Slunce, děti, houpačky
Světlý prostorný byt v pražských Dejvicích prošel rozsáhlou, rok trvající rekonstrukcí, která notně zahýbala jeho dispozicí a vpustila denní světlo i do nejzazších koutů. Rodina se dvěma malými dětmi získala při přestavbě také unikátní dětský pokoj, jehož snímky dlouho kralovaly Instagramu.
Byt v činžovním domě rozhodně není malý, více než 200 m2 však nebylo pro současný život uspořádáno prakticky. Služka žijící s rodinou není již častý jev, také vícegeneračního bydlení ubylo. Předchozí majitelé, starší manželský pár, obývali především vstupní halu a jednu místnost s bývalou kuchyní, ostatní pokoje byly plné věcí, které se během života nashromáždily. Začalo se s odklízením vrstev a úvahami nad jiným využitím místností. Architekti ze studia Flat White objevili dokonce několikery dveře, o nichž na začátku prací neměl nikdo ani tušení…
Noví majitelé si přáli byt zařízený pro velkou rodinu s mnoha dětmi a dětským pokojem, který v budoucnu půjde třeba i rozdělit, chtěli rodičovskou ložnici, hodně úložných prostorů, dvě koupelny, pracovnu pro manžela. Velký důraz byl kladen na hledání kvalitního společného obytného prostoru s kuchyní a jídelnou, kam se pohodlně vejde stůl pro osm lidí. Variant vzniklo několik, ze čtyř finálních se diskusemi došlo až k té realizované.
STOUPAČKA JAKO ODRAZOVÝ MŮSTEK
Při návrzích architekti vycházeli z umístění stoupaček původních koupelen. „Zlomový okamžik nastal, když se kolegovi podařilo najít stoupačku na chodbě domu, k níž se mohla připojit nová kuchyň, pak se nám vyloupla úplně jiná dispozice,“ říká architektka Hana Davidová. Celý byt se jako „Škatulata, hejbejte se!“ zcela přerovnal. Do nosných stěn se sice nezasahovalo, ale příčky prošly změnou všechny, architekti dispozici maximálně otevřeli světlu a místnosti funkčně propojili.
Původně klasický činžákový byt s dispozicí 5+1 proměnili architekti ve 4+kk, menší místnůstky nepočítaje. Z nejhezčího západního pokoje se zimní zahradou a sousední místnosti se stal hlavní obytný prostor s plochou 47 m2. Ke stejné straně jsou orientovány také další denní místnosti, čili dětský a hostinský pokoj. Na východě leží klidová zóna směřující do vnitrobloku, tady je ložnice rodičů s vlastní koupelnou, šatnou a pracovnou manžela.
PROSTOR ČARUJE
Architektka vypráví: „Vedle vstupní haly se nachází lodžie s velkým oknem, ze kterého jde hodně světla, takže i když jsme halu zmenšili, stále působí honosně a prostorně. Nejen díky lodžii, světlo proudí také skrze novou prosklenou příčku z obýváku. Již při vstupu do bytu se tak člověk cítí být hned součástí dění.“ I po rekonstrukci zůstala v místnostech stále téměř třímetrová světlá výška, což má na pocitu zažití prostoru také značný podíl. Byt působí jako mnohem větší, než ve skutečnosti je.
V DOBRÉ SHODĚ
Kompletní rekonstrukce se týkala nejen sítí elektro, vody, vytápění, byt je i nově odhlučněn, veškeré povrchy jsou nové. Vlastně jen okna prošla repasí a zůstala na svých před stoletím určených místech. Architekta Davidová vzpomíná na velmi příjemnou spolupráci s manželským párem, studio Flat White se s majiteli harmonicky shodlo téměř na všem, na výběru materiálů a barevnosti nových povrchů, volbě vestavného i volného nábytku či svítidel. Majitelé zůstávají s architekty nadále v přátelském kontaktu a je jistě hřejivé vědět, že se v novém domově rodině skvěle žije a všechno funguje tak, jak bylo zamýšleno.
VIZITKA BYTU
Realizace: 2017
Dispozice: 4+kk
Užitná plocha: 206 m2
Podlahy: nové parkety, dlažba
Okna: repasovaná dřevěná
Dveře: dřevěné, prosklené příčky
Vytápění a ohřev vody: elektrokotel
FLAT WHITE ARCHITEKTI
„Jsme architekti zaměření na interiéry. Děláme je důkladně, s láskou – od celkové dispozice po háček na ručník. To znamená, že navrhneme celkový interiér domu nebo bytu, ne jen jeho část. Pouze tak jsme schopni docílit perfektního interiéru, pro který si k nám klienti přišli.“
Text: Jana Matoušková
Foto: Ondřej Rytíř
Datum vydání: 14. 1. 2020