Co by řekl pan Hubáček

4

V obýváku zůstala původní podlahová krytina – parkety, které byly repasovány.

 

Rekonstruovaná garsonka nabízí výhled, jaký se snad nikdy neokouká: pohled na město Liberec a horizont Lužických hor, které se v každém ročním období vybarvují do jiných barev.

Garsonka se nachází v sedmém patře mohutného desetipodlažního bytového domu, jemuž se lidově říká Wolkerák. Vyrostl v Liberci nad starší zástavbou rodinných domů v letech 1964–1972. Pod projektem tohoto legendárního objektu je podepsán architekt Jaromír Vacek ze společnosti SIAL, kterému stál tenkrát v čele Karel Hubáček. Dům, který mnozí lidé považují za panelák, je ve skutečnosti monolit – má železobetonovou konstrukci. Kvalitou bydlení ve své době dosahoval úrovně moderní skandinávské bytové architektury, jež byla autorovi projektu velice blízká. Není proto divu, že zdejší bytové jednotky tehdy patřily mezi protekční. Příčný konstrukční systém člení dům do identických sekcí se schodištěm a se třemi byty v patře – dva třípokojové a mezi nimi garsonka.

1     5

BYT PRO MAMINKU
Rekonstrukce garsonky se zhostil Ateliér Stolín-sochař a galerista Jan Stolín s manželkou bytovou designérkou Jitkou Stolínovou. „Hledala jsem před dvěma léty pro maminku, která se rozhodla přestěhovat se za námi z Moravy, cenově dostupnou garsonku v Liberci. Měla jsem radost, že jsem ji objevila právě ve Wolkeráku. Odjakživa se mi líbil, už když jsem před lety přišla do Liberce. A jeho dispozice je taky úžasná,“ říká paní Jitka. Byt se kupoval ve stadiu rekonstrukce domu. Společenství vlastníků v něm provedlo základní opravy – výměnu rozvodů, opravu střechy, zateplení fasády obrácené směrem k městu a Lužickým horám a úpravu společných prostor. Ostatní již nechal na nových majitelích. Manželé Stolínovi si dali za cíl zvýšit užitnou hodnotu bytu a zajistit mamince příjemné a pohodlné bydlení. To znamenalo zlepšit podmínky k přípravě pokrmů v kuchyni a usnadnit provádění hygieny v koupelně. Vše tak, aby zůstal zachován styl 70. let.

6

Do obytné místnosti se vešlo nejen pohodlné sezení, ale i malý jídelní stůl. Stěny zdobí grafi ky Jana Kubíčka a tapety fi rmy LAVMI

 

9

PŮVODNÍ STAV
„Malé garsonky ve Wolkeráku mají jeden pokoj, který je ukončený velkým oknem se vstupem na lodžii. Díky kónusovému půdorysu se místnost mírně rozevírá a působí větším dojmem. Prostor prosvětlený velkým oknem s krásným výhledem je největší kvalitou bytu,“ hodnotí designérka přednosti garsonky. Předsíň, koupelna a kuchyňka sice byly podle jejích slov i v původním řešení velmi účelně řazeny, ale kuchyňský kout neměl přirozené světlo a mezi dřezem, lednicí a skříňkami na nádobí nezbývalo příliš prostoru pro přípravu jídla. V předsíni byly velké skříně s dostatečným úložným prostorem, v koupelně byla vana, umyvadlo a záchod. Toto zázemí bylo odděleno od pokoje prosklenými dveřmi.

8

Nový stav: 1 – předsíň, 2 – koupelna, WC, 3 – kuchyň, 4 – komora, 5 – obývák, jídelna

 

7

Původní stav: 1 – předsíň, 2 – koupelna, WC, 3 – kuchyň, 4 – obývák, jídelna

 

CO SE ZMĚNILO
Nahuštěnou dispozici hodlali manželé nejprve změnit pomocí razantního zásahu do nosné stěny oddělující pokoj od zázemí. Ten však nebylo možné provést, protože s tím nesouhlasilo družstvo vlastníků. Bylo proto třeba najít náhradní řešení. „Nakonec jsme to vyřešili tak, že jsme kuchyňský kout vysunuli do předsíně a oba prostory oddělili příčkou s posuvnými dveřmi. Kuchyňka tak získala přirozené světlo a prostor pro manipulaci se zvětšil. V nejtmavší části dřívější kuchyně je umístěna lednička a prostor pro uložení potravin a jiných věcí,“ přibližuje Jitka Stolínová jednotlivé kroky rekonstrukce garsonky. Toto řešení, při kterém došlo k oddělení koupelny a vstupu do bytu, přispělo k větší intimitě v kuchyňce a obývacím pokoji. Pro staršího člověka je důležité i to, že vzdálenost mezi kuchyní a obývacím pokojem je jenom pár kroků.

Technické údaje:
Realizace: Garsonka ve Wolkeráku v Liberci – autor Jaromír Vacek, spoluautor Václav Voda (oba SIAL)
Návrh a rekonstrukce: Jitka Stolínová, Jan Stolín
Plocha bytu: 29 m2
Cena rekonstrukce: 150 000 Kč

10     11

VE STYLU SEDMDESÁTEK
Rekonstrukce však neobnášela pouze dispoziční změny. Bylo třeba provést ještě celou řadu úprav. Přestože mnozí majitelé bytů ve Wolkeráku přistoupili k výměně oken, zde se zachovala původní. „Nechali jsme okna pouze repasovat. Důvodem bylo, že úzké okno, které je v obýváku, dnes už nikdo neumí vyrobit,“ vysvětluje designérka a pokračuje: „Stejně tomu bylo s parketami. Se žádostí o jejich repasování jsme oslovili tři firmy. První dvě si na to netroufl y, uspěli jsme až u třetí.“ Jak již bylo zmíněno, autoři projektu rekonstrukce se snažili v maximální míře uchovat v bytě ducha sedmdesátých let, jenž ve Wolkeráku předběhl dobu. Původní podlahu proto nezachovali pouze v obývacím pokoji, ale i v kuchyňce a v předsíni. Betonová stěrka se zde pouze přetřela výraznější červenou. Nová podlahová krytina je pouze v koupelně, kde byla položena nová dlažba v červené barvě. „Po celou dobu jsem se snažila, aby byl zachován původní styl, kdy všechno pěkně ladilo. Ptala jsem se, co by tomu řekl pan Hubáček.“ I při vybavování bytu se architekti snažili o zachování celistvého vzhledu interiéru. Nejlépe v tomto směru vyhovovala IKEA, odkud pochází v podstatě veškeré vybavení. Stolínovi vybírali bez budoucí obyvatelky, ale bytová designérka říká: „Maminka má mladého ducha, tak byla spokojená.“ Nejrazantnější proměnu prodělala koupelna. Nejenže zde byla vana nahrazena sprchovým koutem, ale změnilo se i barevné ladění hygienické místnosti. „Koupelna byla původně bílá, řekli jsme si, že ji uděláme trochu barevnější, ale opět ve stylu 70. let.“ Přímo šperkem koupelny je původní topné těleso z litiny. Interiéru sluší i grafi ky Jana Kubíčka a dekorační tapeta s grafickým černobílým motivem. „Tu jsme pořídili v pražské prodejně LAVMI. Chtěla jsem něco retro, a tam mají opravdu krásné věci,“ chválí interiérová designérka. Garsonka nabízí příjemné pohodlné bydlení a uchovala si i původní elegantní styl. Ani Karel Hubáček by nic nenamítal proti úpravám, které zde byly provedeny. Nejdůležitější recenze je však od samotné majitelky bytu. V novém domově strávila již rok. „Maminka je moc spokojená. Žije se jí pohodlně, cítí se zde doma, a také se nemůže nabažit výhledu. Nejen na město a Lužické hory. Sleduje i tvary mraků, které plují po obloze, a pak o nich vypráví,“ sděluje Jitka Stolínová.

12

14

Pouze v koupelně došlo ke změně barev a výměně podlahové krytiny. Vana byla nahrazena sprchovým koutem. Sedmdesátá léta připomíná i původní topné těleso z litiny.

 

 

13

Jitka Stolínová,
interiérová designérka
Věnuje se navrhování komerčních i soukromých interiérů včetně dispozičního řešení daného prostoru. Vytváří autorský design nábytku. Učí na Střední škole tvorby a designu nábytku v Liberci-Kateřinách předmět design interiérů.
REALIZACE:
◗ Kanceláře společnosti Kentaura v Praze a Svitavách
◗ Památník obětem šoa v Liberci (spolupráce V. Šrut, Š. Gudev)
◗ Kanceláře vedení obchodního domu Delta Liberec
◗ Návrhy na řešení realizací soukromých bytů a domů
◗ Design pro galerii Die Aktualität des Schönen v Liberci
◗ Scénické řešení koncertů vážné hudby
Kontaktní údaje:
Ateliér Stolín
Lázeňská 782/5
460 01 Liberec 1 – Staré Město
tel.: 777 668 029
atelier.stolin@gmail.com

Datum vydání: 22. 3. 2015

Edit: