Zkrocená energie
Na co si dát pozor při rozvodu nové elektroinstalace, kam umístit zásuvky a vypínače, a co všechno horké novinky umí?
Nechcete běhat kvůli rozsvícení přes celou místnost a muset si fénovat vlasy v obýváku, protože máte zásuvku v koupelně nedobytně schovanou za skříní? Už před začátkem stavby domu byste proto měli mít dobře promyšleno, kudy povede elektroinstalace, zejména kde budou zásuvky (tedy kam umístíte jaký spotřebič) a vypínače (spínače). Když v nově zařízeném bytě zjistíte, že byste nutně potřebovali ještě nějaký ten vypínač či zásuvku, pravděpodobně by se muselo znovu sekat do zdi, a tomu se dobrým počátečním plánováním můžete vyhnout.
PLÁNUJTE PŘEDEM!
S návrhem, kudy vést v domě elektroinstalaci bezpečně a prakticky vám poradí projektant či architekt, avšak umístění a počet zásuvek a vypínačů byste si měli promyslet sami. Vy znáte svoje zvyky a nejlépe můžete odhadnout vlastní požadavky. Podobně je také třeba předem naplánovat umístění a druh zdroje světla a to až po tu nejmenší bodovku.
Existuje pár základních pravidel, která vám s rozmístěním elektroinstalace pomohou. Tak třeba vypínač od centrálního světla v místnosti by měl být logicky u vstupních dveří – zhruba ve výšce 130 cm od země. Ostatní vypínače od doplňkových světel bude praktické umístit na nejfrekventovanější místa, například u jídelního stolu, sedací soupravy nebo vedle postele. Zásuvky umístěte podle toho, kde plánujete jaký spotřebič, a jak už bylo řečeno, myslete též na to, aby k nim byl snadný přístup. Zejména v kuchyni je nutné některé spotřebiče jistit samostatně, například ledničku či myčku, pro případ že by jeden obvod kvůli přetížení vypadl. Nezapomeňte ani na to, že plně elektrické sporáky (na rozdíl od kombinovaných) potřebují vyšší napětí než běžných 220 V, musí být připojeny na 380 V.
ČESKÝ STANDARD
I na počet zásuvek v místnosti existuje norma. Udává minimum zásuvek a navíc v době, kdy v běžné domácnosti bylo podstatně méně spotřebičů než dnes. Raději tedy naplánujte do každé místnosti nějaké zásuvky navíc, použití zdvojených a ztrojených zásuvek je mnohem lepší (a bezpečnější), než následně řešit jejich nedostatek pomocí rozboček a prodlužovacích šňůr. Ty by měly být spíš nouzovým provizorním řešením. Jen pozor, pořizujte si zásadně dvojzásuvky s natočenými dutinami, aby do nich nebyl problém umístit různé typy vidlic (zástrček) najednou. Ale mějte na paměti, že normy nedovolují v jednom okruhu jistit více než deset zásuvkových vývodů.
Jak jste si jistě všimli na některé z dovolených, na níž si musíte vozit cestovní redukci, ne všude na světě vypadá zásuvka tak jako u nás. V ČR se používají jednofázové zásuvky pro napětí 230 V vesměs se třemi kontakty, které bývají kompatibilní s většinou evropských spotřebičů. Dostupné jsou také zásuvky s větší mírou zabezpečení, zejména s dětskou pojistkou, s přepěťovou ochranou signalizující poruchu buď rozsvícením LED žárovky, nebo zvukem; do vlhkého prostředí a do exteriéru se pak používají zásuvky se zvýšeným krytím, které mají odklopné víčko.
Dnes se obvykle zásuvky umisťují zhruba 30 cm nad podlahu, ale mohou být i v podlaze. Někde však není umístění zásuvek nízko vhodné – starší lidé se k nim špatně ohnou, zakrývá je nábytek… Navíc v kuchyni budete potřebovat zásuvky podstatně lépe po ruce – doporučuje se rozmezí od 0,9 do 1,2 metru. Velmi praktický je sloupek se zásuvkami na kuchyňské spotřebiče, který se nenápadně schová do pracovní desky.
INTIMNÍ ATMOSFÉRA
Už víte kde je umístit, ale teď byste měli vědět i jak budete zdroje světla a vůbec elektrické energie ovládat. Můžete vsadit na klasické vypínače a zásuvky, na design, anebo jít s dobou a vybavit svůj byt inteligentními ovladači. Není totiž vypínač jako vypínač.
I ty nejjednodušší modely v sobě mohou skrývat netušené funkce – velmi častou a oblíbenou je stmívač (i ten může být doplněn časovačem), nebo přepínač mezi jednotlivými světly. Přepínačů je řada, nejčastěji však v domácnosti využíváme schodišťový (střídavý přepínač), kdy se jedno světlo může ovládat různými vypínači – dole pod schodištěm si rozsvítíte a nahoře zhasnete. Dříve byl běžný též přepínač lustrový (sériový), kdy se z jednoho místa mohou ovládat dva spotřebiče – buď každý zvlášť, nebo oba zároveň. Lustrový proto, že se dříve využíval u pětiramenných lustrů – buď svítila dvě ramena, nebo tři, nebo všechna najednou. Dnes si pro intimnější atmosféru raději ztlumíme světlo stmívačem. Použijete jej nejspíš v ložnici a také v obývacím pokoji, který dnes často plní i funkci jídelny, případně kuchyně. Na vaření jídla či na večeři budete potřebovat intenzivnější osvětlení než na sledování televize nebo lahvinku vína ve dvou. Stmívače mohou být ovládány klasicky otáčením, praktičtější jsou však ty dotykové, které se krátkým stiskem spínají a dlouhým volíte intenzitu světla.
Pravidla bezpečnosti
- Nedotýkejte se elektrických zařízení mokrýma rukama.
- Zástrčky nevyndavejte taháním za šňůru.
- Nezasunujte předměty do zásuvek a vypínačů, a ani je sami nerozebírejte.
- Používejte pouze normalizované zástrčky.
- Nezapojujte přehnaný počet spotřebičů do jednoho obvodu.
- Nepoužívejte dlouhodobě prodlužovací šňůry a rozbočky.
- Pokud přesto vznikne požár způsobený elektrickým proudem, nikdy jej nehaste vodou.
INTELIGENTNÍ DOMÁCNOST
Přepínače si možná pamatujete z dětství, stmívače také nejsou žhavou novinkou, pojďme se tedy raději podívat, jaké možnosti nám při hře se světlem (a nejen s ním) nabízejí moderní technologie 21. století.
Moderní ovládací prvky spouštějí různé funkce, třeba předem navolené světelné scény při jídle, čtení, sledování televize. Ale nejde jen o světlo, inteligentní domácnost ovládá též různé spotřebiče – televizi, DVD, rádio, dále klimatizaci, topení, alarm, zamykání dveří (jednoduše vše napájené elektřinou) – navíc jednotlivé funkce kombinuje.
Naprogramovat lze tudíž téměř cokoli, například to, že se u vás doma v určitou hodinu zatáhnou elektrické žaluzie a zároveň rozsvítí světlo, aniž byste museli mačkat jakékoli tlačítko. Ovládat lze inteligentní domácnost dálkovým ovládáním, dotykovým panelem, ale také přes počítač či chytrý mobil. Existují též jednodušší varianty moderních ovladačů, například pouhý časový spínač, kdy se rozsvítí či zhasne světlo v určenou hodinu, nebo automatické rozsvěcení/zhasínání, když přicházíte či odcházíte z místnosti.
Problémy a jejich řešení
- Přehřívání zástrčky i zásuvky
- Mechanické poškození zásuvek a vypínačů
- Špatné izolační vlastnosti elektroinstalace
- Znečištění zásuvek a vypínačů
- Zkraty a vypadávání jističů
- Při jakémkoli podezřelém fungování elektroinstalace kontaktujte odborníky.
- Revize elektroinstalace revizním technikem by měla probíhat jednou za 5 let.
DESIGN NA VÝBĚR
Ani vypínače a zásuvky, které žádné chytré funkce nemají, nemusí nutně vypadat nudně. Když už se rozhodnete pro ten nejběžnější materiál na jejich výrobu, tedy plast, tak vyberte alespoň zajímavou barevnost. Ale můžete sáhnout i po něčem exkluzivnějším – v nabídce jsou rámečky ze skla, exotického dřeva i kovu. Ten poslední se hodí zejména do kuchyní s nerezovými spotřebiči. Používá se nejčastěji hliník a nerez ocel.
Nejluxusnější jsou pak rámečky z mramoru či potažené kůží. A pokud vás přestane za nějakou dobu rámeček vašich vypínačů a zásuvek bavit, můžete jej u některých modelů snadno vyměnit bez zásahu do elektroinstalace. Ve stejném designu by měly být vypínače a zásuvky minimálně v jedné místnosti, nejlépe však v celém domě. Můžete použít vícenásobné rámečky, kde je víc vypínačů vedle sebe, nebo kombinace vypínač-stmívač, vypínač-zásuvka, oblíbené a praktické jsou i kombinace s datovými, telefonními nebo anténními zásuvkami. A pokud byste chtěli ještě zdobnější kousek než nabízejí předhánějící se výrobci, můžete sáhnout po dekoračních samolepkách, kterými se rámeček oblepí – slouží zároveň k ochraně stěny kolem vypínače před znečištěním.
BEZ DRÁTŮ
Zmínili jsme se o tom, že když chcete přidat nový vypínač či ovládací panel ke stávající elektroinstalaci, může to být problém. Může, ale nemusí. Lze totiž zvolit bezdrátovou technologii, která se často používá právě pro inteligentní domácnost.
U klasické elektroinstalace tlačítko vypínače pouze sepne elektrický obvod, a tím je do spotřebiče (světla) veden proud. Moderní bezdrátové ovladače však mohou vypadat na první pohled stejně jako klasický tlačítkový vypínač, jen fungují trochu jinak a praktičtěji – není kvůli nim potřeba sekat zdi, ovládají klidně několik spotřebičů najednou a velmi praktický je též fakt, že je můžete oboustrannou lepicí páskou připevnit kamkoli (nejen na zeď, ale třeba na skříň, psací stůl a podobně) Co vše bezdrátový systém umí? Podle toho, co od něj chcete. Odcházíte z domu? Stačí zmáčknout jedno tlačítko a vypne se všechno, co se vypnout má – světla, kávovar, topení… A na jakém principu to funguje? Bezdrátový systém je vždy složen ze dvou částí – vysílače napájeného baterií (může to být třeba právě zdánlivě „obyčejné“ tlačítko, nebo senzor pohybu, ale i dotykový displej), který vyšle pomocí rádiového signálu informaci k přijímači (buď je umístěný přímo v ovládaném spotřebiči, nebo v jeho blízkosti) a ten rozsvítí světlo, zapne kýžený přístroj, nebo vykoná jinou nastavenou požadovanou funkci. Systém lze nastavit manuálně, ale obvykle též dálkovým ovladačem nebo přes PC.
Datum vydání: 23. 5. 2015