Kuchyně jako místo k životu
Linka, kde se připravuje jídlo, by měla být navržena ergonomicky a se správnými návaznostmi. Opomenout však nesmíte ani její estetickou stránku.
Místo, kde se vaří, se nepochybně stává srdcem domácnosti. Propojení kuchyně s hlavním obytným prostorem už bývá v dnešní době zejména u novějších domů a bytů zcela běžné. V duchu tohoto trendu by měla být kuchyňská linka tvořící součást obývacího pokoje navržena nejen účelně a sofistikovaně pro co nejpohodlnější vaření, ale také elegantně a tak, aby se dala snadno a rychle uklidit. To vše klade větší důraz na vzhled a povrchovou úpravu čelních ploch skříněk. Móda bílých kuchyňských sestav ve vysokém lesku, působících někdy poněkud sterilně, je na ústupu. Postupně je nahrazují linky s matnou přední plochou dvířek, buď upravených barevným matným lakem, nebo s laminovaným povrchem. Dnešním kuchyním také kraluje dřevo a dřevěná nebo případně kamenná dýha. Objevují se i různé kombinace matu a dřevěné dýhy nebo kvalitních dřevodekorů, a to někdy i v rámci jedné linky. Například horní skříňky jsou dřevěné a spodní lakované nebo naopak. Ve škále barev vede kombinace tmavých tónů doplněných zlatými, mosaznými nebo měděnými detaily. V kurzu jsou hluboce matné povrchy, na nichž nejsou vidět otisky prstů.
Variabilní systémy
Kuchyňské sestavy v současné době často doplňují variabilní police nebo nástěnné prvky s flexibilními systémy, umožňující mi individuální šířkové i výškové nastavení. Jako příklad lze uvést kuchyňskou řadu Enhet z obchodního domu IKEA. Díky jejímu flexibilnímu systému prvků se dají kombinovat otevřené a uzavřené moduly a klasickou linku lze tak doplnit otevřený mi regálky v industriálním duchu, kde se dá přehledně vystavit hojně používané nádobí. Ke standardnímu vybavení kuchyní dnes patří trouba umístěná ve zvýšené poloze, která usnadňuje její obsluhu. V takovém případě je ovšem žádoucí, aby poblíž ní byla pracovní plocha umožňující odložení horkého plechu nebo zapékací mísy. Obklad na stěně za pracovní plochou může být v kontrastu s jednobarevným provede ním dvířek, o což se dobře postará i jeho výraznější vzor. Tradiční obkládačky lze také nahradit sklem nebo akrylem s individuálně navrženým designem. To umožňuje například Grafosklo výrobce JAP Future.
Praktické uspořádání
Při návrhu každé nové linky by měla být zachována správná návaznost jednotlivých pracovních úkonů během přípravy jídla (ukládání, mytí surovin, vlastní vaření). Proto mají chladnička, dřez a sporák či varná deska svírat pomyslný trojúhelník. Neméně důležité je pamatovat i na optimální uspořádání vnitřního prostoru horních a dolních skříněk. Pro ukládání věcí do spodních skříněk výrazně přispějí zásuvky s plnovýsuvy, ale také nejrůznější praktické rozdělovníky a vyjímatelné organizéry. Skříňky s dvířky lze dodatečně vybavit drátěnými výsuvy, podpolice horních skříněk se zase dají umístit i různé nástavce k zavěšení dóz na potraviny.
text Dita Fingerlandová, foto se svolením firem: Trachea, Asko, Decoland, XXXLutz, Ballerina kuchyně, Sapho a Schueller Praha
Datum vydání: 21. 4. 2021