Omítka jako finále zateplení
U fasádní omítky upoutá vzhled, ale stejně důležité jsou životnost, odolnost proti vlhkosti nebo samočisticí schopnost. A perfektní spojení s tepelnou izolací.
Podstatnější než cena je složení omítky a z něj vyplývající vlastnosti, ale také požadavky na podklad a způsob aplikace omítky. A pochopitelně výsledný estetický efekt: Fasáda je tvář vašeho domu.
DĚLENÍ PODLE SLOŽENÍ
Z čeho se skládá fasádní omítka? Z plniva, pojiva, přísad a vody. Jde tedy o kompozitní materiál, jehož úkol je jasný: Vytvořit jednolitý celek, který bude splňovat maximum z výše uvedených požadavků. Nejhutnější složku omítky – plnivo – tvoří buď písek či kamenná drť, nebo perlit. Tyto látky se dost zásadně liší jak svou hmotností, tak izolační schopností i dalšími vlastnostmi: Podstatně lehčí a kvalitně izolující perlit se používá pro lehké a tepelně izolační omítky. Zásadní roli hraje ovšem také pojivo, protože bez něj by celek nemohl fungovat. Dříve byly pojivem omítky především vápno a cement. Dnes se ovšem dostaly na okraj zájmu. Vytlačila je moderní pojiva s lepšími izolačními vlastnostmi: akryláty (umělé pryskyřice), silikáty, silikony nebo jejich kombinace. Specifické vlastnosti i cena omítky se v současnosti odvíjí právě od druhu a kvality pojiva.
I/ AKRYLÁTOVÉ OMÍTKY
Jeden ze základních druhů moderních omítek, který jako pojivo využívá umělou pryskyřici. Omítka je pevná, houževnatá, odpuzuje vodu a nabízí širokou barevnou škálu i příznivou cenu. Proto se těší značné oblibě. Má však i své „mouchy“: není příliš odolná proti ušpinění a je difuzně uzavřená (má malou propustnost vodních par). Akrylátové omítky tedy nelze doporučit pro kontaktní zateplovací systémy s minerální vlnou, která je prodyšná! U zateplovacího systému s polystyrenem tato omítka nevadí, protože fasáda je neprodyšně uzavřena již polystyrenem. Při chybném provedení, kdy zůstane vlhkost uvnitř zateplovacího systému, však hrozí plísně.
II/ SILIKÁTOVÉ OMÍTKY
Pojivo silikátových omítek tvoří draselné vodní sklo, které je zásadité. Díky tomu dokáže trvale zvyšovat odolnost omítky vůči mechům a plísním. Zatímco u jiných omítek problém plísní řeší umělý přídavek algicidních a fungicidních látek, které mají jen omezenou dobu působení, tady jde o řešení účinné a trvalé. Další výhodou silikátových omítek je skvělá paropropustnost a dlouhá životnost. Dají se použít pro všechny druhy zateplovacích systémů. Úplně bez chyb však nejsou: Mají menší pružnost a jsou nasákavé, takže po prudkém nebo hnaném dešti se na fasádě mohou dočasně objevit skvrny. Výběr odstínu silikátových omítek je omezen pouze na přírodní pigmenty.
III/ SILIKONOVÉ OMÍTKY
Vývoj šlechtěných omítek v tuto chvíli nahrává těm, jejichž pojivo tvoří si likony. Silikonové omítky se úspěšně pokoušejí spojit výhody akrylátových a silikátových omítek. Jsou pružné, vodoodpudivé a zároveň paropropustné, navíc disponují dlouhou životností. Mohou nabídnout i stálobarevnost a odolnost vůči UV záření. Díky tomu, že odpuzují vodu, se ani v prašném prostředí nešpiní (nečistota se smývá současně s vodou). Logicky z toho vyplývá jedna nevýhoda: nejvyšší cena. Mají ovšem ještě jednu skutečnou slabinu: nižší odolnost vůči mechům a plísním. Proto je zde nutný přídavek fungicidů, který ovšem nemá trvalou působnost.
IV/ MODIFIKOVANÉ OMÍTKY
Ve snaze najít skutečný ideál se dnes vytvářejí kombinace dvou organických pojiv. Akrylátové omítky s nízkým přídavkem silikonu se nazývají siloxanové a jsou určeny především na polystyrenové zateplení. Tyto omítky jsou vodoodpudivé, paropropustné a mají samočisticí efekt, navíc nabízejí zcela extrémní odolnost proti mikroorganismům. Další perspektivní kombinaci tvoří omítky silikonsilikátové, kde se do hlavního pojiva – silikátu – opět přidává silikon pro dosažení vyšší pružnosti, vodoodpudivosti a odolnosti vůči zašpinění. Lákadlem zde může být i cena: Je totiž nižší než u skupiny silikonových omítek.
V/ MINERÁLNÍ OMÍTKY
Hodí se dnes vůbec někam původní vápenné či vápenocementové omítky? Ale jistě! Nadále jsou krásné, ovšem svými izolačními parametry již moderním fasádním omítkám nemohou stačit… Aplikace minerálních omítek totiž probíhala jednoduše na holé, nezateplené zdivo. Proto nepřekvapí, že nedokázaly splnit dnešní požadavky na tepelnou ani zvukovou izolaci. Inovované minerální omítky jsou pro zateplovací systémy zušlechtěny vhodnými přísadami. Přesto se používají ponejvíc na rekonstrukce, renovace či modernizace fasády u starších chalup, případně historických nebo dokonce památkově chráněných objektů.
Na co si dát pozor při realizaci
- Při zpracování ani při aplikaci omítkové směsi na fasádu by teplota neměla klesnout pod +5 °C.
- Minimální teplota pro zpracování musí být vždy uvedena v technickém listu konkrétního výrobku. Při očekávaném mrazu se v žádném případě omítat nesmí!
- Čím větší je zrno omítky a čím složitější povrchová úprava fasády, tím větší bývá spotřeba omítkové směsi.
- Kupujeteli probarvenou omítkovou směs, pořiďte si potřebné množství najednou. Jednotlivé šarže omítky totiž mohou vykazovat drobné odchylky barevnosti.
Text: Vít Straňák, foto archiv firem
Kroupám i vandalismu odolá nový fasádní systém Jubizol Strong. Prodlouží životnost objektu a zvýší jeho tržní hodnotu. Je odolný vůči řasám i plísním. Záruka až 25 let. JUB.
Nechcete omítku? Možnost zcela jiné elegance nabízí kompozitní dřevo. Nová produktová řada HiTech s prkny Atmosphere je vhodná k finální úpravě fasád, teras, oplocení nebo zvukových bariér. Prkna vznikají procesem tzv. koextruze, který zaručuje dlouhou životnost a stálobarevnost. Silvadec.
Fasáda roku je již tradiční celorepubliková soutěž, kterou pořádá společnost Baumit. Za rok 2017 si prestižní cenu odnesly mimo jiné rodinné domy Rezidence Waltrovka v Praze 5 (přihlašovatel Virco) a novostavba bytového domu Vítkovka v Praze 3 (IP Izolace Polná).
Jednosložková omítka SilikonTop na fasádě vily v Průhonicích u Prahy. Paropropustná, vysoce vodoodpudivá, odolná vůči znečištění. Snadno zpracovatelná, pastovité konzistence. Baumit.
Kosmická technologie na fasádě starých budov: Fixit 222 Aerogel je nová fasádní omítka, která dosahuje 2–3krát vyšší hodnotu zateplení než běžné termoizolační omítky. Hasit.
Datum vydání: 24. 3. 2021