Klimatizace pomáhá nejen přečkat horka
Klimatizovaný interiér patřil před pár desetiletími ke známce luxusu či k výsadě hotelů nebo privátních kanceláří. Dnes je pro nás nejen stále dostupnější, ale v opakujících se vlnách letních veder i stále nutnější.
Pořízení klimatizace, její provoz a údržba není právě levná záležitost, a proto by mu měla předcházet úvaha, zda je pro váš dům nebo byt opravdu nezbytná. Jedná-li se například o špatně izolované podkroví, horní patro bytového domu nebo obytné místnosti orientované na jih, lze přemýšlet i o dalších opatřeních. V některých případech totiž předejdete ohřívání interiéru třeba lépe izolovanými okny nebo jejich účinným zastíněním. Pokud se pro klimatizaci, která vám zvýší komfort bydlení, opravdu rozhodnete, určitě se vyplatí svěřit její realizaci odborné firmě. Ta má zkušenosti a dokáže na základě konkrétních parametrů stanovit potřebný chladicí výkon. K těmto parametrům patří mimo jiné velikost, kvalita a těsnost oken, vnější zastínění, poloha bytu a jeho orientace vůči světovým stranám, případně fakt, zda jsou v místnosti nějaké zdroje tepla (v kuchyni chladnička, mrazák nebo sporák, v pracovně počítač apod.).
Návrh klimatizace
Po zohlednění těchto kritérií firma navrhne odpovídající klimatizaci podle požadovaného výkonu. Obvykle jde o klimatizaci typu split, která se skládá z oddělené venkovní a vnitřní jednotky (případně jednotek). Pokud je totiž třeba ochlazovat více místností, používá se tzv. multisplit (s jednou venkovní lze propojit dvě nebo několik vnitřních jednotek). Venkovní jednotka se většinou umísťuje na zahradu, lodžii, balkon, fasádu nebo na střechu. Podle umístění se vnitřní jednotky rozdělují na nástěnné, parapetní (dávají se pod okno a připomínají radiátor) nebo kazetové, případně podstropně parapetní.
Zvolit mobilní, nebo klasickou?
Rozhodujete-li se mezi mobilní a klasickou klimatizací, každý typ má své přednosti a nevýhody. Pokud potřebujete ochlazovat pouze příležitostně jednu místnost, může být vhodnější mobilní typ, který má nižší pořizovací cenu. Dnes už na trhu najdete i kvalitní modely s jednoduchým, některé dokonce s dálkovým ovládáním. Nevýhodou je nutnost odvádět odpadní teplo, což se obvykle provádí hadicí vysunutou z pootevřeného okna. Existují i těsnění do oken pro mobilní klimatizace. Další nevýhodou je větší hlučnost, protože jeden spotřebič spojuje zároveň funkci vnitřní i venkovní jednotky.
Pro rodinný dům je lepší zvolit klasickou klimatizaci, jejíž výhodou je bezesporu tichý chod a oddělená produkce odpadního tepla. Ideální je její vybudování ještě během výstavby domu, aby nebylo nutné zasahovat do již zařízeného interiéru. Základní funkcí klimatizace je samozřejmě chlazení, většina těchto moderních systémů však dnes dokáže také topit, což lze ocenit zejména v jarních nebo podzimních měsících.
Jak se o ni starat
Pokud chcete, aby vám klimatizace dlouhou dobu spolehlivě sloužila, věnujte pozornost její údržbě. Některé úkony můžete provádět i svépomocí – například čištění filtrů ve vnitřní jednotce, pravidelný servis však raději svěřte odborné firmě. Měla by kontrolovat mimo jiné i soustavu pro odvod kondenzátu, který vzniká během provozu ve vnitřní jednotce. Ve sběrné vaničce i v samotném potrubí je nebezpečí množení choroboplodných zárodků, a proto by se měly pravidelně čistit a ošetřovat dezinfekčním prostředkem. Tuto údržbu naplánujte před létem, a pokud se jednotky užívají i k topení, ideálně ještě před začátkem topné sezony.
Ideální teplota?
• Při používání klimatizace nastavujte požadovanou teplotou v místnosti tak, aby rozdíl mezí ní a teplotou vnějšího prostředí nepřesahoval 6 °C.
• Při extrémním přechlazování hrozí nebezpečí častého nachlazení nebo dýchacích potíží.
Text: Dita Fingerlandová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 8. 6. 2020