Ekologické varianty bydlení jsou nejen moderní, ale také ekonomické

Energeticky úsporné bydlení je trendem, který dobývá český realitní trh. Zdá se tak, že doba, kdy se při stavbě domu nebo jeho rekonstrukci zaměřujeme na co nejlevnější provedení, je u konce. Lidé se dnes totiž stále častěji soustředí na ekologické hledisko stavby. Při plánování nového domova se tak často řeší smysluplné využití dešťové vody, spotřeba energie při provozu domácnosti nebo z jakých zdrojů tato energie pochází. Z průzkumu Hypoteční banky vyplývá, že ekologické bydlení by preferovalo 78 % lidí, pro 4 z 10 Čechů do 36 let je dokonce ekologičnost bydlení jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru nemovitosti.

„V posledních letech vnímáme velmi silný zájem našich klientů o energeticky úsporné domy a výsledky nedávného průzkumu nás v tom utvrdily. Zabývat se otázkou životního prostředí, šetrnou architekturou a zdroji obnovitelné energie má čím dál větší význam. V Hypoteční bance se tak snažíme nejen podporovat ekologické projekty našich klientů, ale také neziskové projekty, které se snaží ekologické bydlení zpopularizovat,“ říká mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

ČESKÝ SOBĚSTAČNÝ DŮM

Bydlení v domech, které jsou alespoň z části soběstačné, to bude trendem příštích let. Nízkoenergetické domy nenabízejí jen dobrý pocit z ochrany životního prostředí, ale také výrazné finanční úspory využitím dešťové vody při splachování nebo energie ze slunce. Pryč jsou také doby, kdy vzhled úsporných budov nemohl konkurovat nejnovějším trendům. Právě to se snaží změnit projekt Český soběstačný dům, který každoročně vyhlašuje soutěž pro mladé architekty. Ti soutěží o návrh nejatraktivnějšího, ale zároveň i nejšetrnějšího, tzn. soběstačného domu. Projekt, jehož partnerem je již několik let právě Hypoteční banka, tak podporuje mladé architekty v zájmu o efektivní a energeticky nezávislé bydlení a propaguje bydlení jako takové .

„V loňském roce jsme s Českým soběstačným domem absolvovali roadshow po českých regionech, v rámci které jsme ukazovali novinky v ekologickém bydlení i vítězné návrhy vzešlé ze studentské soutěže. Letos se s Českým soběstačným domem pouštíme do stavby nízkoenergetického domu, který byl navržen v rámci prvního ročníku architektonické soutěže,“ dodává Andrea Vokálová. Dům, který navrhnul mladý architekt Vojtěch Lichý ze studia MLAA ve spolupráci s kolegou Petrem Pávkem, by měl být hotový na jaře příštího roku. Dům bude v budoucnu sloužit jako veřejně přístupná laboratoř současných technických možností pro inspiraci ostatním.

CENTRUM PASIVNÍHO DOMU

V letošním roce se Hypoteční banka rozhodla podpořit také ekologický projekt Centrum pasivního domu. Ten se soustředí na možnosti pasivního bydlení, které budou dostupné pro všechny. Radí investorům, vzdělává odborníky a ukazuje dětem, jak je důležité prostředí, ve kterém žijí. Každoročně také vyhlašuje soutěž Úsporný dům, která ukazuje nejlepší architektonické návrhy pasivního bydlení. Vyhlášení této soutěže, jejímž generálním partnerem je právě Hypoteční banka, proběhne 6. února v rámci veletrhu FOR PASIV.

ZELENÁ HYPOTÉKA A MOBILNÍ DOMY

Pro všechny klienty, kteří by měli zájem o nízkoenergetické bydlení, si navíc Hypoteční banka připravila Zelenou hypotéku s balíčkem finančních výhod. Klientům nabízí slevu z úrokové sazby v případě, že stavba nebo rekonstrukce nemovitosti splňuje energetickou náročnost A nebo B. Velkým benefitem je i sleva na pojištění nemovitosti na 1. pojistné období a zvýhodněné pojištění v následujících letech. „Získání Zelené hypotéky přitom není o nic náročnější než u standardní hypotéky, stačí předložit jen projekt nebo průkaz o energetické náročnosti budovy, a o zbytek se už postaráme my,“ vysvětluje Vokálová. Banka pak za žadatele zařídí vklad zástavní smlouvy do katastru a poskytne třicetiprocentní slevu na získání energetického štítku.

Hypotéku mohou nově získat i zájemci o bydlení v mobilních domech. Ty poskytují rychlé, levné a ekologické řešení a jsou tak ideální variantou prvního bydlením pro mladé rodiny. Vybavený moderní dům představující plnohodnotnou domácnost lze pořídit už okolo milionu korun. Jedná se tedy o ekologickou a ekonomickou alternativu bydlení v bytě nebo klasickém domě. „Věříme, že mobilní domy, jsou, společně s ekologickým bydlením, trendem budoucnosti. Chceme tak oslovit i rodiny, pro které je třeba koupě klasického domu finančně náročná a zjednodušit jim tak cestu za svým vysněným bydlením“ uzavírá Vokálová.

Komerční prezentace

Datum vydání: 19. 11. 2019

Edit: