Snové bydlení s výhledem na Petřín

Základní ingredience, kterými jsou unikátní lokalita, velkorysost majitelů a citlivý přístup šikovné designérky, vytvořily příjemný domov jako z pohádky.

Manželský pár v minulosti pracovně pobýval v zahraničí, a tak po mnoha letech zatoužil po možnosti vlastního bydlení v srdci Prahy. Při jedné procházce po Hradčanech manželé objevili kout, který jim učaroval. Od té chvíle se začali zajímat o koupi bytu v této lokalitě a po různých peripetiích se jim podařilo svůj záměr uskutečnit. Developer, který volné byty v zrekonstruovaném domě ze 17. století nabízel, provedl základní opravy, nechal vyměnit inženýrské sítě a odstranit nevyhovující příčky. Manželé si pro návrh interiéru vybrali designérku Zuzanu Schubertovou na základě jejích předchozích realizací, a nutno říci, že se vzájemná spolupráce celou dobu vyvíjela k oboustranné spokojenosti. Designérka od začátku respektovala jedinečného ducha historického prostoru, snažila se maximálně zachovat původní prvky a vytvořit novým majitelům pohodlný domov. Záměrem bylo vybudovat příjemné místo, které zúročí unikátní výhled z jedné strany na Petřín a z druhé na Pražský hrad.

Chodbu opticky zvětšuje zrcadlo s dekorativním rámem. Noblesní dojem podtrhuje vzorovaná tapeta s perleťovým leskem.

Historické prvky

Majitelé chtějí byt využívat při svých návštěvách Prahy. Tomu bylo potřeba podřídit řešení interiéru, jehož stavební úpravy se povedlo zvládnout pod dohledem designérky Zuzany obdivuhodně rychle (začaly koncem května a v polovině listopadu byly hotové). Velká obytná místnost je rozdělena na kuchyňskou, jídelní a odpočinkovou část. Jako klenot působí původní, do oblouku klenutá nika, kde kdysi stávala kamna. Noví majitelé však kamna nechtěli, a tak designérka vymyslela pro výklenek nové využití. Umístila do něj oválný jídelní stůl s teakovou podnoží, kterou musel truhlář upravit, a osvětlila ho lampou a textilním stínidlem na kovovém rameni. Stínidlo vyrobila ze zbytků tapet použitých na stěnách dokonce ve více variantách, aby ho mohli majitelé měnit.

Zakázková kuchyně

Kuchyni z masivního dřeva nechala Zuzana vyrobit od truhláře na míru. Jelikož neslouží k velkému vyváření, není v ní myčka, ale zato je zde vestavěná pračka, která se nevešla do koupelny. Do linky je zakomponována víceúčelová trouba a menší lednice. Uzavírá ji nízká skříňka s polštářem, která má funkci lavičky. Linku nahoře ukončuje masivní dřevěná deska se záměrnými stopami opotřebení a dvířka skříněk oživují dva typy keramických úchytek.

Do kuchyňské linky vytvořené na míru jsou začleněny vestavěné spotřebiče – chladnička, trouba a pračka místo myčky.

Přírodní materiály

Majitelé bytu mají rádi bílou barvu a světlé odstíny a dávají přednost přírodním materiálům. Zuzana Schubertová si velmi chválí, s jakou ochotnou se podíleli na zařizování interiéru. „O výhodách tapet jsem je musela chvilku přesvědčovat, ale nakonec na mě dali a myslím, že jsou spokojeni,“ přibližuje průběh spolupráce se svými klienty. „Vybrala jsem světlé tapety značky Eijffinger s lesklým podkladem, které dělají na světle zajímavé efekty a u nás je prodává například Vavex,“ vysvětluje svoji volbu designérka.

Originální nábytek

Zuzana dále vybrala křesla, konferenční stolky a skříň do ložnice v obchodě Donate. Kořenový jídelní stůl z teaku objevila v prodejně Ubud interier, odkud je i pohovka. Ložnici zařídila manželskou postelí a textilními doplňky od firmy The White company. Za zmínku stojí také radiátory značky Laurens, navržené na míru a natřené na mátový odstín. V malém arkýři vedle ložnice zastává topné těleso dokonce funkci lavičky. Designérka vkusně a s empatií využila původní historické detaily i současné prvky a spojila vše do harmonického celku s nádechem zámeckého stylu.

Na stěny nechala designérka aplikovat dekorativní stěrku se sametově perleťovým leskem. Realizace se ujalo studio Epes Rádes.

Zuzana Schubertová
designérka a majitelka studia Epes Rádes

„Při navrhování interiérů se pokaždé snažím využít nejen svých dlouholetých zkušeností, ale hlavně se vžít do přání a potřeb svých klientů. Vytváříme společně především jejich budoucí domov a mým posláním je, aby se v něm cítili dobře a přirozeně. Během práce na tomto hradčanském bytě se spojilo několik důležitých okolností – osvícení klienti, s nimiž jsme si od začátku velmi dobře rozuměli, dále místo, které má neopakovatelný genius loci vytvářený v průběhu mnoha staletí, a nakonec, což je v dnešní době vzácné, šikovní a spolehliví řemeslníci. Za všechny zmíním třeba pány ze Štukatérství Bezdička, kteří opravovali dekorativní římsy u obloukového výklenku a vyráběli profilované lišty na stropě v obývacím pokoji i ložnici.“

Text: Dita Fingerlandová
Foto: Ilona Slavíčková

Datum vydání: 21. 4. 2020

Edit: