Jak se rodí česká okna?
Nadešel čas pořídit si nová okna a řešíte, jaká vybrat? Myslíte si, že jsou všechna stejná, jen mají jiného dodavatele? Omyl! I když vypadají na první pohled stejně, kvalita může být hodně rozdílná. Skrývá se totiž uvnitř profilu, kam nevidíte.
Není okno jako okno
Na trhu s okny je velká konkurence, která dává zákazníkovi možnost tlačit na cenu. Není tak žádným překvapením, že někteří výrobci se za každou cenu snaží najít cestu, jak cenu oken snížit. Bohužel to může být na úkor kvality, materiálu a technické úrovně. Takovým oknům je lepší se vyhnout. Jenže jak poznat, že okna jsou opravdu kvalitní?
Jde to poměrně těžko, protože skutečná kvalita oken se často projeví až po několika sezónách používání. Musíte proto svému dodavateli oken věřit, že je nešidí. Nežeňte se za nejnižší cenou, zajímejte se o to, kde se okna skutečně vyrábí a chtějte to místo vidět. Nechte si do smlouvy zapsat všechny konkrétní parametry zakoupených oken.
A navíc, nezapomínejte, že zásadní pro správnou funkci okna je montáž, proto je výhodné pořídit si okna i s montáží, za celé dílo pak ručí jeden dodavatel. Většinou je to spojeno i s delší zárukou.
V čem přesně se kvalita oken nejčastěji liší?
Když se zaměříme na plastová okna, kvalitu ovlivňuje několik parametrů. Výztuha oken, síla plastových stěn profilu, způsob vkládání těsnění a počet uzavíracích a uzamykacích bodů na kování.
Náš tip: Vsaďte na českou tradici v podobě plastových oken od Vekry. Mají dostatečnou výztuhu, používají profily třídy A vyrobené z prvomateriálu, těsnění je ručně vkládané. Co se týče uzamykacích bodů, mají okna od Vekry již v základu tři uzamykací body, které ztěžují vypáčení oken, a to není u jiných výrobců běžné.
Výztuha drží tvar oken
Právě na výztuze se nevyplatí ani trošičku šetřit. Těch pár ušetřených korun by se vám mohlo hodně vymstít. Záleží na její síle, tvaru i délce s ohledem na velikost okna. Měly by do ní byt prošroubovány i panty a části kování.
Víte, že kovová výztuha odpovídá za to, aby okna držela svůj tvar a nekroutila se? V posledních letech se velké oblibě těší tmavě šedá plastová okna, která se v létě mohou slunečním zářením pěkně rozpálit. Proto musí být kvalitní jak plastový profil, tak jeho kovová výztuha. Důležitá je ale i montáž, hlavně u větších okenních prvků.
Jistota je profil třídy A bez recyklovaného plastu
Profily třídy A s tloušťkou pohledových stěn min. 2,8 mm (3mm +/-0,2mm) mají větší plochu svařeného materiálu. To představuje jistotu z hlediska pevnosti. U oken bez recyklovaného plastu je přesně známé složení bez příměsí olova a kadmia, které se používaly dříve pro stabilizaci plastu.
Je lepší ručně vkládané těsnění, nebo to svařované?
Jednoznačně ručně vkládané. Je totiž pružné po celém obvodu oken, a to i v rozích, kde nevzniká svařenec, kolem kterého by mohlo táhnout. Navíc takové těsnění vymění i laik, což může představovat výhodu, pokud budete za pár let potřebovat servis.
Na počtu uzamykacích a uzavíracích bodů na kování záleží
Čím víc mají plastová okna uzamykacích a uzavíracích bodů po obvodu, tím lépe se přimyká křídlo k rámu. Jdou snadněji seřídit a budou vám sloužit přesně tak, jak očekáváte. Proč na jejich počtu záleží? Větší počet uzamykacích bodů navíc znamená, že okno půjde špatně vypáčit.
Víte, že okna Vekra mají standardně 3 uzamykací body, tedy místa, kde je křídlo v zavřeném stavu pevně spojené s rámem tak, že hříbkové čepy na křídle jsou pevně uzamčeny ve speciálním kameni na rámu okna?
Komerční prezentace
Datum vydání: 26. 8. 2020