Kam s kuchyňským odpadem?
Karanténa na většinu z nás měla skutečně zajímavé vedlejší účinky. Kdo by řekl, že se z každého druhého stane téměř přes noc odborník třeba na pečení domácího chleba? Naše kuchyně dostaly skutečně zabrat. A ani po době karantény si nijak zvlášť neodpočinou! Spousta z nás přišla na to, že domácímu rohlíku, chlebu či sladkému pečivu jako od babičky se skutečně nic nevyrovná. Proto se podíváme na to, jak vlastně nakládat s kuchyňským odpadem, abychom byli co nejšetrnější ke svému okolí i k přírodě.
Všechno hezky při ruce
Hned první bod je důležitý. Pokud chceme správně nakládat s odpadem, je důležité udělat si systém pro jeho třídění co nejpřístupnější. To znamená pořídit si pěkné koše pro třídění odpadu a umístit je v kuchyni tak, aby byly ve správnou chvíli vždy po ruce. Ideální umístění je tak co nejblíž pracovní lince, ale každému může vyhovovat něco jiného.
Mimochodem, už i ve městech jsou celkem rozšířené kontejnery na bioodpad či dokonce komposty. Proto bychom neměli zapomenout ani na speciální nádobu právě na biologicky rozložitelný odpad.
Kam kuchyňský odpad vlastně patří?
Kuchyňský odpad to nejsou jen obaly od jídla nebo slupky od ovoce a zeleniny, které již třídíme hravě. Typickým příkladem kuchyňského odpadu, u kterého váháme, je třeba i rozbitý talíř. A kam s ním? To záleží na tom, z čeho je vyrobený. Drahé sady po prababičkách, ale i jakékoliv moderní talíře z porcelánu či keramiky přijdou do směsného odpadu.
Trochu lepší je to pak s rozbitou skleničkou, která bývá zpravidla skleněná, takže přijde do skla. Stejně jako zavařovačka, sklenička od jogurtu či přesnídávky. Mimochodem, skleněné obaly není nutné vymývat. Stačí je důkladně vyprázdnit, a dokonce je můžeme do třídicí nádoby hodit i s víčkem. Takže třídění nestojí v cestě vůbec nic.
Papírové odpady
Rulička od kuchyňských utěrek, plata od vajíček, papírové sáčky od jídla… To jsou odpady, u kterých často dostáváme protichůdné informace. Pravda je ale jediná, všechen zmíněný odpad již patří do papíru! Samozřejmě pouze v případě, že nejsou zamaštěné od svého obsahu.
Pokud váháte nad kusem zamaštěného papíru, nad zašpiněnou krabicí od pizzy nebo nad potravinovou fólií upatlanou od salátu, odpověď je také jasná. To všechno přijde do směsného odpadu. V tříděném mastnota hrozí neplechou a znehodnocením veškerého obsahu kontejneru.
Chcete vědět (nejen) o kuchyňském odpadu mnohem víc? Přečtěte si návody a rady na téma třídění odpadu na webu Samosebou.cz.
Komerční prezentace
Datum vydání: 10. 6. 2020