Vyznejte se v typech pojištění: Co je pojištění právní ochrany a kdy si sjednat životní pojistku?

Pojistit si dnes můžete téměř cokoliv a vyznat se tak v různých typech pojištění může být oříšek. Jak funguje pojištění právní ochrany? A kdy se vám vyplatí sjednat životní pojištění? To a ještě více se dozvíte v článku.

Co je to pojištění?

Pojištění je jakýsi závazek, kterým se pojišťovna na základě smlouvy zavazuje vám jako pojištěnci tlumit dopady škodných událostí, ať už jde o škody způsobené havárií nebo zlomené nohy důsledkem lyžování a její následné léčby. Jelikož neexistuje žádné univerzální pojištění, které by zaštítilo všechno, dělí se pojištění podle toho, čeho se týkají a co obsahují. Proto kupříkladu povinné ručení nelze uplatnit při dopravní nehodě a škodách, které způsobíte vy na vašem vlastním vozidle, k tomu slouží havarijní pojištění. Každý typ pojištění má přesně vymezený rozsah a případy, ve kterých ho lze uplatnit.

Pojištění auta, dovolené i úrazu

K těm nejběžnějším a nejznámějším druhům pojištění patří:

Cestovní pojištění představuje finanční jistotu v nenadálých situacích během dovolené. Díky němu si v případě úrazu, nemoci či jiných zdravotních problémů nemusíte náklady na zdravotní ošetření a léčebné výlohy v zahraničí platit sami. Zdravotní péče se může v některých zemích jako třeba v Rakousku opravdu prodražit a bez cestovního pojištění, které vám tyto výlohy pokryje, můžete například u zubaře nechat i tisíce eur.

Povinné ručení musí mít ze zákona sjednané každý majitel vozidla, neb se jedná o zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na silnici. V praxi to znamená, že škody vzniklé následkem vámi způsobené nehody se poškozenému vyplatí z povinného ručení.

Sjednání havarijního pojištění není povinné, ale v mnoha situacích ho nanejvýš oceníte. Havarijní pojištění totiž na rozdíl od povinného ručení pokryje škody na vašem vlastním autě. Ať už nabouráte vy, nebo nehodu způsobí někdo jiný, či vám na auto spadne strom – v rámci havarijního pojištění vám pojišťovna vzniklé škody proplatí.

Úrazové pojištění kryje finanční následky úrazu, jak už název ostatně napovídá. Náklady na léčbu úrazu se totiž mohou pohybovat i v řádech statisíců korun. Úrazové pojištění využívají jak dospělí, tak i celé rodiny v rámci komplexního pojištění. Existuje ale i samostatné úrazové pojištění pro děti.

Pojištění majetku v sobě skrývá dvě pojištění, která si můžete sjednat samostatně nebo v rámci balíčku. Jedná se o pojištění domácnosti a pojištění stavby. Tato pojištění lidé často nerozlišují, i když každé z nich kryje jiné pojistné události. Pojištění stavby se týká konkrétní nemovitosti jako je dům, ale i garáž či bazén a pokryje vám škody například na fasádě či škody způsobené poruchou elektrických rozvodů, krádeží i vandalismu. Pojištění domácnosti se naproti tomu vztahuje na všechno, co se nachází v domácnosti – od podlahy po strop, tedy na nábytek, doplňky, oblečení, ale i peníze. Týká se i věcí ve sklepě, pokud ho máte samostatně k bytové jednotce.

Proč si sjednat životní pojistku nebo pojištění odpovědnosti?

K dalším typům pojištěním patří například pojištění odpovědnosti, pojištění právní ochrany nebo životní pojištění. Ty sice nejsou tak rozšířená jako předchozí zmíněné typy pojistek, přesto se jedná o pojištění, která byste neměli podceňovat a jejich sjednání doporučujeme alespoň promyslet.

Pojištění odpovědnosti se vám hodí v případě, kdy například vytopíte sousedy nebo někoho pokouše vás pes. Pojištění odpovědnosti se ale vztahuje i na situace, kdy škodu zaviní vaše dítě či ostatní členové domácnosti. Nemusíte si tak dělat starosti s vyplacením škody, kterou způsobila padající střešní krytina na cizím autě zaparkovaném před domem či vaše ratolest v luxusním obchodě. Finanční náklady na tuto škodu pak pokryje pojištění odpovědnosti z běžného života.

Pojištění právní ochrany se vztahuje na soudní i mimosoudní výlohy při hájení vašich práv. V praxi to znamená, že se z něj například hradí honorář právního zástupce a náklady na soudní řízení. Stejně tak toto pojištění může pokrýt i výdaje za znalecké posudky.

Životní pojištění je pro Čechy stále tak trochu neprobádaným územím. Představuje finanční jistotu pro toho, kdo je na vás finančně závislý, tedy nejčastěji pro vaši rodinu. Existují tři druhy životního pojištění: rizikové, kapitálové a investiční. Zatímco rizikové životní pojištění kryje pouze rizika, při kterých dojde k pojistné události, kapitálové a investiční pojištění lze využít i jako formu spoření pro případy, kdy nebudete mít stálý příjem. Sjednání životního pojištění se vyplatí i tehdy, i když splácíte hypotéku. Když pak náhodou přijdete o zaměstnání, vaši platební neschopnost v tu chvíli vykryje životní pojištění a pomůže vám toto období přečkat bez vážnějších finančních problémů.

Komerční prezentace

Datum vydání: 6. 12. 2019

Edit: