PEČEME VE VESTAVNÉ TROUBĚ
Vestavné spotřebiče získávají stále větší oblibu a zvolna nahrazují ty volně stojící. Platí to i o troubách.
Sporáky postupně ustupují samostatně ovládané varné desce a troubě s možností umístění v mnohem pohodlnější výšce pasu. Kuchyně s vestavnými spotřebiči také působí estetičtěji: spotřebiče můžete designově dokonale sladit a umístit nejen nad sebou, ale u větších kuchyní i v jedné pohodlné horizontální linii. Vyhnete se také spárám mezi nábytkem a volně stojícími spotřebiči, které ubírají cenné centimetry využitelného prostoru a navíc jsou místem, kde se brzy usazuje prach, drobečky a nečistoty, které prakticky nejde odstranit, aniž byste spotřebiče odsunuli. Navíc jsou vestavné pečicí trouby zpravidla vybavené mnohem zajímavějšími funkcemi, které zjednoduší každodenní rutinu v kuchyni.
OHLÍDEJTE VELIKOST A SENZORICKÉ FUNKCE
Trouby se liší svým objemem, a to podstatně. „Větší rodiny nebo domácnosti, kde se hodně peče, rozhodně využijí velké trouby o 73 litrech vnitřního objemu. Výhodné je i to, že umožňují péct až na čtyřech úrovních najednou, aniž by se smíchaly chuti a vůně,“ radí Darina Papáčová ze společnosti Whirlpool a dodává: „Svátečním kuchařům v malých bytech zpravidla postačí spotřebiče o objemu kolem 40 litrů.“ Oblíbená je dnes inteligentní technologie „6. smysl“, která snímá pomocí senzorů důležité parametry prostředí v troubě. Podle zvoleného receptu automaticky nastaví – a také průběžně upravuje – čas, teplotu a u parních trub i vlhkost vzduchu. „Formou jednoduchých pokynů v češtině vás provede krok za krokem procesem přípravy jídla. Pokrm se povede, k tomu při co nejnižší spotřebě energie,“ radí Darina Papáčová.
SÁHNĚTE I PO PÁŘE
Vedle klasického pečení a grilování se v troubách stále více zabydluje pára. Zajistí svěží křupavou zeleninu bez soli, lahodné, šťavnaté maso i nadýchané dezerty a ušetří vám až třetinu času. Zatímco před lety byly parní trouby luxusní záleži tostí, dnes jsou stále dostupnější.
JEDNODUCHÁ ÚDRŽBA
Skvělé jsou u pečicích trub automatické čisticí funkce, jejich čištění je jinak spíš za trest. Hodně pomohou i nanotechnologické úpravy povrchů trub proti otiskům prstů, poškrábání a změně barevnosti.
Recept na vánočku
od blogerky Live With Anny
- 40 g droždí
- 110 g cukru krupice (event. Třtinového)
- 250 ml plnotučného mléka
- 500 g polohrubé (event. špaldové) mouky
- 3 špetky soli
- 2 žloutky
- 125 g másla (lze i lžíci kvalitního sádla)
- citronová kůra z 1 citronu
- 40 g rozinek (lze i bez rozinek)
- 1 vejce na potření vánočky
- 80 g mandlí (loupané, plátky nebo špalíčky) na posypání
Jak na to?
Droždí rozetřete s cukrem do hladké pasty, přidejte lžičku vlahého mléka, zaprašte trochou mouky, smíchejte a na teplém místě nechte 15 minut kynout. Vzniklý kvásek přelijte do mísy ke zbytku prosáté mouky, přidejte zbytek vlažného mléka, rozpuštěné vychladlé máslo (případně i lžící čerstvého sádla), žloutky, citronovou kůru, omyté a osušené rozinky a sůl. Vypracujete hladké těsto, které se nebude lepit. Poté nechte kynout asi tři hodiny na teplém místě. Vánočka z devíti pramenů má tři patra – první, nejnižší patro upleťte do copu ze čtyř pramenů, druhé patro ze tří a poslední ze dvou.
Text: Vanda Jesenská, foto: Mora a archiv firem
Datum vydání: 31. 12. 2020