Brněnská inspirace

5

Stejně jako většina jiného vybavení v bytě byla i kuchyňská sestava navržena Ing. arch. Janou Štěrbákovou a vyrobena na zakázku.

 

Svěží design a maximálně promyšlená funkčnost – to jsou dvě vlastnosti bytu, který jsme navštívili v brněnské metropoli. Přestože ho ještě čekají dodělávky, již v tomto stavu nabízí inspiraci. Velkou zásluhu na tom má spolupráce investorky s architektkou.

Většina klientů se na architekta obrací až ve stadiu, kdy má již koupený byt, a tak se již leccos nedá napravit vůbec – nebo složitě se zbytečnými výdaji navíc, případně nezbývá nic jiného než se smířit s kompromisem. To však nebyl tento případ.

1

2

Předsíň ústí do haly, z níž je přístup do kuchyně s jídelnou, obývacího pokoje, koupelny, na WC, do ložnice a ještě jednoho pokoje.

 

HLEDÁ SE BYT 
Mladá žena, která se rozhodla pořídit si v Brně vlastní byt, od prvopočátku spolupracovala s odborníky. Když objevila byt, který ji zaujal, kontaktovala Ing. arch. Janu Štěrbákovou, kterou jí doporučila kamarádka, a společně se pak jely na vyhlédnutý byt podívat. Architektka však byt hned z několika důvodů nedoporučila, a tak se hledalo dál. „Další byt, do kterého jsme se zašly společně podívat, se nachází v Brně-Králově Poli. Vyhovovala lokalita i dispozice. Navíc k němu patřila samostatná garáž a sklepní kóje,“ říká architektka.

3

Předsíň je zatím spojena s kuchyní a jídelnou, počítá se však s jejím oddělením.

 

4

 

CO BYLO DÁL 
Byt o rozloze 99 m2 se nacházel v domě, jehož výstavbu investoval soukromý developer. Majitelé měli možnost nechat si provést drobnější dispoziční úpravy, vybrat podlahovinu, úpravu stěn apod. Vzhledem k tomu, že byt by měl v budoucnosti sloužit kompletní rodině s dětmi, investorka si přála zvětšit koupelnu – v původním stavu se do ní vešla pouze vana a umyvadlo, takže by zde mohlo docházet k ranním a večerním tlačenicím. Tento problém vyřešilo posunutí příčky do ložnice sousedící s hygienickou místností. Tím pádem však bylo třeba pohnout i rozvody vody. Po úpravách se do „nové“ koupelny vejde nejen vana, ale i sprchový kout, pult se dvěma samostatnými umyvadly a pračka, se kterou se v původním projektu počítalo v komoře. Nad pračkou je umístěna ještě skříňka na koupelnové nezbytnosti a lze v ní pohodlně dobít zubní kartáčky, aniž by překážely na desce u umyvadel. Do ostatních částí bytu nebylo třeba zasahovat. Byt si uchoval původně navrženou dispozici. Ze společné chodby se vstupuje do předsíně, která je zatím součástí obytného prostoru, tedy jídelny propojené s kuchyní a obývacím pokojem. V budoucnosti se však počítá s oddělením těchto částí bytu – závěsem nebo sklem. Předsíň ústí do haly, z níž je přístup do koupelny, na samostatnou toaletu, do ložnice a pokoje. „Aby byt splnil investorčiny představy, působil zajímavě, a přitom se vešel do finančních možností, bylo třeba věnovat velkou pozornost materiálům. Na podlahu jsme společně vybraly dřevěnou masivní mozaiku z guaiaviry, která vizuálně působí podobným dojmem jako ořech, ale je o dost levnější. Část podlahy je vylitá epoxidovou stěrkou ve žlutozeleném odstínu,“ přibližuje architektka volbu materiálů.

6

Do koupelny se vejde i pračka a na ní skříňka zajišťující nezbytné úložné prostory.

 

8

Do koupelny se po zvětšení vejde kromě vany i sprchový kout a pult se dvěma umyvadly.

 

9

Na WC je stejně jako v koupelně použitý keramický obklad šedé barvy na pohled připomínající betonovou stěrku.

 

10

 

INDUSTRIÁLNÍ PRVKY 
Investorka měla představu o interiéru vybaveném v industriálním stylu. „To ale v domech tohoto typu zcela nejde,“ říká architektka a dodává, že se snažily alespoň použít některé industriální detaily, vtisknout bytu žádoucí atmosféru. Má na mysli například ocelové zárubně s detailem stínové drážky. Také na bílých dveřích – plných nebo s kulatým prosklením, lze postřehnout industriální inspiraci. K žádoucímu stylu přispívá i betonová stěrka použitá na jedné stěně v obýváku a ložnici. Investorka bytu si ji přála mít i v koupelně a na toaletě, tam ale musela být z důvodu finanční náročnosti nahrazena obklady stejné barvy. Co se týče zařízení bytu, podstatnou většinu navrhla Ing. arch. Jana Štěrbáková. „Máme šikovného truhláře,“ říká.

11

 

13

V ložnici stejně jako v obývacím pokoji je jedna stěna upravena pomocí betonové stěrky.

 

POUZE ŘEŠITELNÉ PROBLÉMY 
Na otázku, co představovalo při zařizování bytu největší problém, architektka odpovídá: „Asi uhlídat detaily – návaznost omítky a stěrky, aby zárubně dveří, které se vsazovaly do zdi, nevyčnívaly. To bývá často taky problém. A pak třeba taková zdánlivá maličkost – jak schovat rozvaděč. V tomto případě jsme to vyřešily nástěnkou, která ho zamaskovala.“ Architektka chválí i spolupráci s investorkou, která podle jejích slov sice působí velice žensky, ale dokáže být věcná a razantní, což se na stavbě velmi hodí. „Velkou výhodou bylo i to, že se zajímá o design. Většinou jsou lidé designem zděšeni. Nechápou, že je to něco obohacujícího,“ dodává architektka.

12

Půdorys: 1 – hala 2 – kuchyň s jídelnou 3 – obývací pokoj 4 – WC 5 – koupelna 6 – ložnice 7 – pokoj 8 – šatna 9 – balkon

 

7

Ing. arch. Jana Štěrbáková (*1975) 
Je absolventkou VUT Brno – Fakulta architektury. Od roku 2000 byla zaměstnána v architektonické kanceláři Burian – Křivinka v Brně, kde v týmu spolupracovala na větších zakázkách a soutěžích. Od rodičovské dovolené do současnosti pracuje na drobných projektech a jejich realizaci. 
Vybrané realizace: 
◗ 2007 – Rekonstrukce půdního bytu na Veselé 
◗ 2008 – Rodinný dům Lelekovice 
◗ 2008 – Interiér bytu v bytovém a obchodním komplexu Eden 
◗ 2009 – Dva byty v bytovém komplexu Kamechy 
◗ 2008–2009 Interiér bytu v Cacovické ulici 
◗ 2010 – Rekonstrukce rodinného domu v Brně-Židenicích 
◗ 2011 – Interiér bytů na pronájem Kamenačky 
◗ 2011 – Interiér bytu v Rybářské ulici 
◗ 2012 – Interiér bytů na pronájem Kotkova 
◗ 2012 – Interiér rodinného domu ve Sloupu 
◗ 2012 – Rodinný dům v Líbeznicích 
Kontakt: Čápkova 26, 602 00 Brno 
e-mail: janasterbak@seznam.cz

Datum vydání: 8. 6. 2015

Edit: