zjednodušení instalace v novostavbě nebo při celkové rekonstrukci můžete rovnou vytvořit fotovoltaickou střechu. Nabízí ji hned několik výrobců (jako velkoplošnou kovovou krytinu nebo pochozí střešní tašky), životnost krytiny by měla přesahovat 50 let. Nejjednodušší způsob hospodaření s přebytky ekologické energie pak uvádíme na konci článku.

Fotovoltaickou instalaci společnosti E.ON lze umístit na téměř libovolný typ střechy, pokud má aspoň jednu stranu dobře osluněnou. Na snímku ji představuje Luboš Vrbata. foto: E.ON Energie.

Ideální instalace

Každý systém ohřevu vody zlevní nejen správný výběr zdroje a samotného ohřívače, ale také účelná instalace systému. Ohřívač by měl být vždy umístěn co nejblíže vodovodní baterii, aby cestou nedocházelo k tepelným ztrátám. Pokud je nutné, aby voda běžela dlouhým potrubím, opatřete je kvalitní tepelnou izolací. Největší tepelné ztráty vám hrozí, když máte koupelnu a kuchyň na opačných koncích bytu a zásobník je umístěn uprostřed. V tom případě se zpravidla vyplatí pořídit dva samostatné obvody ohřevu. Kuchyňský ohřívač pak nemusí být velký: Máte-li myčku nádobí, stačí pro potřeby běžné kuchyně objem zásobníku 10 až 30 litrů nebo dokonce průtokový ohřívač. Za úvahu však rozhodně stojí pořídit „chytrý“ ohřívač, který si nastaví optimální úsporný režim na základě prvního týdne běžného provozu domácnosti. V každé variantě instalace myslete na to, že čím vyšší teplotu vody nastavíte, tím větší budou i tepelné ztráty. Pro kuchyni je ekonomická teplota 55–60 °C, pro koupelnu stačí jen okolo 50 stupňů Celsia.

Tepelná čerpadla Bosch Compress pro ohřev vody dovedou výkonně, úsporně a spolehlivě zajistit nejvyšší komfort teplé vody z přírodních zdrojů. Od 53 000 Kč. foto Bosch Termotechnika.

Další vychytávky

I tehdy, když máte vyladěný systém ohřevu, lze stále nacházet další způsoby, jak docílit maximálně úsporného provozu. Jednou z důležitých vychytávek je instalace termostatické vodovodní baterie. Ta vám dokáže snížit spotřebu teplé vody až o 30 procent. Kromě toho, že vám voda poteče ihned v požadované teplotě (kterou si sami nastavíte), předejdete v domácnosti s malými dětmi riziku jejich opaření či prostydnutí. Hodně vody můžete ušetřit při čištění zubů. Stačí k tomu detail: Nezapomeňte v průběhu péče o chrup vždy zastavit vodu. Vyplatí se také preferovat sprchování před koupáním ve vaně. Jednak je zdravější, jednak výrazně úspornější: Na sprchování spotřebujete přibližně 40 litrů vody, na koupel ve velké vaně až 150 litrů. Doporučujeme vám také mýt nádobí v myčce: Spoříte tím vodu obecně, zejména pak teplou. A konečně: Vyberte si úsporný model pračky! Pračka je totiž velmi náročný spotřebič, který výrazně zvyšuje spotřebu vody i elektrické energie v domácnosti.

Virtuální baterie není žádná věda: Takhle vypadá vnitřní část fotovoltaické instalace od E.ONu včetně Virtuální baterie. foto: E.ON Energie.

Ukládání přebytečné energie

Vraťme se k ekologickým formám ohřevu vody, zejména pak k ohřevu solárnímu. V tom případě pro vás v letním období nebude klíčovým bodem otázka, kde lze ušetřit, nýbrž otázka, jak lze ukládat přebytky energie. Jestliže u termického solárního systému se nabízí především ohřev bazénové vody a ukládání přebytků do akumulačních nádrží, u fotovoltaiky je nejjednodušší ukládání přebytečné elektřiny do baterií. Ty mohou být fyzické, nebo virtuální. Dají se také kombinovat. Fyzické baterie ovšem představují podstatně vyšší investici (nejméně 60 000 Kč při kapacitě baterie 4,5 kWh). To virtuální baterie vás nestojí skoro nic.

Akumulační stanice AES 10 je chytré, na síti nezávislé energetické řešení pro vaši domácnost. Bateriové úložiště funguje i v ostrovním režimu. Český výrobce AERS. foto Fenix Group.

Virtuální baterie

Jak to funguje? Pokud člověk využívá virtuální baterii, tak ekologickou elektřinu z vlastní střechy neztrácí. Nespotřebovanou elektřinu, která odchází do sítě, totiž zaeviduje elektroměr – a zákazník si poté odebere energii zpět. „Čerpá ji, kdy sám potřebuje, a celkové množství energie odebrané ze sítě se sníží o tu, kterou předtím do sítě dodal,“ vysvětluje princip Virtuální baterie Luboš Vrbata, vedoucí oddělení Zákaznických řešení společnosti E.ON. V případě projektu Virtuální baterie od E.ONu platí zákazník pouze vstupní poplatek ve výši 1 600 Kč, který zahrnuje administrativu a hardware spojený s instalací. Pak už hradí jen měsíční poplatek 49 Kč, pokud pošle do sítě méně než 1 MW elektrické energie (při větší kapacitě se poplatek zvýší na 99 Kč). Virtuální baterie by měla zkrátit návratnost solární elektrárny na střeše rodinného domu o dva roky. Návrh systému, veškerou administrativu i realizaci přitom bere poskytovatel na sebe: „Navrhneme nejlepší možné řešení solární elektrárny na míru domu. Všechno posoudíme tak, aby nebyl problém získat dotaci, kterou také vyřídíme. A v získávání dotací máme takřka 100% úspěšnost,“ tvrdí Luboš Vrbata.

 

 

text Vít Straňák foto se svolením  firem Clage.cz, Ptáček, E.ON Energie, BOSH Termotechnika a Fenix Group

Datum vydání: 28. 4. 2021

Edit: