Když teplo sálá ze stěn či podlahy
Chcete vytápění, které bude komfortně a rovnoměrně prohřívat celý prostor, bude pocitově příjemné, úsporné a zdravé? Kdo by odolal!
Klíčovou společnou vlastností podlahového a stěnového vytápění je skutečně schopnost rovnoměrně uvolňovat do prostoru zdravé, pocitově příjemné a provozně úsporné teplo. Jde o teplo převážně sálavé, které vámi prostoupí a ohřeje všechny povrchy v interiéru. Teprve druhotně vyhřívá také vzduch. Srovnatelnou kvalitu a ekonomickou efektivitu vytápění vám může nabídnout jedině sálavá otopná soustava s živým ohněm. To ovšem neznamená, že je úplně jedno, který z uvedených systémů zvolíte.
CO MAJÍ SPOLEČNÉ
Každá otopná soustava zabudovaná v místnosti do obvodové stavební konstrukce (podlahy, stěn nebo stropu) hravě překonává známé nevýhody radiátorů: přetápění prostoru cirkulací vzduchu, kdy se zbytečně víří prach a většina tepla uniká bez užitku pod strop. V případě podlahového a stěnového vytápění jde vždy o velkoplošné nízkoteplotní systémy, které jsou ekonomické a zdravé. Přesto máte řadu otázek k rozhodování a řadu možností konkrétního řešení.
OD PODLAHY
Základ pro pocit tepelné pohody vám jednoduše vytvoří podlahové vytápění, které příjemně hřeje do chodidel. Podlahové vytápění ovšem může být dvojího druhu: buď teplovodní, nebo elektrické. Z hlediska funkčnosti jsou oba systémy naprosto shodné, elektrické vytápění se však vyznačuje snazší instalací, vyšší flexibilitou a nižšími pořizovacími náklady. Také princip provozu je v obou variantách stejný: zahřát konstrukci podlahy na teplotu jen o málo vyšší, než je teplota vzduchu. Tajemství úspěchu spočívá v tom, že hřeje velká plocha.
ZA MOKRA, ČI ZA SUCHA?
Historicky starší jsou teplovodní podlahové systémy. I ty jsou dvojího druhu: potěrové (ukládané do podlahy mokrým procesem) a tzv. suché (pokládané bez použití mokrého procesu). Výhodou suchých systémů je jednak rychlejší realizace, jednak kratší doba odezvy (schopnost instalovaného systému reagovat na vnější vlivy). Tím zvýšíte nejen energetickou účinnost systému, ale také svůj uživatelský komfort: Zatímco v nevytopeném interiéru uvítáte, že se prostor rychle prohřeje, při intenzivním slunečním svitu můžete chtít teplotu naopak rychle snížit. U potěrového systému musíte teplo vyvětrat oknem, protože má tepelnou setrvačnost, u suchého vám stačí utlumit topný výkon. Na noc se doporučuje udržovat potěrové systémy temperované (tzv. noční útlum), zatímco suchý systém večer vypnete a ráno znovu zapnete. Tím opět šetříte energii.
FLEXIBILNĚ
Největší flexibilitu nabízí elektrické podlahové vytápění: rychle prostor vyhřeje, rychle zchladí. Díky snadné a rychlé regulaci nabízí velmi hospodárný provoz. Teplotu lze nastavit individuálně pro každou místnost pomocí centrální řídicí jednotky. Důležité je najít pro ni vhodné umístění, aby umožňovala jak individuální regulaci teploty (po místnostech nebo zónách), tak i pohodlné ovládání celku z jediného místa. Vyšší typy regulací umožňují také dálkové ovládání přes internet, jiné nejsou propojeny kabely, ale komunikují spolu bezdrátově. Bezdrátovou regulaci oceníte hlavně v případě, kdy uvažujete o rekonstrukci otopného systému.
SÁLÁNÍ ZE STĚN
Teplovodní stěnové vytápění je rovněž flexibilní (má malou tepelnou setrvačnost) a někteří odborníci je považují za vůbec nejmodernější a nejzdravější způsob vytápění, protože umožňuje kombinovat výhody radiátorů a podlahového topení a téměř eliminovat jejich nevýhody. Od radiátorů převzalo schopnost rychle se rozehřát a stejně rychle vychladnout, dokázalo však dosáhnout takřka ideálního rozložení teplot v interiéru, čímž dokonce překonalo podlahové systémy. Výsledkem je komfortní ekonomický provoz a dokonalá tepelná pohoda. Jenže budete kvůli rekonstrukci topení otloukat hotové stěny?
NEJISTÁ BUDOUCNOST
Zcela bez problémů se jeví instalace stěnového systému do novostavby. Systém je založen na topných registrech, které lze umístit buď přímo pod omítku, nebo do sádrovláknitých desek. Tím, že jsou stěny prohřáté, vám stačí pocitově nižší teplota. Skutečnost, že stěny hřejí proti sobě, znamená rovnoměrné prohřívání prostoru a značný podíl sálavého tepla, jež přirozeně vstupuje do lidí i předmětů jako slunce… Nevýhodou je, že instalace stěnového vytápění vyjde dráž. Ve srovnání s konkurenčními systémy totiž musíte připočíst tepelné čerpadlo. Samotný provoz je už zcela bezúdržbový: Stačí správná instalace, natemperování stěn a dokonalé odvzdušnění systému před spuštěním. Systém lze využít i pro letní chlazení bez nepříjemného průvanu.
PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ: POVRCH A PODKLAD
- Pocitový komfort i spotřebu energie při podlahovém vytápění ovlivňují tepelné vlastnosti materiálu, který tvoří povrch podlahy. Ideální jsou takové krytiny, které teplo bezpečně snášejí, nebrání jeho prostupu a mají schopnost akumulace.
- Tyto vlastnosti nejlépe splňují keramické a kamenné dlažby, lité anhydritové podlahy a částečně vinylové krytiny, ale instalace je možná i pod laminát a některé dřeviny.
- Nezáleží jen na povrchu podlahy, nýbrž také na podkladu pod systémem
podlahového vytápění. Podklad musí naopak důsledně bránit prostupu tepla, aby
teplo neunikalo dolů. - Proto musí mít materiál pod podlahovou instalací vyšší tepelný odpor (R) než
materiál povrchu. Jestliže je podklad betonový, je nutné, aby byl od vlastního topení pečlivě izolován.
RYCHLOST A SETRVAČNOST
- Je důležité, jak rychle se podlahové topení rozehřívá a jak rychle chladne? Má to přímý dopad na dvě věci: 1) komfort a pohodlí obyvatel, 2) energetickou účinnost systému.
- Potěrové systémy (teplovodní systémy vytvořené mokrou cestou) se pomalu zahřívají a pomalu chladnou.
- Všechny suché systémy (bez mokrých procesů ve výstavbě) reagují rychle. Díky tomu jsou jednak pružnější, jednak ekonomičtější: prostor rychle vyhřejete, večer pro ochlazení nemusíte tolik větrat, v noci nemusíte systém temperovat.
STĚNOVÝ SYSTÉM V KOSTCE
- Moderní a patrně nejzdravější způsob vytápění.
- Kombinuje výhody radiátorů a podlahového topení, eliminuje jejich nevýhody.
- Reaguje s minimální tepelnou setrvačností.
- Rozložení teplot v prostoru je takřka rovnoměrné.
- Výhodou je sálavé teplo, uživatelský komfort a ekonomický provoz bez údržby.
- V létě systém funguje jako chlazení bez průvanu (až 30 % topného výkonu plochy).
- Instalace je dražší, protože vyžaduje tepelné čerpadlo.
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 17. 8. 2020