Jak ochránit (nejen) kov a dřevo v exteriéru

Nátěry zařizovacích předmětů kolem domu mají kromě estetické také ochrannou funkci. Většina z nich je ze dřeva, ale najdou se tu i prvky z kovů a plastu. Jak je můžete zkrášlit a ochránit?

Ploty, pergoly, okapy, stavební prvky a někdy i zahradní nábytek jsou většinou celoročně vystaveny povětrnostním vlivům, které se na nich patřičně podepisují. Z kovů časem oprýská barva, takže korodují a reziví, dřevo šedne, a kromě hmyzu jej poškodí i řasy, mech, plísně a voda. Zvláštní kapitolou je pak levnější plastový nábytek, truhlíky a květináče, které postupně vyblednou a ztratí na půvabu.

PŘÍPRAVA KOVOVÝCH POVRCHŮ

1. Než je začnete natírat, předměty důkladně očistěte a podklad připravte pro nátěr. Zkorodovaný povrch kovových předmětů zbavte nesoudržných částí a zbytků barvy. Na rez použijte odrezovač (buďto se oplachuje vodou, nebo bezoplachový), případně drátěný kartáč. Na zbytky barvy poslouží třeba horkovzdušná pistole či odstraňovač nátěrů, tzv. „barvožrout“. Narušený nátěr pak jednoduše špachtlí nebo škrabkou odstraníte. Podle typu mohou být zbytky nátěru odstraněny vhodným ředidlem nebo vodou. Před natíráním je nutné povrch důkladně odmastit (benzin, nitroředidlo apod.). Suchý předmět dočistěte smirkovým papírem. Nečistoty omeťte nebo vysajte vysavačem. Výrobky poté natírejte prostředky určenými na kov, nebo univerzálními druhy. Postupujte podle doporučení výrobce a dodržujte čas schnutí mezi jednotlivými vrstvami.

JAK POSTUPOVAT U DŘEVA

Dřevěné prvky v exteriéru (ploty, dřevěné stavby, zahradní nábytek), které nebyly delší dobu ošetřeny nátěrem, jsou často napadeny mechy, lišejníky, houbami a hmyzem. Zasáhněte vhodným prostředkem tak, že jej nastříkáte přímo na dřevo a necháte den působit. Pak plochu vydrhněte ocelovým kartáčem nebo brusným rounem a důkladně opláchněte vodou, ideálně vysokotlakým čističem. Po vyschnutí povrch lehce zbruste a použijte napouštědlo, alespoň v jedné vrstvě (u již napadeného dřeva jsou lepší dvě až tři). Prostředek musí působit alespoň 24 hodin. Nejdříve třetí den pak můžete povrch natřít krycí barvou nebo lakem či lazurou. Našli jste v nábytku dírky po červotoči? Po zbroušení povrchu je třeba jej natřít prostředkem na hubení červotoče a ještě jej do dírek napustit injekční stříkačkou. Podle návodu na obalu výrobku zjistěte, kdy je napouštědlo přetíratelné. Zvolte si krycí barvu, lak nebo lazuru.

Skrze lazury prosvítá kresba dřeva. Vybírat můžete z mnoha barev

PLASTOVÉ POVRCHY

Také natírání plastů je možné po jemném zdrsnění povrchu, očištění a výběru vhodných nátěrových hmot. Nejlepší volbou jsou speciální nátěry na plasty, některé jsou i ve spreji, nebo univerzální barvy, které drží na většině materiálů. Je důležité zjistit, jaký plast budete natírat.

Lak ve spreji na tvrdé PVC, značka Maston. Vhodný je na dekorativní výrobky, dětské hračky, domácí spotřebiče i zahradní nábytek. Cena za 400 ml je 299 Kč. www.hornbach.cz

ČÍM VŠÍM MŮŽETE NATÍRAT?

  • Impregnace (penetrace, napouštědlo) – impregnace je impregnační nátěr neboli napouštědlo, které se díky fungicidním komponentům používá v exteriéru pro ochranu dřeva před dřevokazným hmyzem a houbami. Vpije se (penetruje) do hloubky, vyrovná savost podkladu a připraví materiál pro nanášení další vrstvy vrchního nátěru, např. lazury, laku nebo barvy.
  • Oleje a vosky – plní hlavně estetickou funkci, zachovají přirozený vzhled dřeva. Proniknou do něj a chrání dřevo před působením vody. Aplikace je snadná, ale ošetření olejem nebo olejem s přidaným voskem je třeba každoročně opakovat.
  • Lazury – můžete si vybrat ze široké škály barevných odstínů. Lazurování zajistí dřevěným konstrukcím delší životnost. Vyrábí se tenkovrstvé a silnovrstvé lazury. Tenkovrstvá lazura proniká hlouběji do dřeva a vytvoří na povrchu silnější ochrannou vrstvu. Lazury se dělí na akrylové, ředitelné vodou, a lazury na bázi alkydové pryskyřice s obsahem ředidla.
  • Laky – jsou bezbarvé či jemně zbarvené, průhledné. Dají se nanášet také jako ochranný matný nebo lesklý vrchní film přes mořidla. Ideální jsou laky rychleschnoucí syntetické, vodou ředitelné či dvousložkové (polyuretanové, epoxidové či polyesterové).
  • Barvy a emaily – překryjí kresbu dřeva, ale zajistí, že povrch bude mít jednotnou barvu. Využijete je na dveřích, okenicích, plotech i na drobných zahradních prvcích. Vrátí zašlou krásu i staršímu dřevu a zároveň ho chrání.

DOBRÉ RADY

  • Dřevěnou terasu ošetřujte vhodným olejem, který ji ochrání před povětrnostními vlivy a UV zářením.
  • Odborníci doporučují na dřevěný plot použít pružné tenkovrstvé lazury, které jej barevně upraví, a přitom nechají vyznít krásu struktury a kresby dřeva. Obnovují se jednou ročně.
  • Renovovaný dřevěný zahradní nábytek chraňte impregnačním a vrchním nátěrem i na spodní straně. Kvůli vlhkosti důkladně impregnujte hlavně nohy stolu, lavice a židlí.

Oživte zašedlý dřevěný nábytek

Pokud bylo dřevo ponecháno bez ošetření napospas rozmarům počasí, začne jeho povrch degradovat a šedne. Když se k tomu nepřidají mechy a lišejníky, není odstranění takto zašedlého vzhledu tolik náročné. Jak na to?

1. Ideální je povrch zbrousit až na zdravé dřevo, ale lze použít i speciální čistič na zašedlé dřevo.

2. Naneste ho štětcem, nechte 10 minut působit, pak vydrhněte ve směru vláken ocelovým kartáčem nebo brusným rounem a opláchněte.

3. Zbroušený povrch nejprve natřete napouštědlem. Po zaschnutí můžete provést finální nátěr povrchu, například tenkovrstvou lazurou.

4. Dřevěný zahradní nábytek je za krátkou dobu jako nový, navíc chráněný proti dřevokazným škůdcům a rozmarům počasí.

FOTO: BONDEX

Renovace kovového nábytku

Budete potřebovat:

ocelový kartáč, smirkový papír nebo houbičku na dočištění, smetáček či vysavač na odstranění nečistot, kovářskou barvu 2 v 1, štětec s přírodními štětinami nebo pěnový váleček, ředidlo na syntetiku pro očištění štětce, hadřík na ruce a na štětec.

Před

Po

1. Zkorodovaný povrch zbavte nesoudržných částí a zbytků barvy. Nejprve použijte drátěný kartáč a následně povrch přebruste smirkovým papírem. Nečistoty omeťte nebo vysajte vysavačem.

2. Otevřte plechovku s kovářskou barvou 2 v 1, která se neředí, je připravená k okamžité aplikaci. Obsah důkladně promíchejte ode dna směrem nahoru, aby se propojily všechny složky v barvě. Natřete první vrstvu. Druhou vrstvu aplikujte už po 2 hodinách.

Alkyd-uretanové složení barvy zajišťuje vysokou mechanickou odolnost s dlouhou
životností. Kovářská barva tvoří současně základní i vrchní nátěr v jednom, není tak
potřeba používat základní barvu.

FOTO: PRIMALEX

TEXT: HELENA FRONCOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

 

Datum vydání: 5. 8. 2020

Edit: