Jihoafrické krásky pelargonie

Rozhodnete-li se udělat z vaší zahrady, balkonu nebo terasy kvetoucí ráj, jsou pelargonie neboli muškáty ideální volbou pro slunná nebo částečně zastíněná místa. Nabízíme rady, jak se o ně starat i kterak je zajímavě naaranžovat.

Velká barevná květenství pelargonií (muškátů) zaujmou na první pohled. Jsou královnami letních květin díky fascinující barevné škále květů, jejich velikosti i tvarů. Díky své všestrannosti se muškáty navíc hodí ke klasickému, romantickému, vintage i modernímu stylu. Už dávno nepatří zdaleka jen na venkov, ale i do velkých a malých měst, která dokáží hezky rozsvítit. Praktické je, že muškáty jsou vhodné i pro nezkušené pěstitele, a uspějí i ti, kdo na ně nemají příliš času.

SPRÁVNÉ NAČASOVÁNÍ

Ideální je umístit muškáty ven ve chvíli, kdy denní teploty přesahují deset stupňů Celsia a v noci už nehrozí ani přízemní mrazíky. Jako u řady dalších rostlin se můžete řídit kalendářem i lidovými pranostikami. Abyste si byli jistí, dejte muškáty ven až po „zmrzlých“. Pankrác, Servác a Bonifác slaví svátek v polovině května, pak už by mrznout opravdu nemělo.

Stará nákupní taška jako retro obal květináč

DOBRÉ UMÍSTĚNÍ

Domovem muškátů je okolí Kapského města v Jihoafrické republice. Proto milují teplá místa s přímým sluncem, ale vyhovuje jim i mírný stín. Nevadí jim ani prudké přímé slunce v letních měsících. Čím více slunečního svitu se jim dostane, tím více budou kvést. Velkokvěté a double muškáty nemají rády příliš vlhka, proto jsou vhodnou volbou na zastřešené balkony a terasy. Těm jednoduchým naopak nevadí ani déšť.

Kameninový květináč s pelargoniemi a miskou z porcelánu s třešněmi

VHODNÉ NÁDOBY

Muškátům se velmi daří, pokud mají dostatek místa. Když jsou umístěny příliš blízko jiným rostlinám nebo se sazenice těsní v malém truhlíku, nebudou kvést tak, jak by mohly. V ideálním případě by měl být truhlík hluboký alespoň 18 cm a rostliny by měly být vzdálené minimálně 20 cm od sebe.

Sladkou přestávku na kávu s jahodovým dezertem vám pomohou vytvořit nejen růžové pelargonie, ale také stejně barevné doplňky v podobě podsedáků, prostírání, konvice apod

ZÁLIVKA TAK AKORÁT

Potřeba zálivky vzrůstá spolu s teplotami a se začátkem květu. Muškátům nevadí ani opravdová horka (pokud mají dostatek vláhy). Zemina by neměla nikdy vyschnout, ale vyhýbat se musíte i přemokření. Truhlíky musí umožňovat odtok přebytečné vody, aby nezahnívaly kořínky rostlin. Zalévejte rostliny průběžně, a to menším množstvím vody. Je-li opravdu horko, je vhodné zalévat je ráno i večer. Výbornou volbou jsou samozavlažovací truhlíky, které si můžete i vyrobit za pomoci plastových lahví. Hrubým odhadem je třeba použít tolik vody, kolik odpovídá deseti procentům objemu truhlíku. To vychází asi na litr a půl vody na dvaceticentimetrový truhlík či květináč.

Pelargoniím v proutěném truhlíku i větším květináči sluší kombinace s rostlinou jedlého rajčete a zeleným olivovníkem. Nábytek z poutí a dřeva do balkonového zátiší dokonale sedne.

NUTNÉ PŘIHNOJOVÁNÍ

Muškáty vyžadují relativně velké množství výživy. Pokud při vysazení použijete speciální substrát na muškáty, který obsahuje i dostatečné množství hnojiva s postupným uvolňováním, zajistíte jim pro začátek optimální množství výživy. Podle návodu k použití na konkrétním balení zjistíte, jak dlouho jim hnojivo v substrátu vydrží. Pakliže použijete substrát s postupně se uvolňujícím hnojivem, je vhodné zvolit takový, kde hnojivo vydrží alespoň devět měsíců. To platí v případě běžných teplot kolem dvaceti stupňů Celsia. Vzhledem k tomu, že teplota půdy v truhlících je v letních měsících často vyšší, může se hnojivo vypotřebovat rychleji. Alternativou je běžné hnojivo pro muškáty a další kvetoucí rostliny, které můžete přidávat jednou týdně do běžné zálivky. To, že rostlina nemá dostatek živin, poznáte podle žloutnoucích listů a nedostatku květů. Od září můžete hnojení postupně utlumovat. Na dobu přezimování hnojení úplně vynechejte.

Impozantně působí pelargonie v gigantickém květináči. Tyto rostliny sice preferují slunná místa, ale vyrovnají se též s částečným stínem.

ŽLUTÉ LISTY A ODKVETLÉ KVĚTY

Pravidelné odstraňování zažloutlých listů a odkvetlých květů zajistí nejen to, že rostlina bude vypadat dobře. Díky tomu muškáty více pokvetou místo toho, aby vytvářely semena. Odstraňování odkvetlých květů je zejména potřebné u velkokvětých a double muškátů. Květy neodstříhávejte, a uštípněte je prsty. Existují také variety muškátů, ze kterých odkvetlé květy samy odpadávají a rovnou nasazují nové.

I na malém balkonku vykouzlíte s pomocí pelargonií přírodní oázu. Květináče umístěte do drátěných nosičů. Pověsit je můžete stejně jako na obrázku směrem dovnitř.

DRUHY NEJPĚSTOVANĚJŠÍCH PELARGONIÍ

  • U nás jsou převážně pěstovány křížence a kultivary pelargonie páskaté (Pelargonium zonale), tvořící nápadná barevná kulovitá květenství, vzácněji pak kultivary pelargonie velkokvěté (Pelargonium grandifl orum), zvané též „anglický muškát“.
  • Na zábradlích balkonů a okenních parapetech pak vynikají kultivary pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), lidově nazývané „převislý muškát“.

PŘEZIMOVÁNÍ MUŠKÁTŮ

  • Pokud chcete své oblíbené muškáty zachovat i napřesrok, přezimujte je uvnitř. Potřebovat budete dostatek místa, trochu trpělivosti a šikovnosti.
  • Před prvními mrazíky je zastřihněte zhruba na 15 centimetrů a přeneste dovnitř na světlé místo chráněné před mrazem. Navíc můžete odstranit listy, abyste zamezili ztrátám vlhkosti odpařováním. To má i dvě další výhody: omezíte tak plochu, kterou by mohli napadnout škůdci, a rostliny tak zaberou i méně místa.
  • Pro přezimování jsou optimální teploty mezi 5 a 10 stupni Celsia. V zimních měsících potřebují rostliny jen velmi málo vody. Mohou vypadat jako uhynulé. Pokud ale vše půjde tak, jak má, na jaře se probudí k životu, obrostou a budou opět vyžadovat častější zálivku.
  • Po přezimování přesaďte rostliny do nové půdy a postupně je přivykejte venkovnímu prostředí. Pokud jste rostliny zazimovali na tmavším místě, od února jim začněte dopřávat dostatek světla (stále v chladu) a od dubna je můžete přes den, pokud nemrzne, nechávat venku. Důležité je ale chránit rostliny před nočními mrazíky a v této době i před přímým sluncem.

TEXT: VANDA JESENSKÁ
FOTO: PELARGONIUM FOR EUROPE

Datum vydání: 16. 7. 2020

Edit: