Divoká zahrada s loukou a jezerem

Požadavky majitelů byly jasné a velmi sympatické – chtěli divokou přírodní zahradu, pohodovou, která by sloužila rodině se dvěma malými dětmi. Ideálně bezúdržbovou a předem hlásili, že jim vůbec nevadí v trávníku ani kolem záhonků přerostlá tráva. Prostě pohodáři…

Oku lahodící zahrada na okraji Prahy v létě voní čerstvě posečenou loukou, je plná radosti a klidu, ale teď v zimě je celá krásně zabalená do sněhu. Přesto i v tomto ročním období neztratila nic ze svého kouzla a i pod nánosem sněhové přikrývky z ní vyzařuje neskutečně příjemná energie, až se vám zatajuje dech…

VŠE MÁ SVÉ MÍSTO

Moderní dům a zahrada v přírodním charakteru se příjemně doplňují. Architekti z Atelieru Flera, které majitelé oslovili, zvolili při návrhu zahrady ležérní, odlehčený styl, který na první pohled vypadá, jako by se nikdo o nic moc nestaral a všechno si zde rostlo tak nějak samo. Přesto je všude cítit jasná koncepce, přesný záměr.
„Zahrada je díky usazení povedeného domu rozčleněna na několik celků, které v kombinaci s orientací ke světovým stranám dostaly do vínku různý charakter užívání, a nabízejí různé prožitky a vjemy,“ vysvětluje Ferdinand Leffler z Atelieru Flera a dodává: „Divočejší část zahrady na severní straně domu navazuje, respektive volně přechází do přilehlého lesa, jižní části pak dominuje funkce obytná s intenzivním trávníkem, koupacím jezírkem a vrbovým tunelem. Úzké prostory na bočních stranách domu se podařilo šikovně zintimnit a podél dlouhé příjezdové komunikace se odehrává příběh plodnosti ve formě aleje ovocných stromů a skupin ovocných keřů.“

Jezírko slouží v létě ke koupání, v zimě k bruslení i se v něm lze ochladit po saunování.

TAJEMNÉ PŘÍBĚHY

Každý kout zahrady má nějaké téma, svůj příběh. Zahrada je záměrně přírodního charakteru, jak si majitelé přáli a nepotrpí si na perfektní detaily, sluší jí spíše nedbalá elegance cestiček zarůstajících „plevelem“, volně rostoucích ovocných stromů, zarůstajících zídek i dětských hraček právě ponechaných bez ladu a skladu uprostřed trávníku. Tak si zahrada žije svým životem v létě, v zimě odpočívá a její krása spočívá zase v něčem jiném… V křehké poetice, klidné barevnosti a třpytivosti čerstvě napadaného sněhu.

Velké sochy, lysohlávky, jsou dílem sochaře Michala Trpáka. Velký dům a les za plotem jsou skvělou kulisou pro takhle výrazný výtvarný vtípek.

V létě se louka na zahradě seče třikrát za rok. Děti si v ní rády hrají na schovávanou, cestičky se vysekávají vždy podle chuti a aktuální potřeby.

HURÁ DO VODY!

„Koupací jezírko můžete
 na rozdíl od bazénu využívat celoročně. V létě ke koupání, v zimě jako ochlazovací bazének při saunování a na jeho zamrzlé ploše se děti naučí bruslit. Je třeba ale pamatovat
 na to, že oproti bazénu se voda v něm nedá přihřívat,“ říká Ferdinand Leffler.

JAHODY I PÍSKOVIŠTĚ

Na první pohled nahodilé, ve skutečnosti však racionální členění zadní části zahrady reaguje na potřeby celé rodiny. Najdete tu vyvýšené záhony pro zeleninu a jahody, na rovné ploše před domem je pískoviště a za kamennou zdí už vykukuje blízký les…

FERDINAND LEFFLER, Atelier Flera
flera.cz

TAKÉ TOUŽÍTE PO JEZÍRKU?

Pokud se rozhodneme pro přírodní jezírko, co bychom měli zvážit?

„Zejména si položte otázku, zda jste připraveni se o vodu v jezírku starat, je třeba si jí totiž pravidelně všímat. Nemůžete ji nechat třeba týden bez péče. Pokud se zazelená, hrají v nezbytném zásahu, který povede k vizuálně průzračné vodě, roli hodiny, ne-li minuty. Také si uvědomte, že vodu je nutné udržovat při teplotě pod 21 °C, což je hranice teploty, nad níž voda přestává vázat kyslík a začíná se zelenat. Také se nesmíte bát živých organismů, ty do živé vody patří. Jezero je prostě prvek pro nadšence a otužilce. Odměnou vám bude voňavá voda a zimní kulisa namrzlé hladiny s ojíněnými orobinci, která se nikdy neokouká.“

Kam jezero v zahradě umístit?

„Jezírka nebo bazény, vždy je potřeba vnímat i všechny přidružené aspekty. Jezero přitáhněte až k domu, nejlépe k terase. I z obýváku je na ně po celý rok krásný pohled. K modernímu domu vytvořte velkou vodní plochu v jednoduchém geometrickém tvaru, třeba obdélníku. Jezero i bazén by mělo být obklopeno vhodnou vegetací, která pohádku venkovní vody podpoří a rozvine.“

Jaké rostliny s vodní hladinou korespondují?

„Podívejte se podél našich rybníků a řek – rozvolněné vertikály okrasných travin, pruty vrbin, pobřežní vegetace. Tam čerpejte inspiraci. V žádném případě sem nepatří jehličnany, jak je to nejen na českých zahradách často k vidění.“

PRIVÁTNÍ ZAHRADA S JEZÍRKEM

Autoři: Ferdinand Leffler, Jiří Stiborek ve spolupráci s atelierem Flera
Projekt: 2009
Dokončení: podzim 2011
Plocha: 2150 m2
Realizace: Flera s.r.o. + subdodavatelé
Zídky: Pozemstav Bohemia, s.r.o.
Jezero: Kamil Cifera, rybnikar.cz

Připravila: Mirka Vernerová, spolupráce Atelier Flera
Foto: Atelier Flera

Datum vydání: 6. 2. 2020

Edit: