Surová krása betonu
Doménou tohoto ušlechtilého stavebního materiálu jsou sice nosné konstrukce a průmyslové stavby či protihlukové stěny z pohledového betonu, stále více ale proniká i do interiérů.
Betonové stěrky na podlahách nebos peciální omítky na stěnách nesjou poslední dobou ničím vyjímečným, oblíbené jsou zejména v loftových, minimalisticky anebo industriálně laděných bytech. Odolný beton a cement se dnes v moderních interiérech objevují také ve formě drobného nábytku (zejména stolků, regálků a stojanů) nebo bytových a zahradních doplňků – obalů na květináče, originálních svítidel, hodin, venkovních květináčů, svícnů nebo podstavců. Beton lze s úspěchem použít také k výrobě kuchyňských pracovních desek i jídelních a konferenčních stolů. Jeho pórovitý a nasákavý povrch však vyžaduje kvalitní úpravu, která brání znečištění a umožňuje pravidelnou a zároveň co nejjednodušší údržbu.
DÍKY ROSTOUCÍ OBLIBĚ BETONU NENÍ DNES BETONOVÝ NÁBYTEK ŽÁDNOU RARITOU
-
Elegantně působí kombinace betonu a masivního dřeva, zejména dubového nebo ořechového, použitá například u jídelních stolů nebo televizních skříněk, jejichž ruční výrobě se věnuje například Tomáš Kohoutek.
- V moderních kuchyních se lze také setkat s betonovými dřezy, které obvykle tvoří součást kuchyňských desek. Do koupelen se mnohdy používají hranatá dvojumyvadla nebo kulaté či oválné betonové mísy na desce. Typ Formigo, Crest a Skara nabízí třeba společnost Sapho.
- Produkci designových betonových solitérů a doplňků (dokonce i reproduktorů) se věnuje česká značka Gravelli a nevšední kusy od stolků, úložných systémů a svítidel po skořepinové židle najdete v sortimentu francouzské značky Lyon Béton (u nás prodává Bonami).
Text: DITA FINGERLANDOVÁ
Foto: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 27. 11. 2020