Na skále nad městem

Městské bydlení s nádherným výhledem a velkou designovou zahradou – to je projekt bytového domu Barrandovská zahrada. Tyčí se ve svahu na skále a z horních podlaží nabízí úchvatné panorama. Právě tam se nachází byt, který jsme navštívili.

Rezidenční projekt Barrandovská zahrada těží z kontrastů. Soudobá architektura s čistými tvary je vybavena nejmodernějšími technologiemi a zasazena do obrovské zahrady prvorepublikové vily. Po mnoho desetiletí přirozeně rostlé stromy i atmosféra divoké zeleně vynikají díky pečlivě promyšleným cestičkám, u nichž se jakoby náhodou objevují lákavá místa k posezení. Klid rezidenční čtvrti starého Barrandova kontrastuje s výhledem na řeku a pulsující město hluboko v údolí.

Ptáte se, co nabízí toto městské bydlení na Barrandovské skále? Další snímky vám odpoví.

DŮM A BYT V NĚM

Realizace tohoto nevšedního projektu byla dokončena v březnu 2019. Na sklonku téhož roku zvítězila v kategorii Rezidenční projekty menšího rozsahu soutěže Best of Realty, a pyšní se tak titulem „Nejlepší z realit 2019“. My se ovšem budeme věnovat jednomu konkrétnímu bytu, který se právě uchází o neméně prestižní titul: „Interiér roku 2019“ v kategorii Novostavby.

Už zahrada samotná nabízí půvabné průhledy na Prahu. V bytě se dostanete o pořádný kus výše a otevře se vám krásný výhled na řeku i městské panorama.

Rozlehlá designová zahrada zachovala vzrostlé stromy. Její koncepce je dílem Atelieru Flera.

KRÁSNÁ DOVOLENÁ

Projekt tohoto bytu je dílem Atelieru Kunc Architects (AKA). Filozofie ateliéru vychází ze životní zkušenosti jeho zakladatele Michala Kunce. Ten se před lety vyučil truhlářem. Pracoval se dřevem, cestoval, díval se po světě a snil o architektuře, která může lidem měnit život. Po studiu architektury v ateliéru u Evy Jiřičné začal navrhovat rodinné domy. Každý jedinečný, jako jsou jeho obyvatelé. Dnes už je to hodně domů. Desítky osobních příběhů, emocí, očekávání… Radosti a štěstí. Tady začíná cesta k ucelené koncepci domu, jíž Michal Kunc říká „dům, který je Domovem“. Otázka zní: Může vzniknout domov s velkým „D“ i v bytovém domě? Pokud ne, měli by se klienti cítit přinejmenším jako na krásné dovolené!

Trochu etno, trochu Japonsko a Wabi-sabi, a také trochu Laid back z Nového Zélandu. Krásně propojené vzdálené a zdánlivě nesourodé světy.

Byt je útočištěm před bohatým večerním programem v centru města. Velká okna propojují byt se zahradou a terasa vybízí ke sklence vína při západu slunce.

MOZAIKA Z CEST

Byt s názvem Vintage Flat je proto taková mozaika z cest jeho majitelů – trochu etno, trochu Japonsko s estetikou Wabi-sabi (krása v pomíjivosti a nedokonalosti) a trochu také uvolněný životní styl z Nového Zélandu (Laid back). Do jediné originální atmosféry pohodového bydlení se tak krásně podařilo propojit vzdálené a zdánlivě nesourodé světy. Jako celek jde nicméně pořád o bydlení v moderním městském bytě, což v podání AKA znamená nadčasový design a příběh plný emocí.

Interiér na míru prozrazuje, že v Atelieru Kunc Architects milují umění a originální kousky.

Denní světlo v ložnici je spíše komorní, zato je zde dostatek umělého osvětlení. Barevné provedení stěny navozuje klid a pohodu.

PRAHA JAKO NA DLANI

Tento byt se má stát vaším útočištěm, když chcete být chvilku sami nebo máte bohatý večerní program v centru a chcete ve městě zůstat přes noc. Barrandov je proto trochu atypický příklad pohodového bydlení: oáza klidu s širokým výhledem na Prahu i vltavské údolí v hloubce pod vámi. Nabízí velkou designovou zahradu (dílo Atelieru Flera) ve svahu na Barrandovské skále a jeho velká okna se přes den otevírají slunci, zatímco v noci vybízejí k posezení na terase s výhledem na řeku světel a panorama noční metropole.

Koupelna je neokázale luxusní a barevně dokonale souzní s celým bytem.

Vzpomínky z cest a exotika zde zůstávají doslova na dosah ruky

DEKORATIVNÍ INTERIÉR

Byt je příjemně velký, se třemi ložnicemi, dvěma koupelnami a velkým proskleným obývacím pokojem s terasou. Interiér spojuje útulnost s exotikou díky tónovaným stěrkám na stěnách, bělenému dřevu na podlaze i designovým kouskům nábytku značky Vitra, jež tak příjemně ladí s teakovým stolem a závěsnými lampami ze štípaného bambusu. To vše jemně doplňují menší dekorativní kousky svícnů, váz nebo dřevěných misek, posbíraných z cest po celém světě. Jako ve všech návrzích a realizacích AKA byla i zde použita linka autorského designu, na níž se podílí celý tým, tady pod vedením Michala Kunce a Jany Šandallové. Hodně věcí bylo realizováno jako originál pouze pro tento prostor. Dominantu tvoří „vintage“ (výběrový) kuchyňský box z travertinu, mramoru, lakovaných povrchů či světelných linek.

PŮDORYS BYTU

MgA. Michal Kunc
zakladatel a majitel AKA

„Domov není nutně místo; domov je taky myšlení a paměť a zlost a radost a láska i hněv… Domov je vlastně všechno, co v nás je. Tam jsme chyceni, ať jsme, kde jsme. Vintage Flat ukazuje, jak v Atelieru Kunc Architects navrhujeme bydlení: plné emocí a zážitků. Chceme, aby naši klienti bydleli jako o krásné dovolené. A protože majitelé hodně cestují a rádi se doslova toulají po světě, cítili jsme potřebu zachytit útržky jejich vzpomínek z cest, záblesky atmosfér, krajin a kultur… Ostatně to je i naše životní inspirace. Navíc milujeme umění a originální kousky, v tom společně souzníme.“

Text: VÍT STRAŇÁK
Foto: PETER FABO

Datum vydání: 28. 10. 2020

Edit: