Pro nerušený spánek

Rychlé životní tempo, digitální technologie a současná nejistota působí negativně i na kvalitu odpočinku. Zařiďte si ložnici tak, aby poskytla maximální pohodlí a působila harmonicky na všechny vaše smysly.

Některé zásady pro zařízení ložnice, narozdíl od měnících se stylů a trendů, platí trvale. Patří k nim jednoduchost, účelnost, přehlednost a také to, aby se dala snadno uklidit. S ohledem na rostoucí počet alergiků by tu nemělo být přehnané množství lapačů prachu v podobě textilních doplňků a dekorací. Ale i při dodržení těchto principů se v ní dá vytvořit stylové, a především útulné prostředí. Důležité je zařízení a textil barevně i materiálově sladit. Vybírejte proto raději nábytek ze stejné série, v podobném stylu nebo barevné škále, například v neutrální s jedním výrazným akcentem. Trendem výrazně ovlivňujícím současné interiéry je návrat k přírodním materiálům (s úpravou šetrnou k životnímu prostředí) a tlumené zemité barvy. Předností nábytku z masivního dřeva a s dřevěnou dýhou, ale také různých doplňků z ratanu, bambusu či proutí je, že působí harmonicky a neobsahují škodlivé látky, které by mohly negativně ovlivňovat zdraví během spánku.

 

Kvalita prostředí

I v sebelépe zařízené a uklizené ložnici mají na kvalitu spánku vliv i další faktory jako třeba teplota a vlhkost vzduchu. Místnost, kde spíte, by neměla být přetopená, ideální je před spaním krátce vyvětrat a udržovat optimální teplotu mezi 17 a 20 °C a vlhkost vzduchu mezi 45 až 60 %. Zatímco příliš suchý vzduch vysušuje sliznice a snižuje obrany schopnost, příliš vlhký může podporovat vznik nežádoucích plísní a množení roztočů. Vlhkost vzduchu lze zvýšit pomocí elektrických difuzérů či zvlhčovačů, případně pořízením speciálních klimatizačních jednotek. Pro kvalitnější spaní se snažte dbát také na dostatečné zatemnění oken, aby vás v noci nerušil světelný smog způsobený pouličním osvětlením a svítícími reklamami. Situaci mohou pomoci zlepšit zatemňovací závěsy nebo rolety. Také rušivý vliv hluku je možné omezit například pomocí dobře těsnících oken, nebo přidáním textilních doplňků v podobě dlouhých závěsů z těžké látky či koberce s vysokým vlasem. Je možné nechat vybudovat i protihlukovou příčku mezi vaším a sousedními byty. Musíte předem zvážit, zda takovýto zásah pro zvýšení spánkového komfortu stojí za to. Toto řešení je totiž sice stavebně i finančně náročnější, nebude vás pak ale v noci budit nahlas puštěná televize, případně hlučná výměna názorů z vedlejšího bytu.

 

Přírodní materiály

Výhoda přírodních materiálů se uplatní nejen na vybraném nábytku, zejména na lůžku, ale i na druhu matrace či ložního prádla. Například bavlněné povlečení je na dotek příjemné a dobře odvádí vlhkost. Ložní prádlo z bavlny se dělí podle použitých látek na řadu druhů. Žerzejové povlečení se vyrábí z elastické látky, která je hebká, prodyšná, savá a nenáročná na údržbu, protože se nemusí žehlit. Renforcé je druh středně jemné a standardně tkané a odolné látky, hladké na dotek. Dobře saje pot a dokáže vyrovnávat teplotu. Perkálové ložní prádlo má hustou jemnou strukturu, díky níž je hladké, lehké a také dobře saje. Bavlněný satén je vyroben z jemné příze, z níž vznikne hustá prodyšná a odolná tkanina s luxusním lesklým hladkým povrchem. Ke klasice patří povlečení z damašku. Damašek bývá obvykle jednobarevný, hustě tkaný z hedvábných nebo lněných nití. Tento luxusní a nesrážlivý materiál často zdobí vetkávané vzory, které vzniknou střídáním klasicky tkaných ploch s lesklými.

 

 

text Dita Fingerlandová, foto archiv firem

 

Datum vydání: 5. 4. 2021

Edit: