Střecha na celý život - 3x JINAK

Při výstavbě či rekonstrukci střechy volíte typ, materiál a dodavatele krytiny. Na našem trhu máte výběr opravdu pestrý! Dobrou zprávou je, že kvalita většiny krytin vám dokáže zajistit střechu nejméně na 30 let.

Základní znak, podle něhož se krytiny třídí, nepředstavuje jejich hmotnost, nýbrž způsob pokládky. Opusťme proto sféru pohádek o „těžkotonážních“, málo trvanlivých přírodních či příliš „lehkonohých“ střechách a podívejme se reálně na možnosti jednotlivých typů střešní krytiny. Začněme u těch, které mají v našich zeměpisných šířkách největší oblibu.

 

1. SKLÁDANÉ KRYTINY

Skládají se z jednotlivých střešních tašek, šablon nebo malých desek. V tom spočívá jejich přednost i úskalí: Umožňují dokonalou řemeslnou pokládku, která pak má zásadní vliv na životnost střechy jako celku. Při kvalitní pokládce je pravděpodobné, že na střechu už do konce života nesáhnete.

ZÁKLAD? PEVNÝ KROV A FUNKČNÍ SYSTÉM

Důležitým faktorem pro výběr krytiny je předpokládané zatížení sněhem. V horských oblastech se totiž hmotnost sněhu na střeše v zimě může pohybovat od 150 až do 500 kg/m 2 , čímž občas dosáhne až desetinásobku váhy střešní krytiny. Připočítejte ještě silný vítr, který se do takto zatížené střechy občas opře, a hned je jasné, že bez pevného krovu se na horách neobejdete. Pokud ho máte, už není důvod obávat se vyšší váhy bytelné skládané krytiny, která vám bude spolehlivě sloužit nejméně 30, ale spíše 50 a více let. Odborně položená skládaná krytina (včetně klempířských prvků a izolace podstřešního prostoru) vás pak ochrání před všemi rozmary počasí. Střecha totiž tvoří ucelený funkční systém – a přední výrobci skládaných krytin tento systém nejen respektují, nýbrž sami nabízejí jako celek.

Pálené tašky

Tašky z keramické hlíny, to je přírodní klasika, která nabízí stálost barvy a celkového vzhledu střechy. I po 20 letech bude krytina vypadat stejně – nedrolí se, nebledne ani se v ní netvoří póry. Můžete počítat s životností až 100 let. Stojí ovšem téměř o třetinu více než její hlavní konkurent – betonová krytina. Vzhled pálené krytiny je ve srovnání s betonem o něco jemnější. Nabízí také pestřejší škálu tvarů, zato však menší škálu barev. Pálené keramické tašky dobře odolávají rovněž mechům a lišejníkům, což můžete ještě podpořit použitím engoby (povrchové úpravy s matným leskem) nebo glazury (hladkého povrchu s plným leskem). Mají vysoký tepelný odpor, dobře akumulují teplo a izolují proti hluku. Hmotnost krytiny je okolo 40 kg/m 2 , v případě bobrovky může přesáhnout i 60 kg/m 2 . Při pokládce musíte dodržet bezpečný sklon střechy.

Betonová krytina

O něco vyšší hmotnost (oproti pálené přibližně o 10 kg/m 2 ) je kompenzována příznivější cenou (až o 30 %), širší škálou barev a mimořádnou odolností vůči povětrnosti. Životnost až 80 let. Jestli chcete odlehčit krovu, můžete zvolit velký formát tašek (Bramac MAX – hmotnost 40 kg/m 2 ), inovovanou zdvojenou bobrovku, ale především technologickou novinku – tašku Bramac Classic AERLOX (sníží hmotnost až o 30 %). Za bouřek a větrného počasí se však relativně vyšší hmotnost betonových tašek může stát naopak výhodou, protože střeše dodává stabilitu. Tašky mají minimální nasákavost, jsou mrazuvzdorné, tvarově stálé a jejich pevnost se během let zvyšuje. Speciální povrchové úpravy ještě zvýší odolnost a stabilitu původní barevnosti (Protector PLUS, Colorsystem, EVO) nebo výrazně omezí přehřívání střechy (technologie STAR). Pokud chcete pokládku v mírném sklonu, řešení nabízí krytina MAX 7°.

2. PŘÍRODNÍ KRYTINY

Mají různou hmotnost, vzhled, životnost i specifické vlastnosti. Způsobem pokládky se blíží spíše skládaným krytinám, ovšem totéž lze říci také o maloformátových lehkých krytinách.

STŘECHA Z BŘIDLICE

Elegance, originalita a životnost až 150 let – to je vizitka kvalitní střechy z břidlice. Svůj nezaměnitelný přírodní odstín si udržuje po celou dobu životnosti. Pro kvalitu břidlice je ovšem klíčové, aby byla těžena z hlubinných dolů. Za tento originál počítejte s cenou od 700 Kč/m 2 (při dvojitém krytí zpravidla přes 1 000 Kč/m 2 ). Způsob krytí je zásadní i pro hmotnost krytiny (od 25 kg/m 2 až po 70 kg/m 2 ). Barva může být od černé přes šedou až po zelenou. Z břidlice lze provést mnoho střešních detailů a prakticky nahradit klempířské oplechování (vykrývané úžlabí, štítové lemování, lemování hřebene a nároží, ochrana komína, vikýřů či štítu). Střecha jako celek pak má životnost přes 100 let.

DŘEVĚNÉ ŠINDELE

Šindel je určený převážně na střechy dřevěnic a památkových objektů, ale v poslední době si nachází cestu i na stěny provětrávaných fasád moderních ekologických domů. Důležité je, aby všechny šindele měly svůj vysoký standard – hustotu dřeva, ruční způsob opracování i přesný výsledný tvar. Ručním štípáním nedochází k přerušení dřevních vláken, což je velmi důležité: Voda pak nemůže vzlínat do šindele a rychle odtéká po vláknech ze střechy. Při užití značné síly a zručnosti se ručním strouháním po vláknech uštípnutý kus upraví přesně do požadovaného tvaru (základní dělení na alpský a valašský). Nesnažte se ušetřit koupí levnějšího řezaného šindele! Pouze u ručně štípaného a strouhaného šindele můžete očekávat dlouho dobou trvanlivost. Nejdelší (až 80 let) vám nabídne štípaný alpský šindel z modřínu (cena od 1 200 Kč/m 2 ). Na rozdíl od valašského šindele nevyžaduje pravidelnou údržbu.

DOŠKOVÁ STŘECHA

Doškovou krytinu znala donedávna většina z nás jen zeskanzenů či rekonstrukcí historických objektů, ale situace se dnes mění. Tradiční došky se vyráběly ze slámy, ale pokud chcete dosáhnout vyšší trvanlivosti, doporučujeme došky rákosové. Obě varianty dnes vyrábějí nadšenci zejména na jižní Moravě. Odborníkem na původní slaměné došky je František Pavlica z Hroznové Lhoty, na kompletní realizaci rákosových střech se specializuje Pavel Otáhal z Kobylí.

3. LEHKÉ KRYTINY

Jaké důvody vás mohou vést k volbě lehké střešní krytiny? Například skutečnost, že minimálně zatěžuje krov. Ušetříte i na dopravě, práci a skladování materiálu. Může vám vyhovovat také jejich specifický vzhled.

MOŽNOSTI PLECHU

Plechové střechy nabízejí řadu odstínů a jsou oblíbené zvláště u moderních novostaveb. Jejich plošná hmotnost se pohybuje jen kolem 5 až 10 kg/m 2 . Proto je kovový povrch střechy vhodný v případech, kdy chcete odlehčit střešní krov. Plechové krytiny se hodí i pro členité střechy – snad no se přizpůsobí různým tvarům a záhybům. Umožňují pokrývání střech se strmým sklonem (to je vhodné zejména v horských oblastech, kde napomáhají sklouzávání sněhu) i s minimálním spádem – již od 7°. Ucelenou skupinu v rámci plechových krytin tvoří profilované krytiny s kamenným posypem, které dobře kombinují výhody různých typů krytin. Mezi plechovými krytinami však mohou být značné rozdíly v kvalitě. Nevýhodou běžných plechových střech je systém uchycení hřebíkem přes krytinu do podstřešní konstrukce. S přibývajícími léty tak může vlivem silných větrů či zátěží docházet k uvolňování plechu. Kvalitní plechové krytiny jsou sestavovány z hliníkových či ocelových šablon opatřených falci a ve střešní ploše jsou pokládány technikou falc na falc, takže nejsou perforovány hřebíky a díky tomu odolají i silnému větru, dešti nebo sněhové zátěži. Životnost nejlevnějších pozinkovaných ocelových plechů je 20 až 30 let, navíc vyžadují údržbu. Nejkvalitnější falcované krytiny s povrchovou úpravou vydrží až 100 let.

PŘIZPŮSOBIVÝ ASFALT

Asfaltové a bitumenové krytiny bodují podobnými vlastnostmi jako plechové: Dobře se přizpůsobí členitému povrchu a mají nízkou hmotnost. Díky tomu jsou vhodné pro rekonstrukci starších staveb, jejichž krov není připraven na betonové či pálené tašky. Oproti plechu nabízejí asfaltové šindele lepší zvukovou izolaci. Výroba je na principu dvacetivrstvé laminace s vlákny orientovanými v podélném směru. Asfaltové lehké střešní krytiny neobsahují azbest ani formaldehyd.

PŮVAB VLÁKNOCEMENTU

Jedná se o skládanou krytinu na bázi cementu armovaného vláknem – svou tvarovou a barevnou rozmanitostí a propracovaností detailů je vhodná pro moderní i tradičních stavby. Díky svému složení je nehořlavá, mrazuvzdorná, propustná pro vodní páru a odolná vůči povětrnostním vlivům. Nízká hmotnost předurčuje použití vláknocementové krytiny i pro rekonstrukce. Kvalitní vláknocementové šablony můžete použít také do horského prostředí (Cembrit Horal).

PLASTOVÉ KRYTINY

Nejznámějším typem plastové krytiny je plastová břidlice – na náš trh se dodává v několika odlišných formátech. Dalšími typy jsou věrohodné imitace betonových tašek, dřevěných šindelů nebo eternitu. Jejich výhodou je lehkost a nižší pořizovací náklady ve srovnání s krytinami z originálních materiálů. Tyto nesporné výhody je předurčují k použití při rekonstrukcích střech a rovněž při pokrývání nových střech se subtilním krovem.

VÝHODY A NEVÝHODY

Každá z lehkých krytin má své přednosti i úskalí. Například u plechových střech existují značné rozdíly v životnosti (20 až 100 let) i ceně, nevýhodou je jejich horší akustika. Bitumenové šindele jsou levné, vláknocementové krytiny mají originální vzhled. Plastové jsou téměř nezničitelné, problémem je však oheň a UV záření.


PŘI VÝBĚRU STŘEŠNÍ KRYTINY BERTE V ÚVAHU:

  • předpokládané zatížení sněhem,
  • další přírodní podmínky lokality (vítr, déšť, sluneční svit, teplota),
  • architekturu domu a okolí,
  • soulad krytiny s fasádou,
  • tvar a sklon střechy,
  • členitost střechy (nároží a úžlabí),
  • stáří domu a stav krovu,
  • další detaily konstrukce (podstřešní fólie, tepelná izolace, okapový systém, střešní okna).

Asfaltový šindel Guttatec Beaver (bobrovka) je na svrchní straně opatřen termoaktivními body. Na výběr několik barev. Akční cena v eshopu 153 Kč/m 2 . Gutta.

 

Plastová krytina české firmy Capacco je vyrobena ze 100% recyklovaného materiálu a nabízí tradiční design včetně imitace přírodní břidlice. Capacco.

BEZPEČNÝ SKLON SKLÁDANÉ STŘECHY

  • Pro plnou funkčnost střešního systému má zásadní význam, aby se dařilo dlouhodobě a bezpečně odvádět ze střechy veškerou vodu.
  • Klíčovou roli při odvádění vody má sklon střechy. Čím je větší (strmější), tím bezpečněji bývá voda ze střechy odvedena. Proto výrobci vždy uvádějí minimální sklon pokládky pro daný typ skládané krytiny – tzv. Bezpečný sklon.
  • Tašku či šablonu lze použít i u nižších sklonů, ale pak bývá nutné provést některá doplňková opatření. Může se jednat o požadavek na celoplošné bednění nebo na slepení pásů střešní fólie v místě přesahů, případně o požadavek na utěsnění perforací v místě kontralatí pomocí těsnicí pásky.
  • U střech s velmi nízkým sklonem může vzniknout požadavek na vytvoření tzv. vodotěsného podstřeší. Toto opatření je technologicky náročnější a realizaci střechy jako celku prodraží.

 

STŘEŠNÍ KRYTINY PODLE CENY

  • Mezi levnější varianty střešních krytin patří betonové tašky bez speciálních úprav, tvarované střešní plechy bez posypu, šablony z pozinkovaného plechu nebo recyklovaného PVC, asfaltové šindele a bitumenové krytiny.
  • Finančně náročnější jsou pálené tašky, speciálně upravené betonové tašky, vlnité bitumenové desky a vláknocementové šablony.
  • Ještě dražší bývají krytiny z oceli či hliníku (zejména falcované), značkové titanzinkové plechy, měděný plech a plechy se speciálním ochranným povrchem (polyesterový lak, Plastisol).
  • Do nejdražší kategorie patří exkluzivní střešní šablony z měděného plechu, vysoce kvalitní přírodní břidlice, ručně štípané dřevěné šindele a rákosové došky.

 

STŘEŠNÍ KRYTINY PODLE ŽIVOTNOSTI

  • Pálená: až 100 let
  • Betonová: až 80 let
  • Kovové krytiny tvarované: až 30 let
  • Kovové krytiny hladké: až 60 let
  • Falcované krytiny (ocel, hliník): až 100 let
  • Vláknocementová: až 60 let
  • Plastová: až 50 let (odhad)
  • Bitumenové: až 40 let
  • Asfaltový šindel: až 30 let
  • Štípaný valašský šindel: až 60 let
  • Štípaný alpský modřínový šindel: až 80 let
  • Přírodní břidlice: až 150 let
  • Slaměné došky: až 30 let
  • Rákosové došky: až 50 let

 

Text: Vít Straňák a Lubor Chott
Foto: archiv firem, Michal Polášek a Pavel Zeman

 

Datum vydání: 17. 12. 2020

Edit: