Buďme sudem Evropy!
„Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek!“ Heslo, které stoprocentně platí v případě úspor vody.
Zvykli jsme si brát vodu jako samozřejmost. Vždyť většině z nás dnes teče z kohoutku… Jenže čistá voda je klenot, bez něhož na této planetě nepřežijeme. A neustále jí ubývá – bohužel i v České republice. Vliv na to má rozšiřování zastavěných ploch, kde bývá dešťová voda často odváděna rovnou do kanalizace, ale také nešetrné zemědělské postupy, které zhoršují absorpční vlastnosti půdy a její schopnost zadržet při deštích vodu v krajině.
STATISTIKA VARUJE
Český hydrometeorologický ústav pečlivě zpracovává statistiky srážek, vlhkosti půdy i stavu podzemních vod. Co z nich vyplývá? Nabízíme vám pár schémat. Stav hladiny podzemní vody v mělkých vrtech za loňský rok jasně dokládá, že situace je vážná ve většině republiky. Dlouhodobě nejhorší je na jižní Moravě a ve východních Čechách. A přesto, že druhá polovina letošního května přinesla konečně déšť, v nejjižnějším cípu Moravy se stav nezlepšil. Aktuální schémata vlhkosti půdy v povrchové vrstvě pod trávníkem a přímého rizika půdního sucha však ukazují, že problém se postupně přesouvá do Čech – ze všeho nejvíc do jejich severozápadní části.
CO MŮŽE UDĚLAT KAŽDÝ
Díky aktuální dostupnosti, spolehlivé dodávce a relativně nízké ceně pitné vody jsme se odnaučili hospodařit s ní šetrně. Přitom na splachování toalet či zalévání zahrady by bylo vhodné (a poměrně snadné) nahradit pitnou vodu jiným zdrojem – především vodou dešťovou. Systematické využívání dešťové vody je dnes navíc spojeno s lákavou možností státních dotací. O dotačním programu Dešťovka jsme podrobně psali v květnovém čísle.
CO ZMŮŽE DOBRÝ NÁPAD
Původně kutilský projekt vodního čerpadla, které pohání elektřina získaná z větru (viz foto), dnes pomáhá získat čistou vodu ze studní nejen u nás, ale i v řadě afrických a asijských zemí. Toto čerpadlo dokáže čerpat vodu z hloubky nejméně 50 metrů. A hlavně: Umí vodu zbavit hrubých nečistot a poté ji v systému dezinfikovat a odstranit z ní 99,9 % škodlivých bakterií a virů. Na systém lze napojit i zásobník vody, který dodává čistou vodu do napajedel na pastvinách. Vynálezce čerpadla Pavol Floriš získal za svůj nevšední nápad v roce 2015 prestižní ekologické ocenění E.ON Energy Globe a dnes tato čerpadla vyrábí a dodává na trh za cenu od 25000 Kč (při hloubce studny 8 metrů).
NÁŠ TIP
UNIVERZÁL
Proudové čerpadlo umí zásobovat najednou až tři trysky závlahového systému. Hodí se i pro odčerpávání či plnění nádrží.
NÁVRAT DO ČESKÝCH ZAHRAD
Systémy pro efektivní využívání podzemní i dešťové vody jasně dokazují, že moderní technologie mohou jít ruku v ruce s šetrným přístupem k životnímu prostředí. Několik příkladů takového řešení uvádíme fotograficky.
PROČ VYUŽÍVAT DEŠŤOVOU VODU
- Zlepšíte své životní prostředí: Ohleduplné hospodaření s vodou je základní podmínka pro trvalé udržení zdravého životního prostředí. Díky systému využívání dešťové vody aktivně přispějete k ochraně krajiny pro vlastní děti.
- Zvýšíte svou soběstačnost: Pokud sami sbíráte dešťovou vodu, kterou jste schopni efektivně využívat, snižujete svou závislost na dodávce z vodovodního řadu. To je neocenitelná možnost do budoucna.
- Budete šetřit své peníze: Investice do systému sice není malá, ale můžete využít dotace. Kvůli neustále rostoucím cenám pitné vody a reálně hrozícím obdobím sucha jde o velmi prozíravý krok.
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 25. 11. 2020