Chladnička v kostce (i s mrazničkou)
Zásadní význam pro výběr chladničky mají čtyři kritéria: klimatická třída, energetická třída, využitelný objem a beznámrazové systémy.
Jiné klimatické požadavky budete mít na chladničku do kuchyně, kde je celoročně stálá teplota, než na přístroj na chatu, kde se teploty často mění. Od energetické třídy se odvíjí spotřeba energie, pro ukládání potravin představuje klíčovou hodnotu využitelný vnitřní objem chladničky. A beznámrazové systémy vám usnadní dlouhodobou údržbu spotřebiče.
Z čeho vybírat
Můžete si vybrat klasickou volně stojící chladničku, podstavnou chladničku (např. pod desku kuchyňské linky) nebo vestavný model, který splyne s prostředím kuchyně. Běžné jsou dnes kombinované modely chladničky s mrazničkou, které v horní části chladí a v dolní mrazí (případně naopak). A pak jsou tu tzv. americké chladničky, kde chladicí a mrazicí část není rozdělena horizontálně, nýbrž vertikálně. Tyto přístroje jsou však dražší a prostorově náročnější. Náš rámeček tipů se týká volně stojících kombinovaných modelů z velkého testu časopisu dTest (září 2019).
Energetický štítek
Na rozdíl od většiny ostatních spotřebičů běží chladnička takřka nepřetržitě, a proto si pozorně prohlédněte přiložený energetický štítek (musí ho mít každá prodávaná chladnička). Co na něm najdete?
- Energetickou třídu – stupnice se pohybuje od A+++ až po G; první označení znamená energeticky nejšetrnější výrobek. Od července 2014 smějí být uváděny na trh jen chladničky tříd A+++, A++ a nejlepší z kategorie A+. „Ten údaj ovšem není vždy bernou mincí,“ upozorňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. „V loňském testu jsme narazili na několik výjimek, kdy modely třídy A+ měly nižší spotřebu energie než některé chladničky třídy A++.“
- Roční spotřebu – v kWh/rok. Také zde testy ukázaly, že uváděná roční spotřeba je pouze orientační. „V našem testu uvádíme spotřebu vypočítanou na základě reálného používání chladničky, do které je zahrnuto pravidelné ukládání potravin do mrazničky a chladničky. Od deklarované se liší v řádu desítek, někdy i stovek kilowatthodin,“ říká Hana Hoffmannová.
- Užitný objem – udává, jaké množství potravin může chladnička teoreticky pojmout. A do třetice platí, že tvrzení výrobce nelze brát doslova. Výrobci často nepočítají s tím, že v chladničce i mrazničce jsou poličky a zásuvky, které výsledný objem snižují. Test ze září 2019 uvádí hodnoty reálně změřeného užitného objemu.
- Hlučnost – hluk produkovaný kompresorem chladničky nepodceňte: večer a v noci může působit velmi rušivě.
Klimatické třídy
Pro výrobky chladicí a mrazicí techniky jsou stanoveny čtyři klimatické třídy podle teploty v bezprostředním okolí spotřebiče:
SN – teplota +10 až +32 °C
N – teplota +16 až +32 °C
ST – teplota +18 až +38 °C
T – teplota +18 až +43 °C
Většina přístrojů je určena do několika klimatických tříd zároveň, například SN, N, ST. Pak budou správně fungovat v teplotách odpovídajícím rozpětí všech těchto tříd – v uvedeném případě tedy od 10 do 38 °C. Bude-li chladnička stát ve studené spíži, měla by každopádně být z klimatické třídy SN (od 10 °C), horní hranice není v našem klimatu tak důležitá.
Počet termostatů
Praktická pro výběr je informace, zda má kombinovaná chladnička dva termostaty, tedy zda umožňuje nezávislé a přesnější nastavení teploty v chladicí i mrazicí části. Na trhu jsou již také spotřebiče se třemi termostaty, které umožní separátní nastavení teploty i pro tzv. nulovou zónu (názvy BioFresh, CoolSelect apod.). Ta slouží k uchovávání choulostivých potravin (čerstvé maso či ryby). Více termostatů se hodí i v případě, že chcete odmrazit mrazničku při zapnuté chladničce nebo naopak.
Rozměry a otvírání
Kupujete kombinovanou chladničku na míru? Pak počítejte s tím, že pro správné fungování je třeba kolem ní nechat pár centimetrů prostoru kvůli cirkulaci vzduchu (nad ní to může být i 5 až 10 cm). Doporučené odstupy najdete většinou v návodu k použití. Pokud se jimi nebudete řídit, počítejte s navýšením spotřeby. Rozmyslete si také, na kterou stranu se mají otvírat dvířka chladničky. Některé modely umožňují oboustranné otvírání, což se hodí do malých prostor.
Bez námrazy
Výhodou je beznámrazový systém jak v chladicí, tak mrazicí části: Odpadá tím nutnost vnitřní prostory pravidelně odmrazovat. Tyto systémy se většinou nazývají No Frost, někdy také Low Frost či Smart Frost. Bez pravidelného odmrazování spotřebič hůře funguje a spotřebuje více energie.
Tři tipy redakce
Kvalitní univerzál
Energeticky úsporný model, který se ctí obstál ve všech kritériích testu, představuje chladnička Bosch KGE39VL4A (celkové hodnocení 84 %, cena v době testu 17 790 Kč). Je přesná v nastavení teplot a má velmi dobrý chladicí i mrazicí výkon.
Výhodný nákup
V první polovině ze 20 volně stojících modelů skončil relativně levný přístroj Candy CMGN 6184W (celkové hodnocení 75 %, cena v době testu 13 990 Kč). Má velmi kvalitní chladicí výkon, nízkou hlučnost a v žádné zkoušce neselhal.
Mrazicí virtuos
Velmi dobře si v testu vedly modely značky LG. Nejlevnější z nich byl přístroj LG GBB71PZDZN (celkové hodnocení 72 %, cena v době testu 13 990 Kč). Spolehlivý je ve všem, ale vyniká stoprocentním mrazicím výkonem a perfektní tepelnou stabilitou.
Podrobný postup testu najdete na www.dtest.cz/chladnicky. Kompletní výsledky a možnost srovnávání modelů jsou však zpoplatněné.
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: dTEST A SHUTTERSTOCK
Datum vydání: 6. 7. 2020