Černý dům zdobený křišťálem
Základní tvar domu je zvýrazněn použitím stejného materiálu na střeše i fasádě. S černým plechem kontrastuje vystupující prosklená kostka obývacího pokoje, aby přiblížila obyvatele domu co nejvíce zahradě.
Dům má připomínat místo, kde byste rádi trávili dobrou dovolenou. Toto motto v úvodu webových stránek Atelieru Kunc Architects upoutalo majitele svažitého pozemku nedaleko Prahy, když brouzdali po internetu a hledali, komu svěřit návrh svého nového domu.
„Toužili jsme po sblížení domu se zahradou, velkých prosklených plochách, po pohodlí,“ vzpomíná majitelka, „a tady jsme našli přesně to, co jsme hledali. A dnes se ve vlastním domě opravdu cítíme jako na dovolené.“
Na rozdíl od většiny stavebníků měli již s budováním domu zkušenost. Ten první se po odstěhování dospělých dcer stal zbytečně velkým. Bylo jim jasné, co chtějí od toho nového: „Moderní dům, ve kterém se budeme setkávat s našimi rodiči i dětmi, v němž zestárneme, a budeme co nejvíce v kontaktu se zahradou.“ Ke spolupráci na projektu přizval Michal Kunc Alžbětu Vrabcovou ze studia DMAE Architects.
Z handicapu bonus
Při navrhování domu byli architekti svázáni územním plánem, který předepisoval pro střechy sedlový tvar i úhel jejich sklonu. „My jsme tento handicap přetavili v bonus. Ve vesnici jsou zachovalé stoleté domy s dlouhými stodolami, rozhodli jsme se proto tento archetypální tvar využít. Jasnou definici tvaru jsme chtěli podpořit jednotným materiálovým řešením střechy i fasád a asymetrií pak posunout k současnosti,“ říká Alžběta Vrabcová.
„Koncept archetypálního tvaru se soudobým interiérem jsme v té době použili i u domu v Neveklově,“ popisuje Michal Kunc. „Investorům se líbil, jen si nepřáli dřevěnou fasádu, ale bezúdržbovou. Hledali jsme proto vhodné řešení. Nakonec jsem se inspiroval na Novém Zélandu, kde jsou v poslední době v oblibě jednoduché dřevostavby kryté vlnitým plechem, často i na stěnách. Místo vlnitého jsme však navrhli moderněji působící trapézový. Zvolili jsme koncept dlouhého poměrně uzavřeného tvaru, ze kterého jsme vysunuli jako šperk křišťál obývacího pokoje. Ten jsme posunovali, zmenšovali a zvětšovali, až jsme došli k nejlepšímu řešení.“ Prosklený obývací pokoj tak vrůstá do zahrady, která zajišťuje jeho intimitu.
Bez bariér
Vzhledem k zadání, aby mohl dům majitelům dobře sloužit v pozdním věku, je řešen jako jednopodlažní – bezbariérový. Bariéry však scházejí i pocitově – díky velkorysému prosklení obývacího pokoje a ložnice. Tento dojem je podpořen i klidným minimalistickým řešením interiéru, které dovoluje vnímat především zahradu. „Neutrální podlaha v odstínu bílé kávy umožnila pracovat s interiérem tak trochu scénografickým způsobem – tedy hlavně se světlem a strukturou materiálů,“ vysvětluje Alžběta Vrabcová.
Polyuretanová podlaha působí jako jednotící zklidňující prvek a zároveň příznivě ovlivňuje akustiku prosklených místností. Světlý interiér funguje jako protipól exteriéru, zároveň na něj reaguje svislými plochami v dekoru dřeva, které se objevuje i na fasádě.
Prosklený, ale úsporný
I přes velkou plochu prosklení se dům řadí do kategorie A mimořádně úsporných domů díky stavebnímu řešení, technologickému vybavení a využití obnovitelných zdrojů. Je vybaven tepelným čerpadlem napojeným na podlahové vytápění, centrálním větráním s rekuperací tepla i fotovoltaickými panely, které podle majitelky domu zajistí více než polovinu elektřiny potřebné pro provoz spotřebičů. Majitelé dokonce uvažují o rozšíření baterií, aby tento podíl ještě zvýšili. V přechodných obdobích je využíváno druhé čerpadlo s malým výkonem, které pomáhá i při extrémních teplotách, zejména při ochlazování větracího vzduchu v horkých dnech. „V současné době je obtížnější dům ochladit, než zajistit vytápění,“ říká Alžběta Vrabcová.
Tomu, aby se dům nepřehříval, zde napomáhají také přesahy střechy u obývacího pokoje i ložnice a žaluzie napojené na inteligentní řízení domácnosti. Díky volnému provětrávanému prostoru tvořenému příhradovým nosníkem je střecha dobře chlazena, strop nad obytnými místnostmi je kvalitně zateplen. Majitelka potvrzuje, že vše dobře funguje. Navzdory černé barvě domu bylo během loňských i letošních extrémních veder v domě velmi příjemně.
Vizitka domu
Autoři: Michal Kunc / Atelier Kunc Architects, Alžběta Vrabcová / DMAE architects
Generální dodavatel: Formic Construction
Řešení zahrady: Partero architekti, Ing. Jakub Finger a Mirka Svorová
Konstrukce: zděná z cihel Porotherm s větranou fasádou obloženou černým trapézovým plechem Lindab
Střecha: asymetrický příhradový nosník se skrytými dešťovými svody, černý trapézový plech
Okna: hliníková s trojskly
Vytápění, chlazení a ohřev vody: 2x tepelné čerpadlo, podlahové vytápění
Větrání: centrální vzduchotechnická jednotka s rekuperací tepla
MgA. Michal Kunc
Vyučený truhlář pracoval se dřevem, vystudoval střední průmyslovou školu v oboru Design a konstrukce nábytku. Cestoval, díval se po světě a snil o architektuře, která může lidem měnit život. Po studiu v ateliéru u Evy Jiřičné začal navrhovat rodinné domy. Každý jedinečný, jako jsou jeho obyvatelé. Ateliér Kunc Architects založil v roce 2011.
Ing. arch. Alžběta Vrabcová
Vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu v oboru scénografie a Fakultu architektury ČVUT u profesora Bohumila Fanty. Pracovala jako asistentka architektů v České televizi. Od roku 2007 do roku 2014 spolupracovala s Atelierem Kunc Architects. Studio DMAE Architects založila v roce 2014.
Text: Miloslava Perglová
Foto: Jan Vrabec
Datum vydání: 2. 10. 2019