Zkroťte dřeviny na zahradě!
Pokud zahradničíte, čeká vás na podzim každoroční přistřižení stromů a keřů. Díky tomu jim zůstane dostatek síly na přezimování a na jaře mohou opět bohatě obrůst.
Při zkracování odstraňte předvším poškozené a převislé větve, teprve poté proveďte případný tvarovací řez. U dřevin se všeobecně stříhají odumřelé větve, zároveň se odstraňují i tenké větvičky poblíž kmene a nemocné části rostlin. Příliš vytáhlé větve ustřihněte přímo nad mladým výhonkem. Větve, které se kříží nebo se o sebe třou, také odstřihněte. Ideálně si ke každé rostlině vyhledejte, jaký řez a v jaké době jí vyhovuje. Například při zkracování muchovníku, lískovníčku nebo dřínu květnatého musíte být maximálně opatrní, při zastřihávání totiž trpí a poškozujete je.
ŽIVÉ PLOTY
Při prořezání živého plotu se dodržují jistá pravidla. Tím nejdůležitějším je, že po zastřižení by živý plot měl být ve své spodní části širší než v té horní. Tímto způsobem získají listy na níže položených větvích dostatečný přísun slunečního světla a vzduchu a díky tomu se budou moci vytvořit nové listy.
ZÁKLADEM JE DOBRÉ NÁŘADÍ
Pro stříhání a řezání je důležité volit správné nářadí. Stejně jako jsou vlastnosti dřevin velmi rozdílné, také nástroje určené pro jejich tvarování se liší. Například na silnější větve a hustší dřeviny jsou ideální kovadlinkové nůžky na větve, které mají maximální řezný výkon 4 cm. Na živý plot se zase hodí nůžky pro tento účel s 20 cm dlouhou ocelovou čepelí pro snadný a přesný střih bez otlaků na dřevo. Po dokončení práce očistěte zahradní nářadí od rostlinných sekretů a smůly a ošetřete čepele a klouby trochou oleje. Díky tomu tak nůžky zůstanou déle funkční.
PŘÍSTROJE NA BATERII
Akumulátorové přístroje spoří váš čas i námahu na zahradě. Jsou nenáročné na údržbu a šetří životní prostředí. Zahradní tzv. „aku“ nářadí je také lehčí než srovnatelné benzinové přístroje. Navíc baterie z jednoho přístroje se u některých výrobců hodí do všech akumulátorových zařízení dané značky.
BIOLOGICKÝ ODPAD
Ustřižené živelně rostoucí výhony rostlin, stromů a keřů lze rozdrtit v zahradním drtiči. Nepokoušejte se vkládat materiál do drtiče násilím, mohli byste ho poškodit. Větší odřezky zmenšete pomocí silnějších nůžek na větve s velkou pákou. Je-li materiál po prvním nadrcení příliš hrubý, můžete proces ještě jednou zopakovat. Do přístroje by se ale neměl dávat příliš mokrý či silně znečištěný materiál, tím se životnost nožů zkracuje.
KOMPOSTUJTE!
Na závěr je vhodné nadrcený odpad zkompostovat. Pokud chcete dosáhnout dobrého výsledku, měl by být kompostovaný materiál při plnění do kompostéru co nejpestřejší a ten suchý se musí dobře promíchat s mokrým. Tím se vytvoří vyrovnané klima, které kompost potřebuje k tomu, aby se stal dobrým hnojivem. Do kompostu se hodí biologický kuchyňský odpad, posekaná tráva, zbytky květin i suchého listí, ale právě také odřezky živých plotů a keřů i odřezky ze stromů. Hodnotný humus vzniklý kompostováním výborně použijete ke zkvalitnění namáhané zahradní půdy a obnovení jejího života.
Kompostér a co do něj
- Do kvalitního kompostu můžete kromě „materiálu“ z vaší zahrady přidat i veškerý organický odpad z kuchyně. Nepatří sem odřezky masa, kosti nebo třeba popel.
- Správný kompost voní po lese. Pokud cítíte pach zkažených vajec, přidejte listí nebo posekanou trávu. V případě zápachu čpavku přisypte piliny nebo kůru. Zemito
Text: REDAKCE VE SPOLUPRÁCI S HORNBACH
Foto: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 12. 11. 2020