Je to na beton

2

Koupit pozemek necelou čtvrthodinku od svého pracoviště, s lesem i řekou na dosah, to je jasná volba. Z čeho zde postavit dům byla pro stavebního inženýra volba neméně jasná: z materiálu, který důvěrně zná, z betonových sendvičových tvárnic.

Pro zaměstnance firem vyrábějících stavební materiál může být dilematem, zda ho použít i pro stavbu vlastního rodinného domu. Zná totiž nejen jeho klady, ale i zápory, o kterých reklamní slogany taktně mlčí. Lukáš Holý, vedoucí střediska ve společnosti Betonové stavby, měl ze své praxe zkušenosti i s jinými materiály. Zvažoval proto více možností, a říká, že „nakonec zvítězilo přesvědčení o kladných vlastnostech betonu ve spojení s tepelnou izolací.“

1

3

 

RYCHLE, JEDNODUŠE A ÚSPORNĚ 
Lukáš Holý si dům sám navrhl a vypracoval projekt pro stavební povolení, záštitu nad projektem převzal ing. Jiří Zacharda. Pro stavbu svého domu zvolil systém LIVETHERM, který tvoří stavební prvky z betonu nebo liapor betonu. Základním konstrukčním prvkem jsou sendvičové tvárnice tvořené betonem a vrstvou styroporu, který je zvnějšku chráněn betonovou vrstvou. „Hlavní výhodu spatřuji v tom, že se jedná o technologii jednovrstvého zdění, tedy bez dodatečné tepelné izolace,“ vysvětluje Lukáš Holý. „Zdění na tenkou vrstvu malty je jednoduché a rychlé. Pro mne bylo samozřejmě výhodou, že tuto technologii důvěrně znám a mohl jsem dům realizovat částečně svépomocí. „Jsem rád, že při relativně malé tloušťce zdí – 40 cm – jsme dosáhli úrovně téměř pasivního domu, proto máme instalované řízené větrání s rekuperací. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo napojené na podlahové vytápění. Pokryje spotřebu energie na vytápění zhruba z devadesáti procent. Doplňuje ho krb, který však není do centrálního systému zapojen. Tepelné čerpadlo se ze tří čtvrtin postará i o ohřev teplé vody. „Ročně platíme za veškerou elektřinu spotřebovanou v domácnosti 20 000 Kč.“

4

5

6 7

 

Vizitka domu
Projekt: Ing. Lukáš Holý
Realizace: 2012
Celkové náklady: 2 650 000 Kč
Zastavěná plocha: 126,90 m2
Plocha přízemí vč. garáže: 102,53 m2
Plocha podkroví: 76,25 m2
Konstrukční systém: Livetherm, Betonové stavby, omítky Hasit
Součinitel prostupu tepla obvodového zdiva bez omítek: 0,204 W/m2K
Součinitel prostupu tepla obvodového dokončeného zdiva: 0,177 W/m2K
Střecha: sedlová dvouplášťová zateplená minerální izolací, betonová krytina Bramac, garáž pultová s plechovou krytinou
Vytápění: tepelné čerpadlo, elektrokotel, krb

10

Půdorys patra: 1 – ložnice 2 – šatna 3 – chodba 4 – komora 5 – WC 6 – pokoj 7 – koupelna 8 – pokoj

 

11

Půdorys přízemí 1 – obývací pokoj, 2 – kuchyň, 3 – pracovna, 4 – vstup, 5 – šatna, 6 – koupelna, 7 – WC, 8 – chodba, 9 – garáž, 10 – terasa

 

PŘIZPŮSOBIT TERÉN 
Mírně svažitý pozemek bylo nutné vytvarovat. Lukáš Holý zvolil opěrné gabionové zdi. Téměř klasický dům se sedlovou střechou je jakoby posazen nad kamennou hradbou. I gabiony jsou realizovány svépomocí, mravenčí prací bylo skládání kamenů do drátěných košů. Kousek po kousku je vyskládávali půl roku. Úsilí se však vyplatilo, gabiony se výrazně podepisují na architektonickém vyznění objektu, klasickému domu dodávají moderní ráz. Vazbu s okolím umocňuje malý gabion těsně u vstupu do domu.

HLAVNĚ POHODLÍ 
Vzhledem k tomu, že uživatel i projektant je jedna osoba, mohl být dům navržen s maximální znalostí chodu domácnosti. Vstup je oproti hlavní linii domu směrem do ulice odsunut do úrovně garáže, která přiléhá k domu ze severní strany. Je tak vytvořeno chráněné zákoutí a odstavná plocha pro auto. Bezprostředně k zádveří přiléhá praktická šatna a nejblíže vchodu se nalézá pracovna, do které se vchází z chodby tvořící hlavní komunikační část celého domu. Na jih je orientována společenská část – obývací pokoj, jídelna a kuchyň, odkud se vychází přímo na zahradu a dřevěnou terasu na jihozápadním rohu domu. Na konci chodby najdeme prostornou koupelnu. Po dvouramenném podestovém schodišti se vystoupá do obytného podkroví s ložnicí rodičů, dvěma dětskými pokoji, šatnou a koupelnou. Stěny jsou hladce omítnuty, výhodu ponechat tvarovky jako pohledové režné zdivo využili majitelé jen u garáže. Interiér si majitelé zařizovali postupně sami. Na otázku, co by navrhl Lukáš Holý jinak, kdyby navrhoval dům znovu, se získanými zkušenostmi, odpovídá, že jsou spokojeni s tím, jak dům funguje. Příště by však zvětšil šatny, jak se ukazuje, úložného prostoru není nikdy dost.

8

 

9

Datum vydání: 24. 5. 2015

Edit: