Brněnská inspirace
Svěží design a maximálně promyšlená funkčnost – to jsou dvě vlastnosti bytu, který jsme navštívili v brněnské metropoli. Přestože ho ještě čekají dodělávky, již v tomto stavu nabízí inspiraci. Velkou zásluhu na tom má spolupráce investorky s architektkou.
Většina klientů se na architekta obrací až ve stadiu, kdy má již koupený byt, a tak se již leccos nedá napravit vůbec – nebo složitě se zbytečnými výdaji navíc, případně nezbývá nic jiného než se smířit s kompromisem. To však nebyl tento případ.
HLEDÁ SE BYT
Mladá žena, která se rozhodla pořídit si v Brně vlastní byt, od prvopočátku spolupracovala s odborníky. Když objevila byt, který ji zaujal, kontaktovala Ing. arch. Janu Štěrbákovou, kterou jí doporučila kamarádka, a společně se pak jely na vyhlédnutý byt podívat. Architektka však byt hned z několika důvodů nedoporučila, a tak se hledalo dál. „Další byt, do kterého jsme se zašly společně podívat, se nachází v Brně-Králově Poli. Vyhovovala lokalita i dispozice. Navíc k němu patřila samostatná garáž a sklepní kóje,“ říká architektka.
CO BYLO DÁL
Byt o rozloze 99 m2 se nacházel v domě, jehož výstavbu investoval soukromý developer. Majitelé měli možnost nechat si provést drobnější dispoziční úpravy, vybrat podlahovinu, úpravu stěn apod. Vzhledem k tomu, že byt by měl v budoucnosti sloužit kompletní rodině s dětmi, investorka si přála zvětšit koupelnu – v původním stavu se do ní vešla pouze vana a umyvadlo, takže by zde mohlo docházet k ranním a večerním tlačenicím. Tento problém vyřešilo posunutí příčky do ložnice sousedící s hygienickou místností. Tím pádem však bylo třeba pohnout i rozvody vody. Po úpravách se do „nové“ koupelny vejde nejen vana, ale i sprchový kout, pult se dvěma samostatnými umyvadly a pračka, se kterou se v původním projektu počítalo v komoře. Nad pračkou je umístěna ještě skříňka na koupelnové nezbytnosti a lze v ní pohodlně dobít zubní kartáčky, aniž by překážely na desce u umyvadel. Do ostatních částí bytu nebylo třeba zasahovat. Byt si uchoval původně navrženou dispozici. Ze společné chodby se vstupuje do předsíně, která je zatím součástí obytného prostoru, tedy jídelny propojené s kuchyní a obývacím pokojem. V budoucnosti se však počítá s oddělením těchto částí bytu – závěsem nebo sklem. Předsíň ústí do haly, z níž je přístup do koupelny, na samostatnou toaletu, do ložnice a pokoje. „Aby byt splnil investorčiny představy, působil zajímavě, a přitom se vešel do finančních možností, bylo třeba věnovat velkou pozornost materiálům. Na podlahu jsme společně vybraly dřevěnou masivní mozaiku z guaiaviry, která vizuálně působí podobným dojmem jako ořech, ale je o dost levnější. Část podlahy je vylitá epoxidovou stěrkou ve žlutozeleném odstínu,“ přibližuje architektka volbu materiálů.
INDUSTRIÁLNÍ PRVKY
Investorka měla představu o interiéru vybaveném v industriálním stylu. „To ale v domech tohoto typu zcela nejde,“ říká architektka a dodává, že se snažily alespoň použít některé industriální detaily, vtisknout bytu žádoucí atmosféru. Má na mysli například ocelové zárubně s detailem stínové drážky. Také na bílých dveřích – plných nebo s kulatým prosklením, lze postřehnout industriální inspiraci. K žádoucímu stylu přispívá i betonová stěrka použitá na jedné stěně v obýváku a ložnici. Investorka bytu si ji přála mít i v koupelně a na toaletě, tam ale musela být z důvodu finanční náročnosti nahrazena obklady stejné barvy. Co se týče zařízení bytu, podstatnou většinu navrhla Ing. arch. Jana Štěrbáková. „Máme šikovného truhláře,“ říká.
POUZE ŘEŠITELNÉ PROBLÉMY
Na otázku, co představovalo při zařizování bytu největší problém, architektka odpovídá: „Asi uhlídat detaily – návaznost omítky a stěrky, aby zárubně dveří, které se vsazovaly do zdi, nevyčnívaly. To bývá často taky problém. A pak třeba taková zdánlivá maličkost – jak schovat rozvaděč. V tomto případě jsme to vyřešily nástěnkou, která ho zamaskovala.“ Architektka chválí i spolupráci s investorkou, která podle jejích slov sice působí velice žensky, ale dokáže být věcná a razantní, což se na stavbě velmi hodí. „Velkou výhodou bylo i to, že se zajímá o design. Většinou jsou lidé designem zděšeni. Nechápou, že je to něco obohacujícího,“ dodává architektka.
Ing. arch. Jana Štěrbáková (*1975)
Je absolventkou VUT Brno – Fakulta architektury. Od roku 2000 byla zaměstnána v architektonické kanceláři Burian – Křivinka v Brně, kde v týmu spolupracovala na větších zakázkách a soutěžích. Od rodičovské dovolené do současnosti pracuje na drobných projektech a jejich realizaci.
Vybrané realizace:
◗ 2007 – Rekonstrukce půdního bytu na Veselé
◗ 2008 – Rodinný dům Lelekovice
◗ 2008 – Interiér bytu v bytovém a obchodním komplexu Eden
◗ 2009 – Dva byty v bytovém komplexu Kamechy
◗ 2008–2009 Interiér bytu v Cacovické ulici
◗ 2010 – Rekonstrukce rodinného domu v Brně-Židenicích
◗ 2011 – Interiér bytů na pronájem Kamenačky
◗ 2011 – Interiér bytu v Rybářské ulici
◗ 2012 – Interiér bytů na pronájem Kotkova
◗ 2012 – Interiér rodinného domu ve Sloupu
◗ 2012 – Rodinný dům v Líbeznicích
Kontakt: Čápkova 26, 602 00 Brno
e-mail: janasterbak@seznam.cz
Datum vydání: 8. 6. 2015