Rodina ve spojení
Jitce a Ondřejovi připadal jejich stávající byt malý a přemýšleli o rekonstrukci staršího domu. Dokonce jej už měli i vyhlédnutý. Pak se ale s architektkou zamysleli a plány zásadně změnili. Rozhodli se malý byt nafouknout. Z dvoupokojového na čtyřpokojový.
Byt s dispozicí 2+1 se mladému páru zdál pro rodinu, kterou plánovali založit, malý. Stačil ale promyšlený architektonický návrh a rázem se z bytu pro pár stalo sice malé, ale dostačující 4+1, v němž mají všichni svůj koutek. A to i Kryšpín, který přišel na svět během zrodu svého budoucího domova.
SPECIFICKÝ VKUS
Za návrhem stojí architektka Iva Křikavová, která popisuje počátek spolupráce s Jitkou a Ondřejem: „Už při prvním setkání bylo jasné, že návrh pro tuto rodinu bude jedinečný. Jak Jitka, tak Ondřej mají specifický a odvážný vkus. Jitka je výtvarně nadaná scénografka a milovnice cestování vlakem, Ondřej biochemik a animátor, který mimo jiné spolupracoval s Janem Švankmajerem na filmu Hmyz.“
Úkolem, který od investorů architektka dostala, bylo vytvořit na ploše 57 metrů čtverečních byt, kde by každý člen rodiny měl své zákoutí.
KOUTEK PRO KAŽDÉHO
Z někdejšího dvoupokojového bytu s kuchyní se tak stal byt čtyřpokojový, rovněž s oddělenou místností pro vaření. Hlavní tepnou bytu je vstupní chodba, na kterou navazují jednotlivé místnosti. Vstupuje se odtud do Jitčiny pracovny, do obývacího pokoje s ložnicí, jejíž součástí je Ondřejův pracovní stůl, do dětského pokoje a do kuchyně a koupelny. Každý člen rodiny má svůj kout.
Pozice jednotlivých místností jsou promyšlené. Například Jitčina pracovna se nachází naproti dětskému pokoji. „Máma s Kryšpínem tak na sebe vidí, i když máma šije a Kryšpín vaří ve své kuchyňce. Vidět je také z kuchyně do obývacího pokoje. I proto jsme upustili od kuchyňských dveří,“ komentuje architektka.
SPANÍ V KOBCE
Pro celý návrh nové podoby bytu je charakteristická snaha ušetřit každý centimetr místa. Z toho důvodu je například prostor pro spaní situován v sousedství obývacího pokoje do malé místnůstky za překližkovou stěnou. „Stěna oddělující ložnici měla být původně posuvná, ale klienti si přáli udělat ji pevnou, s tím, že Ondřej si prý vždycky přál spát v kobce. Do místnosti s lůžkem o velikosti pouhých sedmi metrů čtverečních si přál umístit také svoji pracovnu – stůl a židli,“ vysvětluje Iva Křikavová.
BAREVNÁ DIVOČINA
„Ústředním prvkem bytu je barevná dlažba přecházející na stěnu, kde byla navržena knihovna. Páru se keramický obklad líbil natolik, že z realizace knihovny sešlo, aby divočina, jak jsme tyto obklady – dlažbu nazvali, vynikla. Divočinu po levé straně od vstupu lemuje vestavěný nábytek, tedy šest a půl metru dlouhá překližková stěna, v níž se nachází vstupy do Jitčiny pracovny, koupelny a kuchyně. U vstupu pak slouží jako botník a věšák, dále pak hlavně jako úložný prostor a zakrytí vedení plynu,“ popisuje barevnost a vybavení vstupní chodby architektka. Nejen tato předsíňová úložná stěna z překližky, ale veškerý nábytek v bytě je vyrobený na míru, aby umožnil využít prostor do detailu.
NAFUKOVACÍ PROSTOR
Při návštěvě v tomto bytě máte pocit, že prostor opravdu může být nafukovací. Jitčina pracovna nebo koupelna mají každá necelé čtyři metry čtvereční, kuchyň je jen o polovinu větší. Svou funkci ale plní bez omezení, což může potvrdit Ondřej – nadšený kuchař. A do koupelny se vešla vana, toaleta i pračka. Tuto místnost se majitelé paradoxně rozhodli zařídit v tmavých barvách. „Většina klientů se u koupelny rozhoduje spíše pro světlejší tóny obkladů a dlažby, tady tomu ovšem tak nebylo. Ondřej s Jitkou zvolili ještě tmavší tón, než jsme zdánlivě odvážně navrhovali my,“ vzpomíná Iva Křikavová. V dalších místnostech bytu už ale vládnou světlé tóny, které jsou nejvýš ozvláštněny detaily v černé barvě (dveřní kliky) nebo dekoru tmavého dřeva (police a pracovní deska v kuchyni).
DOKONALÉ A PEČLIVÉ
Architektka dnes vzpomíná, že realizace trvala mnohem déle, než bývá v případě jejích návrhů zvykem, důvodem ale byla snaha investorů o nanejvýš pečlivé propracování do posledního detailu a snaha nastěhovat se do dokončeného interiéru, v němž dnes už chybí jen jídelní stůl. Majitelé totiž čekají na svůj vysněný kousek, který právě prochází renovací.
„Tento projekt mám moc ráda, je hodně spojen s majiteli. Vždycky si vzpomenu na naši první schůzku, kdy jsme seděli několik hodin a probírali architekturu a přání klientů. Oba následně trvali na kvalitním zpracovateli, kterého vybírali rok, a stejný čas pak trvala realizace, protože chtěli mít vše perfektní před nastěhováním. Především pánové truhláři si dali záležet a vznikly krásné detaily,“ zakončuje Iva Křikavová.
VIZITKA PROJEKTU
Realizace: 2019
Užitná plocha: 56,8 m2 (vstupní hala 10 m2, pracovna Jitky 3,8 m2, koupelna 4,1 m2, kuchyň 6,1 m2, obývací pokoj 12,6 m2, ložnice 7 m2, dětský pokoj 13,2 m2)
Podlahy: dlažba (pracovna, koupelna, kuchyň a vstupní chodba), dubové parkety (obývací a dětský pokoj, ložnice)
Okna: původní plastová (v celém domě)
Dveře: březová dýha a březová překližka u ložnice, na míru
Vytápění: elektrické topná tělesa, elektrická rohož v chodbě, pracovně, koupelně a kuchyni
Ing. arch. Iva Křikavová, * 1985
Autorizovaná architektka. Před samostatnou tvorbou absolvovala pětiletou architektonickou praxi ve švýcarském Lausanne. V roce 2013 založila IAK architektonické studio, které klade důraz především na klienta a jeho příběh, který je pak těsně spojen s návrhem. V současnosti se nejvíce věnuje rekonstrukcím, interiérům a stavění na venkově.
Text: Kateřina Nová
Foto: Jakub Jurdič a Šárka Hasara
Datum vydání: 29. 10. 2019