Než oblečete dům do kabátu
Čím zateplit dům? Polystyrenem, nebo vatou? Jak silná má být izolace? Tak se ptá každý, kdo nechce pouštět teplo z domu ven a utrácet zbytečně za topení. Na tyto otázky neexistuje jednoznačná odpověď, záleží na konkrétním stavu domu i na našich finančních možnostech.
Je mylné se domnívat, že stačí vzít dobrý izolant, nalepit ho na zeď a je vystaráno. Naopak, tímto způsobem může být zaděláno na problém. A to jak nesprávnou volbou materiálu a jeho tloušťky, tak i následností prací při rekonstrukci domu. Stavíme-li nový dům, je samozřejmostí obrátit se na projektanta, který navrhne skladbu stěny i postup prací při stavbě domu. U rekonstrukce však máme tendenci řešit všechno svépomocí, opisovat od souseda… Ale sousedův dům je jiný, možná má lepší hydroizolaci než ten náš, jeho obyvatelé mají jiné zvyklosti, a tím produkují jiné množství vlhkosti, jinak větrají… Vhodných řešení je více, není jediný materiál, který by se hodil všude, nemáme-li hlubší odborné znalosti, neriskujme a obraťme se na profesionála. Příslušný specialista dokáže posoudit a rozhodnout, jaké zateplení konkrétnímu domu prospěje či ne a co vše je třeba udělat.
POSLOUPNOST PRACÍ
Rekonstruujeme-li dům, je nejčastějším zásahem výměna oken. Co se však děje za novými okny? Přestane docházet k nekontrolované výměně vzduchu, protože kvalitní a utěsněná okna to již nedovolí. Tím se zvyšuje relativní vlhkost v interiéru. Přitom nezateplené stěny zůstávají chladné a zvýšené množství vodních par ve vzduchu na nich kondenzuje, postupně se dokonce mohou vytvářet plísně. Na vině nejsou okna, ale to, že jsme zároveň neřešili způsob větrání a zateplení obvodových stěn. Tento velmi obvyklý příklad dokládá, že starší dům je fungujícím organismem, kde víceméně vše souvisí se vším. Výměna oken bez současného nebo brzy následujícího zateplení obvodových stěn je toho důkazem, i když se zdá snadnou a rutinní záležitostí. Problém může nastat i se samotnou realizací pozdějšího zateplení. Jak ji napojit na již zabudovaná nová okna? Nebudou ve fasádě příliš hluboko a nezhorší se tak světelné poměry v místnostech? Tyto otázky si nebudeme muset klást v případě, že jsme si nechali vypracovat projekt rekonstrukce. V ideálním případě se provádí výměna oken zároveň se zateplením nebo jsou alespoň v projektu vypracovány detaily provedení.
POZOR NA VLHKOST
Nejčastější příčinou potíží po nesprávně provedeném zateplení je vlhkost. A to jak v samotné konstrukci, tak vlhkost vzniklá provozem domácnosti. Starší dům se velice často potýká se zemní vlhkostí kvůli nedokonalým a zastaralým hydroizolacím. Závady nemusejí být zřejmé, protože starší zeď se často dokáže vypořádat i s poměrně vysokým procentem vlhkosti. Zdi zůstávají zdánlivě suché díky tomu, že se voda může přirozeně celoplošně odpařovat, a navíc vodní páry unikají netěsnostmi v domě. Proto v okamžiku, kdy se chystáme k zateplení domu, je důležité prověřit, zda jsou stěny dostatečně suché, zda do nich nevzlíná vlhkost. Opatříme-li izolací stěnu nedostatečně izolovanou od vzlínající vlhkosti, dosavadní únik vodních par ze zdiva ven se tím omezí. Může tak postupně dojít k provlhnutí izolace, která bude ztrácet své tepelně izolační schopnosti, postupně se sníží i pevnost zdiva, v interiéru na vlhké zdi mohou vznikat plísně, na vnější fasádě se začnou projevovat nejrůznější vady… Stěnu ohrožuje i vlhkost pronikající do ní z interiéru. Zateplení v některých případech snižuje prodyšnost stěny, její difuzní odpor, a vlhkost, která nemá možnost se přirozeně odpařit, může ve stěně kondenzovat a působit opět výše zmíněné problémy. To je další důvod, proč se svěřit odborníkovi, který zvolí vhodnou izolaci na základě vlastností zateplované stěny. Je však třeba zdůraznit, že největší podíl na přirozené výměně vzduchu ve starším domě mají většinou netěsná okna. Stěna samotná, ať zateplená či nezateplená, se o dostatečnou výměnu vzduchu, a tedy odvod vlhkosti, sama postarat nedokáže. Přes obvodové zdivo stěn v běžném starším domě projdou jen asi 3 % vlhkosti. Je tedy nutné po zateplení domu, a především výměně oken, řešit i větrání domu. Musíme proto mnohem častěji větrat, zvolit si raději okna s ventilačními systémy nebo instalovat systém řízeného větrání.
KONTAKTNÍ, NEBO ODVĚTRÁVANOU?
Nejčastěji se izolace k obvodové stěně buď pevně lepí, nebo kotví přímo na nosnou zeď a opatří tenkovrstvou omítkou. Jedná se o vnější kontaktní systém zateplování, označovaný jako ETICS. V tomto případě je obzvlášť důležité, aby se do zdiva nedostávala nadbytečná vlhkost. U starších domů, kde hrozí, že zdivo nemusí být dostatečně suché, může být proto vhodnější zvážit využití odvětrávané fasády, kde zůstává mezi izolací a vnější vrstvou fasády vzduchová mezera. V ní proudí vzduch na základě komínového efektu, který pomáhá odvádění vlhkosti z konstrukce. Odvětrávané systémy jsou v porovnání s kontaktními realizačně i finančně náročnější, mohou však i staršímu domu dodat zcela nový vzhled díky obložení fasády, napomohou i z akustického hlediska – výrazně omezí hladinu hluku pronikající zvenčí do interiéru.
POLYSTYREN, NEBO MINERÁLNÍ IZOLACE?
Polystyren a minerální izolace (kamenná vlna nebo skelná vata) jsou nejčastěji používanými izolanty, ale existují i další možnosti jako dřevovláknité desky, konopí, vlna nebo foukaná minerální či celulózová izolace. V zateplování fasád vévodí polystyren (EPS) zejména díky ceně a snadné manipulaci, svou roli hraje i tradice. Pro zateplení fasád jsou určeny bílé polystyreny typu F – EPS70F a EPS100F, obdobné produkty, z nichž druhý je pevnější, má větší hmotnost, lepší, tepelně izolační schopnosti. Je tedy kvalitnější, a proto o něco dražší. Ještě lepší vlastnosti vykazuje šedý fasádní polystyren, který příměsí grafi tu získává až o 20 % lepší tepelně izolační vlastnosti. V žádném případě se nedoporučuje používat k zateplení obvodových stěn jiné než fasádní polystyreny. Ve snaze ušetřit bývají používány levnější produkty (typu S nebo Z) nebo polystyreny nejasného původu. Mají menší objemovou hmotnost, nejsou ve výrobě stabilizovány a vykazují rozměrové odchylky. To se nám na fasádě nejspíš vymstí. Minerální izolace oproti polystyrenu vítězí v požární odolnosti a prodyšnosti materiálu. Mají několikanásobnou pevnost, dají se lehce omítat, zlepšují akustiku domu. Za tyto výhody však platíme vyšší cenu. Minerální izolaci můžeme použít jak pro kontaktní, tak odvětrávané fasády, u nichž není možné použít polystyren. Minerální izolace se vyrábějí v provedeních s podélným nebo příčným vláknem. Desky s podélným vláknem mají nižší nároky na rovinatost podkladu, desky s kolmým vláknem se rychleji aplikují a lze je výborně řezat a brousit. Mohou se ohýbat a přizpůsobit se i zaobleným fasádám. Na závěr znovu apelujeme na to, že rozhodnout, která z izolací je pro váš dům vhodná, a správně určit její tloušťku, může jen zkušený odborník. Pokud se přesto chcete pustit do fasády svépomocí, o jejím výběru a správné aplikaci se s ním alespoň poraďte.
Datum vydání: 15. 6. 2015